Masz problemy ze snem? Winny może być niedobór ważnego pierwiastka

niedobór żelaza a sen fot. Adobe Stock, StockPhotoPro
Niedobór żelaza może przyczyniać się do pogorszenia jakości snu zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Przyczyną może być bezsenność, zespół niespokojnych nóg lub nieprawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego związane z deficytem pierwiastka. Nie jest znany dokładny mechanizm, jednak naukowcy wskazują na wpływ żelaza na poziom dopaminy i innych neuroprzekaźników, układ nerwowy oraz oddechowy. Leczenie w postaci suplementacji żelaza u osób, u których stwierdzono jego niedobór, może prowadzić do poprawy jakości snu.
/ 23.11.2024 05:02
niedobór żelaza a sen fot. Adobe Stock, StockPhotoPro

Spis treści:

  1. Niedobór żelaza a sen – jaki jest związek?
  2. Dlaczego niedobór żelaza wpływa na sen?
  3. Leczenie niedoborów żelaza i problemów ze snem
  4. Jakie objawy świadczą o niedoborze żelaza?

Niedobór żelaza a sen – jaki jest związek?

Niedobór żelaza jest jednym z najczęstszych niedoborów na świecie, może prowadzić do niedokrwistości (anemii) i innych niekorzystnych skutków zdrowotnych u człowieka. Jednym z nich są zaburzenia snu. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że na ogół niedobory tego składnika łączymy ze zmęczeniem i nadmierną sennością, a nie bezsennością. 

Naukowcy z Kanady (publikacja w Sleep Medicine Reviews, 2020) zbadali powiązanie niedoboru żelaza z rodzajem i nasileniem zaburzeń snu oraz to, czy suplementacja żelaza poprawia objawy związane ze snem. Wykazali, że deficyt tego pierwiastka może powodować ogólne zaburzenia snu, te związane z zespołem niespokojnych nóg oraz z zaburzeniami oddychania. A suplementacja żelazem jest potencjalnym sposobem na poprawienie jakość snu. Jednak należy pamiętać, że bezsenność może mieć wiele różnych przyczyn, a niedobory składników mineralnych, to tylko jedna z możliwych opcji.

Problemy ze snem szczególnie może nasilać anemia, czyli stan obniżenia hemoglobiny we krwi, który zazwyczaj wynika z niedoboru żelaza. Na łamach Chinese Medical Journal badacze wskazali, że obecność anemii była istotnie związana z większym prawdopodobieństwem wystąpienia bezsenności u dorosłych. Inne badania dowiodły, że tak jest również u dzieci. 

Dlaczego niedobór żelaza wpływa na sen?

Nie wiadomo dokładnie, co sprawia, że niedobór żelaza działa negatywnie na sen, ale istnieje kilka teorii. Wiemy, że żelazo jest jednym z najważniejszych pierwiastków organizmu. Wpływa na wiele funkcji, jak transport tlenu, produkcja neuroprzekaźników oraz energii. Aby organizm działał prawidłowo, również w zakresie snu, żelazo jest nam niezbędne. 

  • Za zaburzenia snu z powodu niedoboru żelaza może odpowiadać wpływ ferrytyny (białka magazynującego ten pierwiastek) na poziom związanych z odpoczynkiem i snem hormonów i neuroprzekaźników, jak melatonina, serotonina czy dopamina.
  • Poza tym niedobór żelaza negatywnie wpływa na układ nerwowy, co również prowadzi do kłopotów z zasypianiem lub przespaniem nocy.
  • Niedobór żelaza jest częstą przyczyną rozwoju tzw. zespołu niespokojnych nóg, co może utrudniać zasypianie i pogarszać jakość snu.
  • Jednym z objawów niedoboru żelaza są problemy z oddychaniem. Trudno wyobrazić sobie spokojny sen, gdy układ oddechowy nie funkcjonuje prawidłowo. 

Leczenie niedoborów żelaza i problemów ze snem

Suplementowanie żelaza może pomagać w zmniejszaniu liczby wybudzeń w nocy i poprawie jakości snuNależy jednak podkreślić, że niedobory tego pierwiastka powinny być leczone pod kontrolą lekarza, a wdrożenie suplementacji powinna poprzedzać zlecona przez niego diagnostyka. Leczenie niedoborów nie zawsze usunie problem. Jest wiele możliwych przyczyn bezsenności i innych dolegliwości związanych z nocnym odpoczynkiem (przeczytaj też: Bezsenność - przyczyny, leczenie).

Leczenie niedoboru żelaza, co może pomóc na kłopoty ze snem, zależy od przyczyny i nasilenia problemu. Zazwyczaj lekarz przepisuje preparaty żelaza i/lub zaleca zmianę diety. Lepiej wchłania się kompleks żelaza z witaminą C. Taki preparat podaje się 2-3 razy dziennie przed posiłkiem. Ważne jest, aby nie mieszać leku z jedzeniem, ponieważ niektóre związki w jedzeniu (np. fosforany, taniny) hamują wchłanianie pierwiastka. 

Sprawdź też: Dieta na niedobory żelaza.

Jakie objawy świadczą o niedoborze żelaza?

O niedoborze żelaza mogą świadczyć nie tylko złe wyniki badań krwi, ale też różnorodne dolegliwości. Główne objawy to:

  • osłabienie,
  • uczucie zmęczenia i senność w ciągu dnia,
  • kłopoty z pamięcią i koncentracją (jak poprawić pamięć i koncentrację),
  • bladość skóry,
  • bóle głowy i zawroty głowy,
  • duszności,
  • szybkie męczenie się, 
  • tachykardia,
  • drażliwość,
  • suchość w ustach,
  • przesuszenie skóry,
  • zajady,
  • apetyt na nietypowe rzeczy jak kreda, glina, krochmal,
  • łamliwość i osłabienie włosów oraz paznokci (kruche, prążkowane, z zagłębieniami),
  • zaburzenia połykania (dysfagia),
  • pieczenie, ból i wygładzenie powierzchni języka.

Nie wszystkie muszą pojawić się od razu. Czasem, w zależności od stopnia niedoborów, występują tylko niektóre, a jeśli choroba się pogłębia, dołączają kolejne. Jeżeli widzisz je u siebie, zgłoś się najpierw do lekarza pierwszego kontaktu. 

Źródła:

Neumann SN, Li JJ, Yuan XD, Chen SH, Ma CR, Murray-Kolb LE, Shen Y, Wu SL, Gao X. Anemia and insomnia: a cross-sectional study and meta-analysis. Chin Med J (Engl). 2020 Dec 21;134(6):675-681. doi: 10.1097/CM9.0000000000001306. PMID: 33725707; PMCID: PMC7989983,

Leung W, Singh I, McWilliams S, Stockler S, Ipsiroglu OS. Iron deficiency and sleep - A scoping review. Sleep Med Rev. 2020 Jun;51:101274. doi: 10.1016/j.smrv.2020.101274. Epub 2020 Feb 8. PMID: 32224451,

Sherrie Smith, Jay White, Supriya Jambhekar, 0717 Restless sleep associated with low ferritin levels: A Retrospective Study in a Pediatric Sleep Center, Sleep, Volume 46, Issue Supplement_1, May 2023, Pages A314–A315, https://doi.org/10.1093/sleep/zsad077.0717.

Czytaj także:
Depresja a sen. Kiedy bezsenność oznacza depresję?
Oto produkty bogate w żelazo. Sprawdź, z czym je jeść, aby lepiej żelazo przyswajać
Jak rozpoznać niedobór żelaza - objawy, przyczyny, diagnostyka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA