solarium fot. Materiały prasowe

Opalanie – sposób na atrakcyjny wygląd czy poważne zagrożenie dla zdrowia i kondycji skóry?

Wraz z końcem lata wiele młodych osób pragnie utrzymać wakacyjną opaleniznę i udaje się do solarium. W Polsce wciąż istnieje silne przeświadczenie, że skąpana w promieniach słońca skóra jest synonimem atrakcyjnego wyglądu i dobrej kondycji. Niestety większość młodzieży nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo lampy dostępne w solariach niszczą strukturę komórek skóry i przyspieszają jej starzenie, jednocześnie znacznie podwyższając ryzyko zachorowania w przyszłości na groźny nowotwór.
22.09.2017 17:20
solarium fot. Materiały prasowe

Wpływ promieniowania ultrafioletowego na skórę

Pozytywne skojarzenia związane z ekspozycją skóry na naturalne lub sztuczne promieniowanie UV nie mają swojego źródła wyłącznie w mitach i subiektywnej ocenie atrakcyjności ciemnej karnacji. W rzeczywistości to dzięki promieniom UV w naszej skórze powstaje witamina D – niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu i odpowiedzialna między innymi za budowę kości oraz działanie układu immunologicznego. Jednak do zaspokojenia dziennego zapotrzebowania na tę witaminę wystarczy krótki spacer na słońcu. Długotrwały lub bardzo intensywny kontakt z promieniowaniem ultrafioletowym ze zdrowotnego punktu widzenia ma szereg negatywnych skutków. Opalenizna pokrywająca skórę to efekt wzmożonej pracy melanocytów – komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny. Jest ona reakcją obronną ludzkiego organizmu. 

W jaki sposób działają lampy solaryjne?

Do powierzchni Ziemi dociera niemal całe promieniowanie ultrafioletowe typu A oraz około 10% promieniowania typu B. Oznacza to w praktyce, że około 96–99% naturalnego promieniowania ultrafioletowego to UVA, a 1–4% to UVB. W przypadku dostępnych obecnie na rynku lamp naświetlających, które spotykamy w solariach, proporcje te są zwykle zachowane, jednak pamiętajmy, że promieniowanie ultrafioletowe jest niezwykle szkodliwe dla naszej skóry. W 2009 roku na terenie Unii Europejskiej wprowadzono rekomendacje, w myśl których tego typu urządzenia nie powinny odznaczać się emisją energii przekraczającą 0,3 W/m2 oraz większą niż 1 wartość współczynnika SEF (Sun Erythema Factor), który odpowiada sile promieniowania występującego w południe na równiku przy bezchmurnym niebie. Solaria przyciągają jednak młodych ludzi obietnicą uzyskania szybkiej i równomiernej opalenizny bez konieczności długotrwałej ekspozycji na naturalne promieniowanie. Nie wiedzą oni jednak, że moc lamp często mocno przekracza rekomendowane wartości. Niepokojący jest także fakt, że solaria co roku goszczą przede wszystkim osoby młode i o jasnej karnacji – a są one najbardziej narażone na negatywne skutki promieniowania UV. 

Opalenizna – pierwszy krok do szybszego starzenia się skóry

Atrakcyjność opalenizny u kobiet z naturalnie jasną karnacją jest kwestią gustu, jednak faktem pozostaje, że promieniowanie UV znacząco przyspiesza starzenie się skóry, a co za tym idzie, negatywnie wpływa na urodę. Wśród egzogennych czynników odpowiedzialnych za starzenie skóry nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV odpowiada za przyspieszenie tego procesu aż w 80%. Ponadto skórę narażoną na działanie lamp naświetlających stopniowo dotyka upośledzanie funkcji układu immunologicznego. Niestety większość nastolatków regularnie odwiedzających solaria nie ma o tym pojęcia i z pewnością nie zaczerpnie wiedzy na ten temat w miejscach, w których są przecież przynoszącymi zysk klientami. 

Nowotwory skóry – wyrok wydany w młodym wieku

Jeśli przedwcześnie pojawiające się zmarszczki i zaburzenia struktury oraz funkcji skóry nie przemawiają do wyobraźni nastolatków korzystających z usług solariów, być może warto odwołać się do poważniejszych zagrożeń dla zdrowia. Od dawna wiadomo, że promieniowanie UVA i UVB ma silne właściwości kancerogenne. Czerniak, jeden z najgroźniejszych nowotworów, często prowadzi do zgonu. Już kilkukrotne oparzenie promieniami UV w okresie do 20. roku życia znacznie podwyższa ryzyko wystąpienia nowotworu w późniejszym wieku. Korzystanie z solariów poniżej 30. roku życia wedle badań zwiększa szanse zachorowania aż o 75%. Tym bardziej niepokoi fakt, że z lamp naświetlających korzystają zwłaszcza młode, często niepełnoletnie osoby i dzieje się tak za zgodą lub wręcz aprobatą opiekunów.
 
Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. 
 
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!