Aktywne życie kobiety z cukrzycą fot. Materiały prasowe

Aktywne życie z cukrzycą – podróże, sport i praca z pompą insulinową

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która towarzyszy choremu przez cały czas, we wszystkich aktywnościach życiowych. Dlatego ważne jest znalezienie takich rozwiązań dotyczących leczenia, które zapewnią jak największy komfort życia z cukrzycą – w pracy, podczas podróży, uprawiania sportu oraz w innych codziennych aktywnościach. Jednym z nich niewątpliwie jest pompa insulinowa.
30.11.2021 12:42
Aktywne życie kobiety z cukrzycą fot. Materiały prasowe

Czym jest i jak działa pompa insulinowa?

Pompa insulinowa to niewielkie urządzenie służące do podawania insuliny. Korzystanie z pompy wprowadza zasadnicze zmiany w stosunku do „klasycznego” leczenia insuliną za pomocą penów. 
Po pierwsze odmienny jest sposób dawkowania insuliny. Pompa wykorzystuje tylko jeden rodzaj insuliny, ponieważ podaje ją dwojako – jako tzw. bazę, czyli stały, powolny wlew bardzo niewielkich dawek insuliny, oraz jako dawki doposiłkowe, tzw. bolusy, dostosowane do pory, składu i wielkości planowanego posiłku. Po drugie kalkulator bolusa – to funkcja pompy insulinowej, która pomaga w obliczaniu dawki insuliny do każdego posiłku, pozostawiając (co bardzo ważne!) ostateczną decyzję samemu pacjentowi*. Po trzecie alarmy, które stanowią system bezpieczeństwa pompy dla cukrzyka, ostrzegający przed nadmiernym spadkiem stężenia glukozy we krwi. 
Nowoczesne pompy insulinowe są zintegrowane z systemem ciągłego monitorowania stężenia glukozy lub z glukometrem. Dzięki temu pompa automatycznie pobiera dane o glikemii i wspiera cukrzyka w podejmowaniu bieżących decyzji dotyczących dawkowania insuliny. Również możliwość wyboru typu zestawu infuzyjnego – z drenem lub bez (tzw. Pompa insulinowa typu patch) jest elementem wspierającym komfort leczenia. Te wszystkie elementy ogromnie ułatwiają życie z cukrzycą i pomagają w optymalnym kontrolowaniu choroby.
Pompa insulinowa może służyć każdemu cukrzykowi z cukrzycą typu 1 oraz w innych typach cukrzycy, gdy niezbędne jest stosowanie leczenia insuliną (np. u pacjentów z mukowiscydozą). Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego stosowanie pompy insulinowej jest szczególnie zalecane w przypadkach konieczności zastosowania małych dawek insuliny (np. u dzieci), w nawracających i nieprzewidywalnych epizodach hipoglikemii, przy występowaniu nieświadomości hipoglikemii, u osób prowadzących nieregularny styl życia i nieregularne spożywających posiłki, w przypadkach występowania hiperglikemii o brzasku, w cukrzycy przedciążowej, trudnej do wyrównania metodą
wielokrotnych wstrzyknięć, oraz u innych osób preferujących tę metodę leczenia.** 
Korzystanie z pompy insulinowej umożliwia optymalne i indywidualne dobranie dawek insuliny. Wspólnie z lekarzem diabetologiem i zespołem diabetologicznym ustalone zostają przeliczniki dawek insuliny doposiłkowej i korekt, uwzględniające również zmieniające się zapotrzebowanie na insulinę np. w dni weekendowe, wakacje czy podczas infekcji. Przykładem takiej popularnej nowoczesnej pompy insulinowej jest np. Accu-Chek Spirit Combo
 

Jak wygląda życie cukrzyka z pompą insulinową? 

Leczenie pompą insulinową daje większą swobodę w codziennym życiu z cukrzycą – pora i skład posiłków, praca zawodowa, aktywność fizyczna, życie towarzyskie – łatwiej jest dobierać właściwe dawki insuliny, korzystając z tej nowoczesnej metody leczenia. Pompa to dyskretne, niewielkie urządzenie, które można schować pod ubraniem. Dzięki bezprzewodowemu połączeniu z glukometrem możliwe jest zdalne sterowanie pompą w ciągu dnia. 
Życie z pompą insulinową to także znacznie mniejsza liczba wkłuć. Zamiast kilku pomiarów iniekcji dziennie, wymienia się jedno wkłucie co 3 dni. 10 wkłuć zamiast około 150 na miesiąc to duża różnica. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu leczenia pompą insulinową nowoczesne modele pomp posiadają bardzo przyjazny dla użytkownika, intuicyjny interfejs. 
Podawanie insuliny w pompie to nieskomplikowana czynność – pomiar glikemii przekazywany jest do pompy, należy wpisać liczbę planowanych wymienników węglowodanowych w posiłku, a kalkulator bolusa zaproponuje dawkę insuliny. Akceptacja lub zmiana dawki insuliny zawsze zależy od pacjenta. Dopiero wtedy pompa poda zlecony bolus. 
Aby pompa insulinowa służyła długo i sprawnie, należy ją utrzymywać w czystości oraz unikać ekspozycji na skrajnie wysokie lub niskie temperatury. Pompę należy odłączyć na czas kąpieli lub uprawiania sportów wodnych (w tym czasie insulina nie jest podawana). Wszystkie szczegółowe zalecenia dotyczące konserwacji urządzenia znajdują się oczywiście w instrukcji obsługi. 
 

Uprawianie sportu z pompą insulinową*** 

Pompa insulinowa jest zalecaną metodą insulinoterapii dla osób uprawiających sport wyczynowo, jak również amatorsko, zwłaszcza przy intensywnych treningach. Istnieje możliwość zaprogramowania bazy w pompie insulinowej „na wysiłek” lub czasowe zatrzymanie pompy na ten czas. Istnieją jednak pewne zalecenia szczególne dla miłośników niektórych sportów. Korzystając z kąpieli, pływając w basenie lub morzu należy odłączyć pompę insulinową pamiętając, że w tym czasie zatrzymane jest podawanie insuliny, co trzeba uwzględnić przy planowaniu aktywności fizycznej i kontrolowaniu glikemii. Przy innych sportach wodnych warto skorzystać z wodoszczelnych futerałów. 
Sporty kontaktowe i inne, gdzie istnieje duże ryzyko uszkodzenia, też wymagają dodatkowe zabezpieczenia pompy i takiego umieszczenia, które ograniczy do minimum ryzyko bezpośredniego uderzenia. Uprawiając sport w ekstremalnych warunkach termicznych trzeba też zwrócić uwagę na insulinę w zbiorniku i ewentualnie wymienić ją, tak aby stosowany lek miał pełną skuteczność. 
 

Podróże z pompą insulinową

Pompa insulinowa dzięki niewielkim rozmiarom i małej ilości osprzętu jest wygodna w podróży. Łatwo ją umieścić pod ubraniem, nie blokuje ruchów ani nie powinna powodować dyskomfortu. Można z nią swobodnie podróżować zarówno samochodem, jak i samolotem. Przed podróżą warto się upewnić, że cały osprzęt i insulinę posiadamy ze sobą, unikając niespodzianek związanych ze zgubieniem lub opóźnieniem dostarczenia bagażu. Z wyprzedzeniem warto zabrać z poradni zaświadczenie o leczeniu i konieczności przewozu leku i urządzenia. 
 

Dyskretny i wygodny sposób podawania insuliny w pracy, przedszkolu, szkole 

Pompa insulinowa jest rekomendowaną (i refundowaną) metodą insulinoterapii u dzieci. Po szkoleniu w ośrodku diabetologicznym intuicyjna obsługa pompy dla młodych ludzi (aktywnych w świecie wirtualnym) zwykle nie stanowi żadnego problemu. Małe wymiary urządzenia powodują, że nawet dla najmłodszych nie powinna być obciążeniem. Pozwala dzieciom na zabawę, naukę, uprawianie sportu czy posiłki niemal tak samo jak rówieśnikom. A równocześnie zapewnia dyskrecję leczenia, którą szczególnie cenią starsze dzieci i młodzież. 
 
Podsumowując, życie cukrzyka z pompą insulinową pozwala zarówno na optymalną kontrolę cukrzycy, jak i na prowadzenie swobodnego, dynamicznie zmieniającego się życia w otaczającym świecie. 
* Decyzję o rozpoczęciu korzystania z kalkulatora bolusa i jego ustawieniach należy podjąć po konsultacji z lekarzem prowadzącym
** Decyzję o rozpoczęciu terapii pompą insulinową należy podjąć po konsultacji z lekarzem.
*** Osoba chora na cukrzycę planująca uprawianie sportu wymaga indywidualnego uzgodnienia jego zasad z lekarzem prowadzącym
 
Materiał powstał z udziałem marki Accu-Chek. 
 

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!