Zapalenie dziąseł fot. Fotolia

Zapalenie dziąseł - pierwsze objawy i lecznie

Obrzęki, zaczerwienienie i krwawienie podczas mycia zębów mogą być objawami zapalenia dziąseł. Podpowiadamy, co powinnaś wiedzieć o tej chorobie
/ 06.06.2013 06:57
Zapalenie dziąseł fot. Fotolia

Zapalenie dziąseł - pierwsze objawy


Pierwszym sygnałem, że coś dolega dziąsłom, jest zaczerwienienie, obrzęk i krwawienie podczas szczotkowania, a nawet jedzenia czegoś twardego (np. jabłka). Zwykle przypisujemy to „nadwrażliwości”, tymczasem tak właśnie wyglądają objawy stanu zapalnego.

Zapalenie dziąseł - skąd się bierze?


Wywołują go bakterie namnażające się w osadzie nazębnym. Z czasem przekształcają go w płytkę (kamień), która spycha dziąsła i powoduje ich niedokładne przyleganie do zębów. Jeśli nie przerwiemy tego procesu, powstanie tzw. patologiczna kieszonka. Nieleczona może ropieć i powodować ból, przyczyni się też do uszkodzenia niewidocznych części zęba (ozębnej i cementu). Ząb straci wtedy podparcie i zacznie się chwiać.

Zapalenie dziąseł - co robić?


  • Już przy pierwszych problemach z dziąsłami wybierz się do dentysty na usunięcie kamienia. Zabieg ten powtarzaj przynajmniej raz na pół roku.
  • Poproś higienistkę o instruktaż mycia zębów, a będziesz skuteczniej niż do tej pory usuwać z nich nalot.
  • Codziennie masuj dziąsła – tak, jakbyś chciała opuszkami palców naciągnąć je z powrotem na zęby. Zabieg ten poprawi ukrwienie tkanek miękkich i przyspieszy ich regenerację.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!