Zbyt mała ilość snu w dzieciństwie może prowadzić do otyłości

Lunatyzm dotyka najczęściej dizeci w wieku od 4 do 8 lat. Maluchy w większości prypadków "wyrastają" z choroby/fot. Fotolia
Niewystarczająca ilość snu u dzieci może prowadzić do otyłości w późniejszym wieku – podaje artykuł w najnowszym Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine. Co więcej, krótkie drzemki w ciągu dnia wydają się nie być dobrym substytutem dla pełnowartościowego odpoczynku nocnego.
/ 18.03.2011 00:01
Lunatyzm dotyka najczęściej dizeci w wieku od 4 do 8 lat. Maluchy w większości prypadków "wyrastają" z choroby/fot. Fotolia

W badaniu dwójka amerykańskich naukowców przyjrzała się danym zebranym od 1930 dzieci, przede wszystkim wadze, wzrostowi oraz ilości snu na dobę. Pierwsze informacje pochodziły z 1997 roku. Ponieważ uczestnicy różnili się wiekiem zostali przyporządkowani do dwóch grup: młodszej do 5 lat i starszej od 5 do prawie 13 lat. Kolejne badanie miało miejsce w 2002 roku. Jak się okazało po tym czasie 33% młodszych dzieci i 36% starszaków cierpiało z powodu nadwagi lub otyłości. Przy tym zaobserwowano jednoznaczną związek pomiędzy zmniejszoną ilością snu przy pierwszym badaniu a problemami z wagą u młodszych dzieci. W starszej grupie taka zależność nie była aż tak jednoznaczna, co każe przypuszczać, że pierwsze 5 lat jest kluczowe i wtedy właśnie niewystarczająca ilość snu może prowadzić do problemów z masą ciała w przyszłości.

Naukowcy starali się również wyjaśnić mechanizm w jakim sen oddziałuje na nasz apetyt i wagę. Jedna z hipotez zakłada, że z powodu zmęczenia wywołanego niewyspaniem zmniejszona zostaje aktywność w ciągu dnia, przy stałej lub wręcz zwiększonej ilości przyjmowanego pokarmu. Podejrzewa się również czynniki hormonalne. Masa ciała i apetyt są regulowane przez hormony takie jak leptyna i grelina. Niski poziom leptyny i wysoki greliny związany jest ze zwiększonym apetytem, a właśnie takie wartości tych hormonów obserwuje się u niewyspanych osób.

Naukowcy podkreślają przy tym, że ilość snu jest jednym z tych czynników związanych z nadwagą, na który mamy wpływ. Pozwalajmy zatem wysypiać się naszym pociechom. 

Zobacz też: Ile snu potrzebuje niemowlę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA