Znów PMS!

kobieta, uroda, buzia, twarz
To będzie twój ostatni sezon z napięciem przedmiesiączkowym! Skorzystaj z naszych rad i odtąd czuj się świetnie przez cały cykl.
/ 12.07.2011 12:27
kobieta, uroda, buzia, twarz
Przez dwa tygodnie po miesiączce nastrój kobiety jest doskonały. To zasługa wysokiego stężenia estrogenu, który jest hormonem optymizmu i ukojenia. Niestety, około czternastego dnia cyklu jajniki zaczynają wydzielać progesteron, który sprawia, że pojawiają się czarne myśli, poczucie zagrożenia i irytacja. Spada też odporność na stres, a jedyne, co się zwiększa, to nasza waga. Poznaj sposoby, które pozwolą ci nieco złagodzić te objawy.

DIETA
Teraz potrzebujesz lekkostrawnych dań z dużą ilością wapnia, magnezu i potasu oraz witamin z grupy B.
Jedz regularnie. Najlepiej 4–5 niewielkich posiłków dziennie. Pamiętaj o dużej ilości warzyw i owoców (mają przyspieszający przemianę materii błonnik) i przetworów mlecznych, (zawarty w nich wapń zmniejsza skurcze macicy). Przyda się też porcja pełnej magnezu czekolady (poprawia nastrój) oraz pełnoziarnistego pieczywa (witaminy z grupy B działają uspokajająco i antydepresyjnie).
Używaj mało soli. Zawarty w niej sód sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie (a więc obrzękom i wzrostowi wagi). Nie zapominaj też o piciu. Gdy pobudzisz nerki do działania, łatwiej pozbędziesz się toksyn.


ZIOŁA
W tych dniach warto sięgnąć po herbatki o działaniu uspokajającym i regulującym wydzielanie hormonów.
Pij napary ziołowe. Ulgę na kilka dni przed menstruacją przyniesie ci niepokalanek mnisi – przywraca równowagę hormonalną i łagodzi bóle piersi (łyżkę ziół zalej szklanką wrzątku, zaparzaj 20 min. pij 2 razy dziennie po 1/2 szklanki). Możesz też pić podobnie zrobiony napar z takich ziół jak dzięgiel chiński (działa przeciwskurczowo) czy kalina koralowa (łagodzi bóle brzucha). Na rozdrażnienie pomoże ci melisa.
Ograniczaj zioła moczopędne. Choć umiarkowane stosowanie naparów odwadniających (gotowe mieszanki z apteki) pozwala pozbyć się obrzęków, nie można przesadzać. Wystarczą 1–2 szklanki dziennie.

POMOC Z APTEKI
Najlepiej byłoby wziąć tabletkę i zasnąć. Ale są też inne preparaty, które pomogą przetrwać.
Bierz tabletki. W aptekach pojawiły sie już specjalne środki łagodzące objawy napięcia przedmiesiączkowego np. Femal PMS forte, Castagnus, Agufem, Remens (krople), Bidro PMS, Mastodynon N. Jeśli masz bardzo bolesne miesiączki, już na kilka dni przed okresem zacznij też stosować preparaty z ibuprofenem (Ibum, Nurofen, Ibuprofen), które rozluźniają mięśnie macicy.
Nie stosuj leków samodzielnie. Jeśli objawy PMS są wyjątkowo silne, przeszkadzają w pracy lub trwają dłużej niż tydzień, idź do ginekologa. Lekarz zleci badanie poziomu hormonów i być może zastosuje kurację hormonalną.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA