Zielony katar fot. Adobe Stock

Zielony katar – co oznacza, jak go leczyć [PORADY LEKARZA]

Zielony katar nie oznacza wyłącznie nadkażenia bakteryjnego. Zielony kolor wydzieliny może pojawić się także w wyniku choroby wirusowej. Powinny uważać szczególnie kobiety w ciąży.
Marta Słupska / 14.11.2019 14:28
Zielony katar fot. Adobe Stock

Katar katarowi nierówny – jego przyczyny, gęstość czy kolor bywają różne. Możemy mieć do czynienia z katarem siennym, który jest zwykle wodnisty, lub związanym z zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym – wówczas jest gęstszy i przyjmuje najczęściej kolor żółty lub zielony.

Ten ostatni może budzić niepokój, szczególnie jeśli wraz z wydmuchiwaną wydzieliną na chusteczce zauważymy krew. Na szczęście taki stan nie oznacza jednak niczego groźnego. O zielony katar z krwią i bez niej zapytałyśmy ekspertkę – lekarza rodzinnego lek. med. Joannę Pietroń.

Pani doktor, o czym świadczy zielony katar?

Lek. med. Joanna Pietroń: Katar towarzyszy niemal każdej infekcji wirusowej i bakteryjnej. Początki choroby najczęściej charakteryzują się katarem wodnistym i bezbarwnym, który z czasem staje się bardziej gęsty i śluzowy – zazwyczaj oznacza to ostatnią fazę infekcji i informuje o tym, że dziecko zdrowieje.

Czasem jednak zdarza się, że przeziębienie nie ustępuje, a towarzysząca mu wydzielina zmienia barwę na zieloną lub żółto-zieloną. Dlatego jeśli mimo upływu kilku dni dziecko nadal czuje się źle i ma gorączkę, może to oznaczać, że doszło do „nadkażenia” infekcji wirusowej bakteriami.

Co robić, gdy pojawi się u dziecka? Czy należy go leczyć antybiotykiem?

Zielonym katarem nie zawsze należy się martwić – zazwyczaj pod koniec choroby wydzielina  z rzadkiej i bezbarwnej zmienia się w gęstą i zabarwioną. Za kolor kataru odpowiada m.in. obecność w nim białych ciałek krwi, czyli komórek odpornościowych. Zawierają one zielonkawy barwnik, który nadaje wydzielinie z nosa taki właśnie kolor. Dlatego zielony katar nie musi świadczyć o zakażeniu bakteryjnym.

Mimo wszystko, jeśli pojawi się on u naszego dziecka, należy skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy konieczne będzie podanie antybiotyku (który  stosujemy w przypadku infekcji bakteryjnych, a nie wirusowych).

W celu szybszego powrotu naszego dziecka do zdrowia przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie nawilżenie pokoju oraz nawodnienie malucha. Warto podawać mu dużo płynów – najlepiej przestudzone zioła, np. rumianek, herbatę z sokiem malinowym czy wodę. Warto też stosować inhalacje czy kropelki z olejkami eterycznymi, które pozwolą udrożnić zatkany nos.

Chciałabym jeszcze zapytać o zielony katar z krwią – czy to coś groźnego?

Zielony katar z krwią zwykle wynika z podrażnienia śluzówki lub pękających naczynek krwionośnych. Czasem krew pojawia się także, gdy zbyt długo i często korzystamy z kropli do nosa (wysuszają śluzówkę i podrażniają ją).

Czasem mamy jednak do czynienia z bardzo rzadko spotykanym rodzajem kataru. Chodzi o sytuację, gdy jedna dziurka nosa jest zapchana, a z drugiej wypływa zielona lub żółta wydzielina, czasem z dodatkiem krwi. Może to być sygnał, że jednostronny brak drożności wywołany jest obecnością w kanale nosowym ciała obcego (np. klocka czy koralika). W takiej sytuacji konieczne jest udanie się z dzieckiem do lekarza i wyjęcie przedmiotu.

A co z zielonym katarem w ciąży? Jak reagować, gdy się pojawi?

Kobiety w ciąży bez konsultacji z lekarzem nie mogą samodzielnie stosować żadnych leków. Nawet witaminy czy z pozoru niegroźne krople do nosa mogą zaszkodzić dziecku. Na własną rękę można stosować domowe sposoby na przeziębienie – pić dużo płynów, dbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczeń, robić inhalacje (np. z rumianku) i utrzymywać komfort cieplny. O ewentualnym dalszym leczeniu powinien zadecydować lekarz.

Chcesz poczuć się lepiej podczas walki z katarem? Wypróbuj któryś z tych inhalatorów:

Inhalatory, które pomogą na objawy kataru

Więcej o katarze:
Jak leczyć katar w ciąży?
Sprawdzone sposoby na katar u dziecka8 ciekawostek, które pozwolą ci wyleczyć katar!

Joanna Pietroń
lek. med
Joanna Pietroń

Internista, lekarz rodzinny z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu chorób wewnętrznych. W swojej pracy wykorzystuje nie tylko swoje doświadczenie, ale również rzetelną wiedzę, zgodną z aktualnym stanem rozwoju medycyny. Szczególną uwagę przywiązuje do profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Na co dzień pracuje w Centrum Medycznym Damiana w Warszawie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)