Zapalenie dziąseł - pierwsze objawy
Pierwszym sygnałem, że coś dolega dziąsłom, jest zaczerwienienie, obrzęk i krwawienie podczas szczotkowania, a nawet jedzenia czegoś twardego (np. jabłka). Zwykle przypisujemy to „nadwrażliwości”, tymczasem tak właśnie wyglądają objawy stanu zapalnego.
Zapalenie dziąseł - skąd się bierze?
Wywołują go bakterie namnażające się w osadzie nazębnym. Z czasem przekształcają go w płytkę (kamień), która spycha dziąsła i powoduje ich niedokładne przyleganie do zębów. Jeśli nie przerwiemy tego procesu, powstanie tzw. patologiczna kieszonka. Nieleczona może ropieć i powodować ból, przyczyni się też do uszkodzenia niewidocznych części zęba (ozębnej i cementu). Ząb straci wtedy podparcie i zacznie się chwiać.
Zapalenie dziąseł - co robić?
- Już przy pierwszych problemach z dziąsłami wybierz się do dentysty na usunięcie kamienia. Zabieg ten powtarzaj przynajmniej raz na pół roku.
- Poproś higienistkę o instruktaż mycia zębów, a będziesz skuteczniej niż do tej pory usuwać z nich nalot.
- Codziennie masuj dziąsła – tak, jakbyś chciała opuszkami palców naciągnąć je z powrotem na zęby. Zabieg ten poprawi ukrwienie tkanek miękkich i przyspieszy ich regenerację.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!