Czy masz cukrzycę?

Cukrzyca staje się coraz powszechniejszym problemem krajów rozwiniętych. Określa się ją plagą XXI wieku, a prognozy lekarzy odnośnie tej choroby są złe. Przypuszcza się, że za kilkanaście lat liczba chorych na cukrzycę na świecie wzrośnie do 230 milionów. Obecnie w Polsce na cukrzycę cierpi ok. 2,5 mln ludzi. Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która nieleczona prowadzi do bardzo ciężkich powikłań i postępującej niepełnosprawności. Charakteryzuje ją nieprawidłowa gospodarka cukrami w organizmie. Wyróżnia się dwa główne jej typy: cukrzycę typu 1, która dotyka ludzi w młodym wieku, oraz cukrzycę typu 2 związaną najczęściej z otyłością. Z cukrzycą można niemal normalnie żyć, pod warunkiem, że zostanie ona wcześnie wykryta, a chory będzie stosował się do zaleceń lekarza. Niestety wciąż znaczna część populacji w Polsce niewiele wie o tej groźnej chorobie i jej następstwach. Sprawdź, czy grozi Ci cukrzyca.

1/18 - Udowodniono, że cukrzyca ma swoje źródło w genetycznych uwarunkowaniach. Czy ktoś w Twojej rodzinie choruje na cukrzycę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA