Białko CRP jest wytwarzane w ludzkiej wątrobie, jako odpowiedź na toczący się w organizmie stan zapalny. Pojawia się również w przypadku zawału serca, nowotworów i niektórych chorób. O czym jeszcze może świadczyć?
Co oznacza podwyższone CRP?
Podwyższone parametry CRP nie zawsze są zwiastunem groźnych stanów. Zwykłe przeziębienie czy zapalenie pęcherza moczowego, a więc zupełnie niegroźne stany, mogą powodować podwyższone CRP.
Za każdym razem jednak warto profilaktycznie sprawdzić przyczynę zawyżonego wyniku, podwyższone CRP może świadczyć bowiem także o poważnych problemach, w tym także stanów nowotworowych.
Wzrost stężenia CRP występuje także w zakażeniach:
- Bakteryjnych
- Wirusowych
- Grzybiczych,
a także w przebiegu infekcji pasożytniczych. Jeśli stężenie jest podwyższone u pacjenta, który zmaga się z zapaleniem jelit, świadczy to o zaostrzeniu stanu.
To również bardzo ważna wskazówka w przebiegu zapalenia trzustki – w miarę postępów leczenia CRP powinno spadać, co świadczy o pozytywnym przebiegu leczenia.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!