Zapytaj ginekologa

Nie zawsze podczas wizyty słyszysz od lekarza wszystko, co powinnaś. A czasem chodzi o naprawdę ważne sprawy!
/ 30.08.2006 14:18
gin1.jpgZapewne wyszłaś kiedyś z gabinetu ginekologicznego, mając poczucie, że nie dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś wiedzieć. Albo że jest coś, co Cię niepokoi, a nie udało Ci się o tym porozmawiać z lekarzem. I pewnie choć raz w życiu zdziwiłaś się: „Nikt mi tego wcześniej nie mówił...”.

Brak wyczerpującej informacji najczęściej nie wynika wcale z niewiedzy czy złej woli lekarza. Zwykle to efekt ciągłego pośpiechu, bo kilkanaście innych pacjentek czeka już pod drzwiami, lub zwyczajnego przeoczenia. Bywa też tak, że pewne sprawy są dla lekarza absolutnie oczywiste i uważa on, że Ty także dobrze o nich wiesz. Niestety, nie zawsze jest to prawda. Rozmawialiśmy na ten temat z najlepszymi specjalistami, ginekologami z wieloletnim doświadczeniem: prof. Violettą Skrzypulec, dr n.med. Alicją Ceran i prof. Janem Zielińskim. Pomogli nam przygotować listę zdań, które każda kobieta powinna usłyszeć od swojego lekarza. A czasem, niestety, ich nie słyszy.

Do cytologii trzeba się przygotować

Wykonanie badania cytologicznego nie zawsze jest możliwe. By wynik był wiarygodny, nie możesz mieć stanu zapalnego okolic intymnych oraz powinnaś powstrzymać się od współżycia przez 2–3 dni przed badaniem. Nie wolno także stosować irygacji pochwy. Najlepiej zgłosić się do lekarza kilka dni po zakończeniu krwawienia, nie później jednak niż na tydzień przed spodziewaną miesiączką. Po menopauzie czasem konieczne bywa przygotowanie śluzówki szyjki macicy. W tym celu stosuje się globulki z estrogenem przez tydzień lub dwa przed pobraniem wymazu.

Proszę się rozebrać, zbadam Pani piersi
To, wbrew pozorom, nieczęsto słyszane zdanie w gabinetach ginekologów. A właśnie lekarze tej specjalności mają obowiązek profilaktycznie zbadać Ci piersi podczas wizyty. Twój ginekolog powinien też nauczyć Cię samodzielnie wykrywać różne nieprawidłowości. Najlepiej, by pokazał Ci, jak to się robi, lub dał instruktażowe ulotki.

Ma Pani grzybicę, przepiszę lekarstwa także dla partnera
Zwykle wychodzisz z gabinetu z receptą na globulki lub maści. Rzadko jednak trzymasz w dłoni dwie recepty. Dla siebie i dla męża. A tymczasem w przypadku wszelkich infekcji intymnych terapia zawsze powinna dotyczyć pary. Tylko to daje szansę na całkowite wyleczenie i na brak nawrotów choroby.

Pigułki antykoncepcyjne nie zawsze działają
Pewnie lekarz mówił Ci o tym, byś zawsze brała je o tej samej porze. Ale czy poinformował Cię również, że nie jest to jedyny warunek ich skuteczności? Działanie pigułek mogą osłabić niektóre antybiotyki oraz zbyt duża ilość wypitego alkoholu. Bywają one nieskuteczne także wtedy, gdy masz kłopoty z żołądkiem (biegunka, wymioty). We wszystkich tych sytuacjach powinnaś dodatkowo zabezpieczać się przed ciążą, aż do końca danego cyklu.

Przewlekłe stany zapalne mogą być przyczyną niepłodności
Czy wiesz, że na przykład powtarzające się stany zapalne przydatków mogą skutkować niedrożnością jajowodów? Albo że nawracające upławy to wystarczająco ważny powód, by przeprowadzić diagnostykę, a często też zlecić badania hormonalne? Takie bagatelizowane zarówno przez kobiety, jak i przez lekarzy problemy bywają po wielu latach przyczyną dramatów rodzinnych. Nie leczone w porę stany zapalne sprawiają, że zajście w ciążę dla wielu kobiet wiąże się z koniecznością długotrwałego i kosztownego leczenia.

Proszę przed urlopem zgłosić się po receptę na globulki przeciwzapalne
Podczas wakacji częściej niż zwykle korzystasz z publicznych toalet czy pryszniców. To sprawia, że częściej przytrafiają Ci się też stany zapalne okolic intymnych. W miejscu, gdzie spędzasz urlop, czasem trudno o lekarza. A zanim wrócisz do domu, infekcja już się rozwinie. Dlatego dobry ginekolog przepisuje swoim pacjentkom globulki przeciwzapalne (o możliwie szerokim działaniu), by w czasie urlopu mogły je zastosować natychmiast, gdy zauważą niepokojące symptomy (pieczenie, swędzenie wewnątrz i wokół pochwy lub upławy). Pamiętaj, by po powrocie zgłosić się na kontrolę, nawet jeśli objawy choroby wcześniej ustąpią.

Im więcej partnerów seksualnych, tym większe ryzyko raka szyjki macicy
Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się także wówczas, gdy partner miał wcześniej bogate życie seksualne. Za rozwój nowotworu odpowiadają bowiem niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), który przenoszony jest drogą płciową. U mężczyzn może on nie wywoływać żadnych dolegliwości, dlatego nieświadomi niczego zakażają swoje partnerki.

USG przez powłoki brzuszne nie wystarczy, by postawić prawidłową diagnozę ginekologiczną
Niektórzy lekarze uważają to badanie nawet za całkowicie niewiarygodne. Najmniej jest ono przydatne w diagnostyce pacjentek z nadwagą. Ale także u osób całkiem szczupłych nie zawsze można właściwie ocenić narząd rodny. Dlatego co najmniej raz do roku powinnaś otrzymać od swojego lekarza skierowanie na USG sondą dopochwową (tzw. transwaginalne). To badanie pozwala na przeprowadzenie dokładnej diagnostyki, między innymi ocenę jajników, endometrium (błony śluzowej wyścielającej jamę macicy) i umożliwia wychwycenie najdrobniejszych zmian chorobowych.

Przesunięcie terminu miesiączki jest możliwe i bezpieczne
Choć niektórzy lekarze jeszcze nie są przekonani do tego sposobu postępowania, wiele światowych towarzystw naukowych rekomenduje tę metodę jako zupełnie bezpieczną dla zdrowia kobiety. Teraz, gdy stosujesz pigułki antykoncepcyjne, nie musisz już się obawiać, że przez połowę urlopu nie będziesz mogła pływać lub nosić bikini. Co więcej, krwawienie możesz przesunąć nawet o kilka miesięcy. Wystarczy, że nie zrobisz kilkudniowej przerwy w łykaniu pigułek, i zaraz po skończeniu jednego opakowania, zaczniesz brać następne tabletki.

Warto stosować antykoncepcję hormonalną po ukończeniu 45 lat
To rozwiązuje wiele problemów, z którymi kobiety borykają się w okresie okołomenopauzalnym. Stały dopływ estrogenów zwiększa ochotę na seks i dzięki lepszemu nawilżeniu śluzówki pochwy sprawia, że współżycie jest łatwiejsze. Zablokowane przez hormony jajniki nie pracują, a zatem zmniejsza się prawdopobieństwo rozwoju w nich nowotworu. Przed rozpoczęciem kuracji trzeba jednak sprawdzić poziom hormonów i wykonać inne zalecone przez lekarza badania.

Co zawsze mówią swoim pacjentkom...
Prof. Jan Zieliński, ginekolog, onkolog, Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej:
- Zawsze to podkreślam i teraz chcę powiedzieć wszystkim kobietom: „Zgłaszajcie się raz w roku na cytologię!” Jestem przekonany, że jeśli chodzi o profilaktykę zdrowotną, badanie cytologiczne to największe osiągnięcie XX wieku. Jest łatwe do wykonania, wiarygodne, powszechnie dostępne i tanie. A pozwala na wczesne wykrycie jednego z najczęstszych (zaraz po raku piersi) kobiecych nowotworów. Pamiętajmy: rak szyjki macicy jest całkowicie uleczalny! Pod warunkiem jednak, że zostanie rozpoznany w początkowym stadium. Coroczne wykonywanie badania cytologicznego daje kobietom niemal stuprocentową pewność, że dobrze chronią swoje życie. Uważam również, że cytologii nie musi pobierać lekarz ginekolog. Doskonale mogą to robić przeszkolone pielęgniarki lub położne. To sprawi, że dostęp do badania będzie łatwiejszy, zwłaszcza w małych miejscowościach. Mam także nadzieję, że już wkrótce będzie w Polsce szczepionka przeciw wirusowi HPV, którą z kolei uważam za największe osiągnięcie obecnego stulecia w profilaktyce raka szyjki macicy.
Prof. Violetta Skrzypulec, ginekolog, endokrynolog, seksuolog ze Śląskiej Akademii Medycznej:
- Często pytam kobiety o ich życie seksualne. Uważam bowiem, że lekarz, przed którym odsłaniamy intymne miejsca swego ciała, jest najbardziej uprawniony do poruszania intymnych spraw. Trzeba pamiętać, że wiele pacjentek, zwłaszcza ze starszego pokolenia, wstydzi się o tym mówić, nawet wtedy, gdy mają poważne problemy. Zwykle wystarczy proste pytanie: „Czy ma Pani jakieś kłopoty z seksem?” To daje możliwość rozmowy tym kobietom, które same nigdy nie odważyłyby się jej zacząć. Takie zainteresowanie procentuje na wiele sposobów. Po pierwsze: wzbudza zaufanie do lekarza i sprawia, że pacjentka czuje się traktowana całościowo, bo nie skupiam się wyłącznie na dolegliwościach, z którymi się zgłosiła. Po drugie: uświadamia kobietom, że nie są same ze swoim problemem, a ja jestem po to, by im pomóc. Wreszcie po trzecie, i najważniejsze, bardzo często okazuje się, że można sobie łatwo z takim kłopotem poradzić.

Marzena Bartoszuk
Konsultacja: prof. Violetta Skrzypulec, dr n. med. Alicja Ceran, prof. Jan Zieliński

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!