Zioła lecznicze - kobiece dolegliwości jak leczyć

Kobieta podczas relaksu fot. Fotolia
Niektóre z babskich przypadłości wracają jak bumerang. W zwłaszcza w takich przypadkach warto sięgać po zioła
/ 17.05.2013 16:16
Kobieta podczas relaksu fot. Fotolia
Oto najczęściej występujące zdrowotne problemy kobiet. Każda z nas kiedyś miała, albo będzie miała z nimi problem, taki nasz kobiecy los. Na szczęście istnieją proste i skuteczne terapie ziołowe, które działają delikatnie i nie obciążają dodatkowo naszego organizmu.  Zobacz, jak je przygotować i stosować, aby szybko wrócić do formy. Jeżeli jednak zażywasz już jakieś leki, jesteś przewlekle chora albo dolegliwości nie ustępują mimo domowego leczenia, skonsultuj się z lekarzem. To warunki bezpiecznego przeprowadzenia terapii.

Obrzęki

Mogą być np. następstwem wahań hormonów czy stosowania tabletek antykoncepcyjnych.
  • Skrzyp polny – pomaga usunąć nadmiar wody i odtruwa organizm. Kuracja: 4 łyżeczki ziela zalej szklanką wrzątku (przykryj, odstaw na kwadrans i przecedź). Dolej do litra przegotowanej wody. Popijaj małymi porcjami w ciągu dnia. Powtarzaj przez 2 tygodnie.
  • Pokrzywa – poprawia przemianę materii i łagodzi obrzęki. Napar z niej możesz pić codziennie zamiast herbaty (łyżeczkę ziela zalej wrzątkiem i zaparz pod przykryciem).

Ból głowy

Potrafi dokuczać bez powodu, ale bywa też skutkiem zmęczenia, nerwów czy przeziębienia.
  • Wierzba biała – zawarte w korze związki działają podobnie do aspiryny. Jeśli cierpisz z powodu migreny lub bólu głowy spowodowanego przeziębieniem, pij 3 razy dziennie po 1/3 szklanki odwaru (4 łyżeczki zmielonej kory zalej szklanką wody i zagotuj).
  • Melisa – pomoże przy bólu na tle nerwowym. W ciągu dnia wypij 2–3 filiżanki letniego naparu (czubatą łyżeczkę ziela zalej wrzątkiem i odstaw do przestudzenia).

Bezsenność

Może towarzyszyć klimakterium, ale i wynikać ze stresu, czy depresji (także sezonowej).
  • Chmiel – doraźnie stosowany uspokaja i ułatwia zasypianie. Przy regularnym zażywaniu pomaga też wyregulować kobiece hormony. Przepis na napar: rozkrusz 3 szyszki chmielu i zalej filiżanką wrzątku. Przykryj i odstaw na 15 min. Zależnie od potrzeby pij pół godziny przed snem lub 3 razy dziennie przez 3 tygodnie.
  • Lawenda – łagodzi napięcie nerwowe. Jeśli źle sypiasz z powodu stresu, pij po szklance naparu rano i wieczorem (łyżeczkę kwiatów zalej 200 ml wrzątku i odstaw na 20 min.).

Chory pęcherz

Krótka cewka moczowa sprawia, że kobiety są z natury podatne na infekcje dróg moczowych.
  • Pietruszka – pobudza wydzielanie moczu i ułatwia wypłukanie z pęcherza bakterii. Tak działa np. wywar z pietruszki. Przepis: pokrój drobno duży korzeń. Zalej litrem wrzątku i gotuj 15 min. Pij przez 3–5 dni 3 razy dziennie po 1/2 szklanki.
  • Żurawina –utrudnia przywieranie bakterii do ścianek pęcherza. Leczniczo i profilaktycznie racz się codziennie garścią suszonych owoców lub 1/3 szklanki soku.

Bolesny okres

To efekt silnych skurczów mięśni macicy (zwłaszcza na początku miesiączki).
  • Rumianek – działa rozkurczowo. Aby poczuć kojące właściwości, kurację zacznij na 2–3 dni przed miesiączką i kontynuuj dopóki odczuwasz bóle. Pij 2–3 razy dziennie po 1/2 szklanki naparu (czubatą łyżeczkę suszonego koszyczka kwiatowego zalej wrzątkiem i odstaw na kwadrans).
  • Krwawnik – łagodzi skurcze macicy i zmniejsza obfitość krwawienia. Kurację tak prowadź, jak w przypadku rumianku.

Niestrawność

Często występuje podczas ciąży, okresu czy przy zespole napięcia przedmiesiączkowego.
  • Imbir – wzmaga wydzielanie soków trawiennych i łagodzi nudności. W razie potrzeby wypij szklankę lekkiej czarnej herbaty zaparzonej z plasterkiem korzenia imbiru (lub szczyptą sproszkowanego).
  • Koper włoski – pomaga przy wzdęciach i bólach brzucha. Tak działa np. napar z kopru (łyżeczkę nasion zalej szklanką wrzątku i zaparzaj 5 min). Pij 3 razy dziennie po pół szklanki.

Zlewne poty

Są objawem klimakterium. Występują w nocy. Ich dzienny wariant to uderzenia gorąca.
  • Hyzop lekarski – łagodnie zmniejsza potliwość. Z jego liści możesz przygotowywać napar (łyżeczka na szklankę wrzątku). Popijaj go przez 3 tygodnie, 2–3 razy dziennie po 1/2 szklanki.
  • Szałwia – działa przeciwpotnie, ściągająco i odkażająco. Przy nasilonych zlewnych potach i uderzeniach gorąca pij przez 2 tygodnie po 2 szklanki naparu (łyżeczka na szklankę wrzątku). Potem zrób 2 miesiące przerwy.
Zioła, mimo że naturalne i zdrowe, stosowane w niewłaściwy sposób zamiast poprawy zdrowia mogą przynieść wręcz odwrotny skutek. Pamiętaj, że zioła mogą wchodzić w interakcje z lekami. Jeśli więc zażywasz już jakieś leki, jesteś przewlekle chora lub dolegliwości nie ustępują pomimo domowego leczenia skonsultuj się z lekarzem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA