Co oznacza podwyższone CRP? Zobacz, to ważne!

Parametry białka CRP często oznacza się w wynikach badań. Warto wiedzieć, o czym świadczy zawyżony wynik!
Wioletta Górecka / 27.12.2018 21:42

Białko CRP jest wytwarzane w ludzkiej wątrobie, jako odpowiedź na toczący się w organizmie stan zapalny. Pojawia się również w przypadku zawału serca, nowotworów i niektórych chorób. O czym jeszcze może świadczyć?

Co oznacza podwyższone CRP?

Podwyższone parametry CRP nie zawsze są zwiastunem groźnych stanów. Zwykłe przeziębienie czy zapalenie pęcherza moczowego, a więc zupełnie niegroźne stany, mogą powodować podwyższone CRP.

Za każdym razem jednak warto profilaktycznie sprawdzić przyczynę zawyżonego wyniku, podwyższone CRP może świadczyć bowiem także o poważnych problemach, w tym także stanów nowotworowych.

Wzrost stężenia CRP występuje także w zakażeniach:

  • Bakteryjnych
  • Wirusowych
  • Grzybiczych,

a także w przebiegu infekcji pasożytniczych. Jeśli stężenie jest podwyższone u pacjenta, który zmaga się z zapaleniem jelit, świadczy to o zaostrzeniu stanu.

To również bardzo ważna wskazówka w przebiegu zapalenia trzustki – w miarę postępów leczenia CRP powinno spadać, co świadczy o pozytywnym przebiegu leczenia.

Sprawdź więcej na ten temat!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!