Cytologia płynna LBC – badanie, które może uratować życie

cytologia fot. Adobe Stock
Czym różni się od tradycyjnej metody i dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania?
cytologia fot. Adobe Stock

Cytologia na podłożu płynnym, czyli LBC (Liquid Based Cytology), inaczej cytologia cienkowarstwowa lub cytologia jednowarstwowa, to nowoczesne badanie diagnostyczne, które pozwala wykryć nieprawidłowe zmiany w obrębie szyjki macicy.

Cytologia LBC jest znacznie dokładniejsza niż wykonywana metodą tradycyjną. To bardzo istotne, ponieważ w porę wykryty nowotwór szyjki macicy jest prawie w 100% uleczalny. I dlatego każda kobieta powinna regularnie badać się i wykonywać cytologię (nie rzadziej niż co 3 lata).

Wskazania do cytologii LBC

Cytologia LBC jest zalecana wszystkim kobietom w wieku rozrodczym. Należy pamiętać, że badanie powinno się wykonać nie później nż po ukończeniu 25. roku życia, wtedy kiedy kobiety są już aktywne seksualnie. To bardzo istotne, by jak najszybciej wykryć ewentualny nowotwór. 

Przeciwwskazania do cytologii płynnej LBC

Tak samo, jak w przypadku tradycyjnej cytologii, badanie najlepiej jest wykonać między 10 a 20 dniem cyklu. Nie należy wykonywać go podczas miesiączki.

Jak przygotować się do cytologii LBC?

Pacjentka zgłasza się na badanie przed wizytą ginekologiczną. Na 24 godziny przed cytologią LBC nie należy współżyć, a na co najmniej 4 dni przed nie powinno się wykonać irygacji pochwy, przyjmować leków dopochwowych i tamponów.

Na czym polega badanie LBC?

Wymaz z pochwy pobierany jest bezpośrednio do pojemnika ze specjalnym płynem, który umożliwia zachowanie kształtu pobranych komórek. To miedzy innymi dlatego wynik badania jest dokładniejszym.

Cytologia płynna (LBC) szyjki macicy z genotypowaniem HPV 14

To szersza wersja cytologii LBC, która pozwala sprawdzić, czy w komórkach szyjki macicy trwa właśnie infekcja HPV (ang. Human papillomavirus, wirus brodawczaka ludzkiego - wirus, którego materiał genetyczny zaobserwowano w wielu guzach nowotworowych raka szyjki macicy). 

Cytologia z genotypowaniem HPV jest rekomendowana kobietom między 30. a 65. rokiem życia. Jeżeli wynik tego badania jest prawidłowy, kolejne badania można wykonywać co 5 lat.

Zalety cytologii LBC i cytologii płynnej (LBC) szyjki macicy z genotypowaniem HPV 14

  • Badanie jest dokładniejsze i bardziej czułe niż klasyczna cytologia
  • Cytologia LBC pozwala na większą wykrywalność zmian chorobowych 
  • Dokładny wykon warunkuje szybsze decyzje diagnostyczne i leczenie 
  • Z próbki znajdującej się na podłożu płynnym, jeśli jest taka konieczność, istnieje możliwość wykonania również dodatkowych badań.

Gdzie wykonać cytologię LBC i cytologię płynną (LBC) szyjki macicy z genotypowaniem HPV 14

Cytologię płynną (LBC) szyjki macicy z genotypowaniem HPV 14 możesz wykonać w centrum medycznym Medicover. Umów się na wizytę:

Cytologia płynna (LBC) szyjki macicy z genotypowaniem HPV 14 z pobraniem w Centrum Medycznym

Cytologia płynna (LBC) szyjki macicy z pobraniem w Centrum Medycznym

 

Materiał powstał we współpracy z Medicover.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: cytologia

Redakcja poleca

REKLAMA