Wiele badań, dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia kobiet chodzących na wysokich obcasach, udowodniło ścisły związek noszenia popularnych „szpilek” z powstawaniem zniekształceń stopy, żylaków, bólów i zniekształceń kręgosłupa, obręczy miednicowej i barkowej, a nawet bólów głowy. Do tej niechlubnej listy dołącza również negatywny wpływ na mięśnie i więzadła w łydkach i stopach.
Przy pomocy rezonansu magnetycznego, jednej z metod obrazowania wnętrza ludzkiego ciała, uwidoczniono zmiany w budowie tkanki mięśniowej pod wpływem długotrwałego noszenia butów na wysokim obcasie. Zauważono skrócenie się włókien mięśniowych, co prowadzi do zwiększonego ich napięcia, a jednocześnie do zmniejszenia siły ich działania. Dodatkowo dochodzi do pogrubienia i zesztywnienia więzadła Achillesa, często dającego o sobie znać w postaci nieprzyjemnego odczucia, a nawet bólu po zdjęciu szpilek i zamianie ich na płaskie obuwie.
Zmiany te nie zaburzają co prawda samego procesu chodzenia, jednak są kolejnym dowodem na negatywny wpływ obuwia na wysokim obcasie na nasze zdrowie. Z tego względu panie powinny unikać zbyt długiego noszenia „szpilek”, a w razie konieczności, po zdjęciu butów objąć stopy specjalną troską (np. wymasować). (pk/mk)
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!