Zakrzepica żył powierzchownych

Chodzenie na obcasach może powodować halluksy
Zakrzepica żył powierzchownych (SVT), zwiększa 4-6 razy krotnie ryzyko rozwoju żylnej choroby - ogłosiło Amerykańskie Towarzystwo Hematologiczne.
/ 20.09.2011 15:02
Chodzenie na obcasach może powodować halluksy

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (ŻChZZ) jest zaburzeniem krzepnięcia, które obejmuje zarówno zakrzepicę żył głębokich (DVT) jak i zatorowość płucną (PE). W DVT zakrzep zwykle tworzy się w żyłach głębokich kończyn dolnych i może prowadzić do PE. Objawy zatorowości płucnej to: ostry ból w klatce piersiowej, szybkie tętno, duszność, gorączka, a w skrajnych przypadkach powoduje nagły zgon.

Aby określić, czy pacjenci ze zdiagnozowanym SVT są w grupie ryzyka ŻChZZ, autorzy badania zanalizowali kwestionariusze wypełnione przez 4290 pacjentów z ŻChZZ i 5644 osób bez ŻChZZ. Badani uczestnicy brali udział w populacyjnym badaniu MEGA, w którym oceniano ryzyko ŻChZZ u prawie 5000 pacjentów z sześciu klinik specjalistycznych  w Holandii i ponad 6000 osób zdrowych, badanie trwało od 1999 do 2004 roku.

W najnowszym badaniu autorzy sprawdzili, czy chorzy na ŻChZZ mieli zakrzepicę żył powierzchownych przed rozpoznaniem ŻChZZ  lub przed włączeniem do badania klinicznego. Według analiz, ​​SVT było wcześniej stwierdzone u 10% chorych z ŻChZZ, w porównaniu z 2% w grupie kontrolnej. Wszyscy chorzy z wcześniej zdiagnozowanym SVT okazali się sześć razy bardziej narażeni na rozwój zakrzepicy żył głębokich i cztery razy bardziej narażeni na rozwój PE niż osoby w grupie kontrolnej. Wyniki badania, są zgodne z najnowszymi publikacjami, według których klinicznie zdiagnozowane SVT jest czynnikiem ryzyka wystąpienia ŻChZZ w przyszłości.

Zobacz też: Żylaki kończyn dolnych

ScienceDaily / kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA