Z bólem kręgosłupa zmaga się aż ponad 80% Polaków. Podobnie dużo osób skarży się na problemy z lędźwiami i barkiem. Efekt? Czujemy się obolali, niewyspani i zmęczeni, a co za tym idzie, trudno nam normalnie funkcjonować. Przekonaj się, kogo najczęściej dotyka przewlekły ból i jak z nim walczyć.
Czym jest przewlekły ból?
Ciągle skarżysz się na problemy z plecami? Czasem zdarza się tak, że nie jesteś w stanie zmrużyć oka, bo tak bardzo boli cię bark? Co w związku z tym robisz? Pamiętaj, że skuteczna walka z bólem wymaga dokładnego przeanalizowania problemu. Najważniejsze jest określenie rodzaju bólu oraz znalezienie przyczyny jego powstania.
Wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje bólu – ostry i przewlekły. Ból ostry trwa krócej, maksymalnie do jednego miesiąca, jest silny i najczęściej spowodowany uszkodzeniem tkanek bądź chorobą.
Ból przewlekły trwa miesiącami, a nawet latami, ale jest mniej intensywny od ostrego i często ma charakter nawracający.
Do najczęściej występujących rodzajów bólu przewlekłego zaliczamy:
- problem z kręgosłupem
- ból barku
- ból w okolicach lędźwi
Ból kręgosłupa, czyli choroba naszych czasów
Kręgosłup to oś, na której opierają się nasze narządy wewnętrzne i mięśnie. Składa się z nałożonych na siebie 30 kręgów, które dźwigają naprawdę duży ciężar i przez to narażone są na ból.
Kręgosłup jest wygięty w spłaszczoną podwójną literę „S”. Dzieli się go na 5 odcinków:
- szyjny, zbudowany z 7 kręgów
- piersiowy, obejmujący kolejne 12 kręgów
- lędźwiowy, z 5 kręgów
- krzyżowy, także liczący 5 kręgów
- guziczny, z 3-5 zrośniętych kręgów
Oto 7 najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa:
- nadmierne przeciążanie kręgosłupa
- nieprawidłowa postawa ciała
- zbyt mało ruchu i siedzący tryb życia
- stres
- nadwaga
- częste noszenie butów na obcasie
- niektóre choroby, np. schorzenia nerek czy choroby nowotworowe
Kto jest najbardziej narażony na problemy z kręgosłupem?
- seniorzy narażeni na osteoporozę
- osoby prowadzące nieaktywny tryb życia
- ludzi otyłych
- osoby z wadami postawy
- kobiety przechodzące zmiany hormonalne
- kobiety chodzące na wysokich obcasach
- osoby, które się nadmiernie stresują
Lędźwie czyli problem ludzi pracujących przy biurku i nie tylko
Ból odcinka lędźwiowego zlokalizowany jest najczęściej w przykurczonych mięśniach przykręgosłupowych, co utrudnia poruszanie się. Powstaje też na skutek ucisku rdzenia kręgowego i korzeni rdzeniowych. Może promieniować do kończyn dolnych, a także nasilać się podczas chodzenia.
5 najczęstszych przyczyn bólu lędźwi:
- dyskopatia
- rwa kulszowa
- siedzący tryb życia
- praca przy biurku
- praca fizyczna związania z podnoszeniem ciężkich przedmiotów
Kto jest najbardziej narażony na bóle lędźwiowe?
- osoby wykonujące pracę obciążającą kręgosłup (np. dźwiganie) lub pracę siedzącą
- osoby mało aktywne fizycznie
- ludzie otyli
- kobiety w ciąży
- chorzy na osteoporozę, reumatoidalne zapalenie stawów itp.
Problem ze stawem barkowym
Staw barkowy łączy rękę z tułowiem i składa się z wielu struktur – stawów, mięśni i ścięgien. To najbardziej ruchome miejsce w naszym ciele i właśnie dlatego to bark narażony jest na częste obciążenie i ból.
3 najczęstsze przyczyny bólu barku:
- długotrwałe przeciążenie
- zapalne choroby reumatyczne
- urazy
Kto jest najbardziej narażony na ból barku?
- osoby nieaktywne
- osoby wykonujące pracę w niewygodnej pozycji
- osoby chorujące na choroby przewlekłe
- osoby z długotrwale unieruchomionym barkiem
- osoby z wadami postawy
- osoby mające liczne blizny w okolicy barku
Jak poradzić sobie z przewlekłym bólem?
Walkę z bólem najlepiej zacząć natychmiast. Oto kilka porad, dzięki którym możesz poczuć się lepiej!
- Ćwiczenia - często ból kręgosłupa spowodowany jest brakiem ruchu i siedzącym trybem życia. Postaraj się to zmienić. Wystarczy 30 minut wieczorem, by twoje mięśnie i stawy się rozluźniły, a przewlekły ból ustąpił. Jakie ćwiczenia mogą pojawić się w twoim treningu? Pomyśl o skłonach, kocich grzbietach i rozciąganiu na macie.
- Masaż - najlepiej, jeśli wykona go specjalista, ale równie dobrze może pomóc ci ktoś bliski. Najlepiej przyłożyć kciuk w punkcie, który jest najbardziej bolesny, nacisnąć go i przytrzymać do momentu kiedy ból się zmniejszy lub zniknie.
- Ciepłe okłady - termofor, woreczki wypełnione rozgrzaną fasola czy pisakiem, a także gorący ręcznik to metoda znana od wieków. Wszystko po to, by rozgrzać mięśnie i ukoić ból.
- Środki farmaceutyczne - jeżeli chcesz szybko wygrać z przewlekłym bólem to spróbuj preparat o miejscowym działaniu rozgrzewającym, np. DIP HOT.
- Wizyta u specjalisty - jeśli ból nie ustępuje, to koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
Sprawdź też, jak poradzić sobie z ostrym bólem!
Dip Rilif (Ibuprofenum, Mentholum). Skład, postać i dawka substancji czynnej: Żel, 1 gram żelu zawiera 50 mg ibuprofenu i 30 mg mentolu. Wskazania: Miejscowe leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bóle reumatyczne, w tym bóle stawów spowodowane zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi, bóle pleców, lumbago (postrzał), bóle mięśniowe, bóle w tkance włóknistej, ścięgnach i więzadłach. Ból i obrzęk wskutek uszkodzeń powysiłkowych, urazów stawów z naderwaniem więzadeł (skręcenia stawów), kontuzji sportowych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. U osób z astmą, u których występowały w przeszłości napady duszności, wysypka, nieżyt nosa lub inne objawy alergiczne po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292.www.egis.pl [10.2018]
Dip HOT rozgrzewający. Skład, postać i dawka substancji czynnej: produkt złożony - krem, 1 gram kremu zawiera: 128 mg salicylanu metylu, 59,1 mg mentolu, 19,7 mg olejku eukaliptusowego, 14,7 mg olejku terpentynowego. Wskazania: Produkt leczniczy Dip HOT rozgrzewający stosuje się objawowo w bólach mięśniowych i stawowych, rwie kulszowej: pomocniczo w gośćcu, bólach reumatycznych, stłuczeniach i skręceniach stawów oraz u sportowców po treningu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na salicylany, mentol lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u dzieci poniżej 12-go roku życia. Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292.www.egis.pl [10.2018]
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Kod promocyjny DIP/LINIA8/Art_Spon/19/02/002
Materiał powstał przy współpracy z marką DIP Rilif + DIP Hot
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!