Zespół atopowego zapalenia skóry

Zespół atopowego zapalenia skóry zwany także wypryskiem, egzemą czy atopowym zapaleniem skóry (AZS) to przewlekła choroba i nie można jej niestety całkowicie wyleczyć.
/ 05.01.2009 23:44

Zespół atopowego zapalenia skóry zwany także wypryskiem, egzemą czy atopowym zapaleniem skóry (AZS) to choroba przewlekła, charakteryzująca się:
 

  • świądem skóry,
  • suchością skóry,
  • charakterystycznymi zmianami skórnymi (czerwone, łuszczące, swędzące plamy).

Przyczyny nie zostały do końca poznane, ale uznaje się dużą rolę alergii i czynników genetycznych w etiologii choroby.

Choroby niestety nie można całkowicie wyleczyć. Terapia obejmuje leczenie objawowe i leczenie alergii. Atopowe zapalenie skóry AZS ma zmienny przebieg. W pewnych okresach życia przebiega łagodnie, a w innych się zaostrza.

Zespół atopowego zapalenia skóry

AZS może występować u chorych z alergią na różne alergeny wziewne i pokarmowe np. pyłki roślin, odchody roztoczy, mleko, jajko, rybę itd., jak również u chorych, u których nie stwierdza się alergii.

U alergików ważne jest, aby unikać częstego kontaktu z alergenem. U wszystkich chorych z AZS konieczne jest natomiast unikanie szkodliwych czynników środowiskowych.

Niezależnie od unikania czynników szkodliwych, chorzy powinni także w prawidłowy sposób dbać o swoją skórę, oczywiście w porozumieniu z lekarzem. Uciążliwe dolegliwości, które należy leczyć  to trio: suchość skóry – świąd skóry – zmiany wypryskowe. Pielęgnacja skóry i leki powinny być dostosowane do stopnia nasilenia, lokalizacji i rozległości zmian skórnych.

Postępowanie w AZS

Unikanie czynników drażniących poprzez:

1. Prawidłową odzież – luźna, przewiewna, bawełniana bielizna, uważać na odzież
intensywnie barwioną – wyprać przed użyciem, unikanie bezpośredniego kontaktu wełny ze skórą, zwrócenie uwagi na elementy metalowe odzieży np. guziki – gdyż często one uczulają.

2. Kosmetyki – unikanie perfumowanych, wysuszających, barwionych i z konserwantami
mydeł, wszelkich detergentów, soli do kąpieli; preferuje się mydła ze środkami nawilżającymi i natłuszczającymi.

3. Chemikalia – unikać kontaktu skóry z rozpuszczalnikami, farbami, lakierami, proszkami do
prania itp.; wskazane jest stosowanie specjalnych proszków do prania np. Jelp oraz w razie prania ubrań włączenie dodatkowego cyklu płukania.

4. Obcięcie na krótko paznokci u dzieci w celu zmniejszenia ryzyka rozdrapania zmian

Pielęgnacja atopowej skóry

Konieczna jest systematyczna pielęgnacja, polegająca na nawilżaniu i natłuszczaniu nawet kilka razy dziennie. Kąpiele powinny być krótkie i odbywać się w letniej wodzie z dodatkiem olejków lub specjalnych środków do pielęgnacji skóry, np. : Balneum Hermal,  Balneum Hermal Plus,  Balneum Hermal Intensiv. Skórę należy wycierać delikatnie, nie pocierać. Jeszcze na wilgotną skórę nanosi się kremy czy emulsje i regularnie stosować przepisane żele, emulsje nawilżająco-natłuszczające, zwłaszcza zimą.

Polecane kosmetyki to preparaty:

  • Dermobaza,
  • Oilatum.

Nie należy zapominaj także o specjalistycznym leczeniu. Stosuj  tabletki, maści, kremy zapisane przez lekarza.
 

Na podstawie poradnika o ZAZS prof. Marka L. Kowalskiego i dr Barbary Bieńkowicz

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA