Jak dbać o serce?
Mała ilość ruchu
Serce jest mięśniem i aby sprawnie pracowało, potrzebuje ruchu. Najlepiej służą mu umiarkowane ćwiczenia na świeżym powietrzu, np. spacer po parku.
Nadwaga
Nadmiar tkanki tłuszczowej, zwłaszcza gdy zgromadzi się w okolicy pasa, sprzyja nadciśnieniu i cukrzycy. Choroby te uszkadzają naczynia krwionośne, także te wokół serca. Dlatego uważaj, by zbytnio nie przytyć. U kobiet obwód w talii nie powinien przekraczać 88 cm, natomiast u mężczyzn 102 cm.
Tłuszcze zwierzęce
Podnoszą poziom złego cholesterolu i sprzyjają tyciu. Postaraj się więc ograniczyć mięso, wędliny, masło, smalec i słoninę. Jedz za to więcej warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych. Znajdujący się w nich błonnik obniża poziom złego cholesterolu. Podobnie działają kwasy omega 3, których skarbnicą są ryby morskie.
Nadmiar soli w diecie
Sól podwyższa ciśnienie, co znacznie przyspiesza rozwój miażdżycy. Organizmowi do dobrego funkcjonowania wystarczy dziennie zaledwie 1 g soli (tyle co na czubku łyżeczki).
Przewlekły stres
W chwilach napięcia organizm wytwarza dużo hormonów stresu. Podnoszą one ciśnienie i zaburzają pracę serca. By się zrelaksować, każdego dnia znajdź czas na własne przyjemności.
Dym tytoniowy
Palenie aż 3-krotnie zwiększa ryzyko zawału. Nie mniej szkodliwe jest też wdychanie dymu. Spróbuj więc ograniczyć palenie i unikaj pomieszczeń, w których urzędują palacze.
Alkohol
Jedynie czerwone wino służy sercu. Dziennie nie pij jednak więcej niż jedną lampkę.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!