Żyjemy szybko, mamy sporo stresu, staramy się spełniać standardy wyglądu. Efekt? Często wciągamy brzuch, co może powodować problemy z nadmiernie napiętymi mięśniami brzucha.
Wiele z nas sama na siebie nakłada duże oczekiwania. Często w gabinecie zadaję pacjentkom pytanie czy zastanawiały się gdzie najczęściej w ciele kumulują się u nich emocje. Wiele potwierdza, że w sytuacjach silnych emocji spina mocno brzuch. Wcześniej nawet nie zdawały sobie z tego sprawy. Mało się obserwujemy i mało słuchamy sygnałów jakie wysyła nam ciało, a to bardzo ważne by je wyłapywać. Świadomość jest pierwszym krokiem do zmiany. Druga sprawa to standardy dotyczące wyglądu. Większość kobiet marzy o płaskim brzuchu. Zajęcia które najlepiej prosperują na siłowniach to często właśnie zajęcia w stylu „płaski brzuch”. A my kobiety musimy pamiętać, że podlegamy przez cały cykl wahaniom hormonalnym. Nasz brzuch się zmienia. Niektóre z nas przed miesiączką zatrzymują wodę. Wiele tej wyrozumiałości dla siebie nie ma. Zawsze chcemy wyglądać dobrze więc co robi wiele kobiet ? wciąga brzuch i z tym wciągniętym brzuchem chodzi cały dzień. Jest to bardzo niezdrowe nie tylko dla brzucha ale i dla naszego dna miednicy. Może powodować problemy takie jak na przykład zaparcia – mówi Kamila Grabek.
Jak zadbać o swój komfort?
Chociaż komfort dla każdego może oznaczać coś zupełnie innego, to ogólnie jest to stan, gdy czujemy się dobrze same ze sobą. Jak zadbać o komfort?
Warto przestrzegać podstawowych nawyków toaletowych. Nie powinniśmy chodzić do toalety na zapas. Mocz należy oddawać w pozycji siedzącej. Dobrze jest też używać podnóżka toaletowego do defekacji – mówi ekspertka.
Objawami problemów z nadmiernie napiętymi mięśniami brzucha są między innymi problemy z wypróżnianiem się, bóle kręgosłupa, ale i właśnie bolesne miesiączki. Jeśli obserwujemy je u siebie, warto rozważyć wizytę u fizjoterapeuty urologicznego.
Mięśnie dna miednicy inaczej zwane mięśniami Kegla
To mięśnie które znajdują się w obrębie naszego krocza. Odpowiadają za kontynencję czyli trzymanie moczu, gazów i stolca, funkcje seksualne – w szczególności za przeżywanie przyjemności związanej z orgazmami, mają ważny udział w porodzie oraz podtrzymują narządy wewnętrzne. Są bardzo ważne na każdym etapie naszego życia. Ich dysfunkcja może przytrafić się kobietom w każdym wieku. Dlatego nie należy zakładać, że problemy wynikające z ich nieprawidłowej pracy dotykają jedynie kobiet po porodach czy osób starszych. Jak wzmacniać mięśnie Kegla?
Przed wzmocnieniem mięśni warto określić ich aktualny stan. Nie każda z kobiet będzie potrzebowała wzmocnienia. Wręcz przeciwnie – wiele kobiet boryka się z nadmiernym napięciem tych mięśni. Warto wytłumaczyć jeszcze, że nadmiernie napięty mięsień to nie to samo co silny mięsień. Wręcz przeciwnie, nadmiernie napięte mięśnie często okazują się bardzo słabe. Jednak w tym przypadku najpierw pracujemy nad przywróceniem im prawidłowego napięcia, a dopiero potem nad przywróceniem prawidłowej funkcji czyli możliwości kontrolowanego kurczenia się i rozkurczania – dodaje Kamila.
Jak zadbać o mięśnie brzucha po porodzie lub w przypadku bolesnych miesiączek? Jakie mity na temat dbania o higienę intymną są nadal akuratne? Zobaczcie całe wideo!
Komfort i pewność siebie
Na pewność siebie wpływa też to, czy czujemy się zadbane i odświeżone. To dlatego tak istotny jest wybór wkładek higienicznych, najlepiej takich, które będą delikatne, niewyczuwalne, naturalne i bezpieczne.
Wkładki bella panty intima plus
- dzięki pokryciu ze 100% bawełny organicznej są jeszcze bardziej delikatne,
- nie mają kompozycji zapachowych i są odpowiednie do skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień i alergii,
- to doskonała propozycja dla kobiet, które poszukują chłonnych i jednocześnie oddychających produktów,
- wkładki Bella Panty Intima Plus są wzbogacone prebiotykiem, który wspiera naturalną barierę ochronną skóry okolic intymnych,
- są dostępne w rozmiarach: normal, long i extra long.
Materiał promocyjny marki Bella
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!