MORFOLOGIA: badania, badania profilaktyczne, badania krwi, anemia, białaczka

MORFOLOGIA: badania, badania profilaktyczne, badania krwi, anemia, białaczka fot. Fotolia
Dzięki temu prostemu badaniu nie tylko można zdiagnozować infekcję czy raka, lecz także choroby samej krwi. A gdy ona choruje, choruje całym organizm.
Magdalena Łuków / 10.12.2018 09:26
MORFOLOGIA: badania, badania profilaktyczne, badania krwi, anemia, białaczka fot. Fotolia

Morfologia krwi to jedno z najprostszych i najskuteczniejszych badań diagnostycznych. Dzięki niemu możemy wykryć wiele chorób w bardzo wczesnym stadium.

Pięć i pół litra krwi, które krąży w naszym organizmie, pełni wiele wyjątkowo ważnych funkcji:

  • rozprowadza tlen do wszystkich narządów i komórek
  • odprowadza dwutlenek węgla z tkanek do płuc
  • rozprowadza substancje odżywcze, witaminy i hormony
  • odprowadza do narządów wydalniczych, jak nerki, płuca czy gruczoły potowe toksyczne i szkodliwe substancje przemiany materii
  • broni organizm przed atakiem bakterii, wirusów i innych szkodliwych substancji
  • utrzymuje temperaturę ciała na stałym poziomie
  • reguluje poziom pH

    Dlatego dzięki zdrowej krwi wszystkie narządy są dobrze odżywione. Nie tylko mogą prawidłowo funkcjonować, ale tez bronić się przed chorobami, które wtargną do ciała. System obronny, czyli układ odpornościowy działa sprawnie. A gdy coś w niej szwankuje, szwankować zaczyna cały organizm.

Po co nam morfologia?

Dlatego zrobienie morfologii pozwala nam na szybkie określenie stanu zdrowia. Wykrycie m.in.:

  • stanów zapalnych, np. otrzewnej
  • infekcji, np. zapalenia płuc
  • czy innych chorób, np. przewlekłych chorób płuc

Co mówi morfologia o samej krwi?

Morfologia pozwala jednak także sprawdzić kondycję samej krwi. 

4 z chorób krwi są wyjątkowe dla nas groźne:

ANEMIA

To tzw. niedokrwistość. Objawia się ona bladością, zawrotami głowy, omdleniami, sennością czy zaburzeniami pamięci.
W morfologii widać ją po zmniejszonej w stosunku do normy liczby erytrocytów i hemoglobiny. I można potem określić przyczynę: np. utratę krwi, niedobór składników odżywczych jak żelazo czy kwas foliowy czy nawet nowotwór.

CZERWIENICA

To tzw. nadkrwistość. Objawia się czerwonym zabarwieniem skóry na twarzy ale też przekrwieniem śluzówek i spojówek.W morfologii widać to po nadmiarze czerwonych krwinek. Dzięki temu szybko można wykryć niedotlenieniem, która jest skutkiem chorego serca lub płuc albo też rozrostem szpiku kostnego.

BIAŁACZKA

To tzw. leukemia. Objawia się słabością, szybko rozwijającymi i groźnymi dla zdrowia infekcjami, skokami temperatury itp.
W morfologii widać to po podwyższonej liczbie leukocytów, które z kolei wypierają inne komórki krwi, np. erytrocyty. Stąd towarzysząca białaczce anemia.

HEMOFILIA

To tzw. skaza krwotoczna. Objawia się występującymi bez przyczyny krwawieniami do mięśni i stawów. Czasami krwawienia są tak duże, że mogą zagrażać życiu.
W morfologii objawia się to zaburzeniami krzepnięcia, ponieważ fibrynogen, który za nie odpowiada zmienia się pod wpływem działania wady genetycznej w fibrynę.

Zobacz co może zafałszować wyniki morfologiiCo zrobić, gdy lekarz nie chce przepisać skierowania na morfologię?Zobacz listę darmowych badań, jakie możesz zrobić na NFZ

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA