Okazuje się, że niekiedy leczy, co odkryli japońscy naukowcy. Tak się jednak dzieje tylko wówczas, gdy na krótko ochładzamy ciało podczas krioterapii. W codziennym życiu wychłodzenie organizmu może przynieść naszemu zdrowiu szkodę – ułatwić atak mikrobom. Nagłe oziębienie pleców czy kolan może podrażnić nerwy, powodując np. zapalenie korzonków czy stawu.
Trzymaj się ciepło
Z zimą nie ma żartów. Ubieraj się na cebulkę, pij dużo ciepłych napojów, jedz kasze i chleb z ziarnami (dostarczają węglowodanów złożonych, które utrzymują ciepło). Wypróbuj też nasze superskuteczne sposoby na rozgrzewkę. Oto co radzą eksperci.
TWÓJ PROBLEM:
Po prostu marzniesz
Prawdopodobnie jesteś bardziej wrażliwa na odczuwanie zimna. A może masz dolegliwości pęcherza lub jakieś problemy reumatyczne (sprzyjają marznięciu). Jeśli poniższe rady nie pomogą, idź do lekarza.
Szybka rozgrzewka
- Ciepło – zimno. Bierz rano taki naprzemienny prysznic. Dzięki niemu naczynia krwionośne stają się bardziej elastyczne i odporniejsze na zmiany termiczne. Kończ zabieg chłodną wodą.
- Łyk nalewki. Najskuteczniej działa nalewka imbirowa. Jeśli jej nie masz, zalej pół łyżeczki proszku (przyprawy do dań) szklanką wrzątku, odstaw na 3 minuty i wypij gorący napar.
- Herbata z malinami. Dolej trochę soku do gorącej herbaty, możesz też wkroić plaster cytryny.
- Żeń-szeń. Tabletki kupisz w aptece, np. Bodymax lub herbatki żeńszeniowe. Pobudzają krążenie, a na dodatek poprawiają nastrój.
- Akupresura. Błyskawicznie pobudza krążenie krwi. Najpierw rozmasuj obie dłonie, potem uciskaj kciukiem punkt znajdujący się na ręce 2 cm powyżej nadgarstka, po wewnętrznej stronie. Po 3–4 minutach zacznij uciskać drugi nadgarstek. W ten prosty sposób rozgrzejesz nie tylko przemarznięte ręce, ale i... nogi (akupresura poprawia krążenie w całym ciele).
TWÓJ PROBLEM:
Wiecznie przeziębiona
Cieknie ci z nosa, pokasłujesz, drapie cię w gardle... Dokucza ci uczucie chłodu. Powinnaś przede wszystkim pozbyć się infekcji. Rozgrzewanie organizmu jest więc szczególnie ważne.
Szybka rozgrzewka
- Napar z lipy. Działa przeciwzapalnie i rozgrzewająco. Wsyp 1 łyżeczkę suszonych kwiatów lipy do szklanki, zalej szklanką wrzątku, odstaw na 5 minut. Pij gorące zioła.
- Postaw bańki. Działają rozgrzewająco – najsilniej naciągają tradycyjne bańki ogniowe, ale można skorzystać z próżniowych.
TWÓJ PROBLEM:
Nogi jak sople lodu
Kupiłaś kozaczki z cienką podeszwą albo złapał cię lodowaty deszcz.
Szybka rozgrzewka
- Masaż pobudzający. Jego efekt wzmocnisz, stosując rozgrzewający krem do stóp, np. z imbirem, cynamonem i guaraną, poprawiającymi ukrwienie. Po masażu koniecznie włóż wełniane skarpety.
TWÓJ PROBLEM:
Zmarznięte ręce
Zgubiłaś rękawiczki albo cienka skórka grzeje za słabo.
Szybka rozgrzewka
l Kąpiel z olejkiem. Wlej do miski 2 litry ciepłej wody, dodaj kilka kropli olejku kamforowego – trzymaj w niej dłonie 5–10 minut.
l Poduszka żelowa. Wrzucasz ją do garnka z gorącą wodą i wyjmujesz po 10 minutach. Poduszka mieści się w dłoniach i bardzo długo trzyma ciepło. Kupisz ją w aptece.
l Ćwiczenia. Zaciskaj pięści, trzymaj przez kilka sekund i rozluźniaj. Powtórz 15 razy.
TWÓJ PROBLEM:
Och, te korzonki
Jeśli masz problemy z kręgosłupem, przewianie pleców może spowodować zaostrzenie dolegliwości.
Szybka rozgrzewka
- Żel rozgrzewający, np. Wapormix. Specjalnie stworzony kompleks olejków eterycznych pobudza krążenie krwi i działa przeciwbólowo.
- Maść końska (czerwona). Ziołowe ekstrakty z 7 roślin wchodzące w jej skład działają wyjątkowo silnie, błyskawicznie rozgrzewając tkanki miękkie wokół kręgosłupa.
- Plaster rozgrzewający. Można go przykleić np. na plecach lub udzie. Pojawiły się właśnie plastry hydrożelowe, np. Prel red, których działanie jest szybkie, a zawarte składniki nie niosą ryzyka uczuleń. Mają w składzie aktywne substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.
- Ocieplacz. Jest to pas tkaniny dobrze przylegający do ciała. Chroni nerki i okolice lędźwi. Można go kupić w sklepie z bielizną, a nawet na bazarze, albo uszyć z ciepłej wełnianej tkaniny (powinna być rozciągliwa).
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!