Menopauza, inaczej zwana przekwitaniem lub klimakterium to najtrudniejszy okres w życiu większości kobiet. I chociaż dla wielu z nich oznacza utratę miesiączki oraz nieoczekiwane uderzenia gorąca, to w gruncie rzeczy jest wieloetapowym procesem, z którym wiąże się dużo innych objawów. Jednym z nich - czego nie jesteśmy świadome - jest tycie. Czym jest spowodowane i jak sobie z nim radzić? Przekonajcie się!
Przyczyna tycia w okresie menopauzy
U znacznej większości kobiet (zwłaszcza u tych, które zmagały się z dolegliwościami tarczycowymi) menopauzie towarzyszy szybkie przybieranie na wadze. Powodem tego jest spadek poziomu hormonów, który zwiększa tempo odkładania się tkanki tłuszczowej. Poza tym, czasami również podnosi się poziom złego cholesterolu, a wraz z nim ryzyko rozwoju miażdżycy, cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. To bardzo niebezpieczne, szczególnie wtedy, kiedy wyżej wymienione choroby już nas dotknęły...
Jak zapobiec tyciu w okresie menopauzy?
- siemię lniane
- soczewica
- brokuł
- chmiel
- pszenica
- jęczmień
- żyto
- olej lniany
- nasiona słonecznika i sezamu
- czosnek
- cebula
- wiśnie
- truskawki
- gruszki
- rabarbar
- owoce granatu
Ponadto, należy włączyć do swojego jadłospisu jak najwięcej produktów bogatych w:
- wapń (np. chude sery, mleko, kasze, zielone warzywa, migdały),
- witaminę D i kwasy tłuszczowe omega-3 (np. tłuste ryby morskie: łosoś, makrela, sardynki),
- witaminy i mikroelementy (np. owoce, warzywa),
- tłuszcze pełne nienasyconych kwasów tłuszczowych (oleje roślinne i oliwy),
- wysokiej jakości białko, pochodzące z chudego mięsa i wędlin
Wyeliminować za to trzeba:
- tłuste mięsa i wędliny (zwłaszcza boczek i karkówkę),
- tłuszcze do smażenia obfitujące w tłuszcze nasycone, prowadzące do miażdżycy (np. smalec),
- sól (zwiększa ciśnienie, przyspiesza tycie),
- używki (w szczególności kawę i papierosy)
Dieta to jednak nie wszystko! W okresie przekwitania zaleca się przynajmniej 40 minut ruchu dziennie. Ćwiczenia bowiem nie tylko budują mięśnie i kształtują sylwetkę, ale i usprawniają pracę układu kostnego oraz krążenie. Wapń wchłania się lepiej, przez co poprawia gęstość kości i maleje ryzyko osteoporozy. Dodatkowo, wzrasta poziom endorfinom, który pozytywnie wpływa na samopoczucie.
Co najlepiej trenować w okresie menopauzy? To, co wpływa dobrze nie tylko na ciało, ale i na samopoczucie - jogę, pilates lub aerobic. Bardziej wysportowanym polecamy natomiast pływanie, taniec towarzyski lub siłownię. Przy tym wszystkim trzeba także pamiętać o tym, aby rodzaj aktywności był odpowiednio dostosowany do kondycji kobiety, jej stanu zdrowia, a także preferencji.
Dodatkowe wsparcie
Objawy menopauzy możemy łagodzić także poprzez stosowanie suplementów diety. Jednym z nich jest preparat Ligunin® Termostop - środek dedykowany kobietom w tym szczególnym czasie. Zawarte w nim fitoestrogeny, uzyskane z siemienia lnianego mają zdolność regulacji aktywności hormonów płciowych w organizmie. Podobnie działają lignany lniane, które wykazują zbliżone właściwości do estrogenów - mogą one pomóc w regulacji gospodarki hormonalnej i przeciwdziałać tendencji do przybierania na wadze. Ponadto, łatwo przyswajalne, skondensowane ilości roślinnych odpowiedników hormonów mogą pomóc w przypadku zaburzeń naczyniowo-ruchowych, z którymi zmagają się kobiety w okresie menopauzy.
Drogie kobiety! Zadbajmy o swój komfort podczas przekwitania, a upłynie ono znacznie łagodniej.
Materiał powstał we współpracy z marką Oleofarm.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!