Na międzynarodowym sympozjum Światowej Organizacji Zdrowia w Londynie ogłoszono, że wszystkie źródła ultrafioletowego promieniowania są wysoce prawdopodobnie kancerogenne i powinny być formalnie zaliczone do tej samej kategorii szkodliwości co tytoń, wirus żółtaczki B, a także arszenik i gaz musztardowy!
Naturalnie, lobbyści związani z przemysłem solaryjnym są wielce sceptyczni i podkreślają, że nie ma dowodów na istnienie bezpośredniego związku między zachorowaniami na nowotwór, a rozsądnym korzystaniem z łóżek słonecznych. Faktycznie, jakby taki związek udowodniono, to wszystkie solaria trzeba byłoby natychmiast zamknąć.
Zdaniem szerokiego panelu lekarzy zgromadzonych wokół Światowej Organizacji Zdrowia, młodzież poniżej osiemnastego roku życia nie powinna po żadnym pozorem korzystać z solariów. W Wielkiej Brytanii melanoma, czyli rak skóry, jest obecnie najbardziej zabójczym typem nowotworu wśród dwudziestoletnich kobiet, a ogólny wzrost zachorowań skorelowany jest ze wzrostem zainteresowania lampami wśród ludzi do trzydziestki. Jedyną bezpieczną metodą uzyskania brązowej skóry są samoopalacze.
*Za badania odpowiada Międzynarodowa Agencja ds. badań nad rakiem w Lyonie.
Agata Chabierska
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!