Ibuprom dla dzieci fot. Adobe Stock

Apteczka rodzica – te preparaty warto mieć zawsze pod ręką!

Termometr, kolorowe plasterki, środek odkażający rany i leki obniżające temperaturę ciała. To absolutna podstawa domowej apteczki każdego rodzica. Co jeszcze powinno się w niej znaleźć, by pomoc przy najczęstszych dolegliwościach malucha mogła nadejść szybko.
Ibuprom dla dzieci fot. Adobe Stock

Apteczka niemowlęcia nieco różni się od tej, którą kompletują rodzice starszaka. Pewne jej elementy się jednak nie zmieniają. Podpowiadamy, w co warto się zaopatrzyć i zawsze mieć w domu.

na ranki

Dobrze jest mieć zestaw środków higienicznych na wypadek otarcia czy zadrapania. Będzie to więc przede wszystkim preparat do dezynfekcji ran, jałowe gaziki oraz plasterki z opatrunkiem. Warto pamiętać, że te z ulubionymi bohaterami bajek mają niepotwierdzone naukowo, dodatkowe supermoce!

na katar

Niemowlęta i małe dzieci nie potrafią oddychać przez usta, dlatego zatkany nosek to nierzadko prawdziwy kłopot. W przypadku najmłodszych pomocne mogą być inhalacje z wykorzystaniem nebulizatora, które oczyszczą i nawilżą drogi oddechowe malucha. Nie zaszkodzi zaopatrzyć się także w aspirator, którym odciągniemy katar. U starszaków można także sięgnąć po wodę morską lub sól fizjologiczną w sprayu – pomogą udrożnić nosek.

Wiele mam w apteczce trzyma olejek eukaliptusowy lub miętowy. Kilka kropelek wyciśniętych na zasłonkę czy kocyk sprawia, że w mieszkaniu unosi się aromat „świeżości” ułatwiający oddychanie.

na otarcia, odparzenia i wysypki

Skóra małego dziecka jest zdecydowanie bardziej wrażliwa niż dorosłego. Dlatego specjalnie dla niej warto zaopatrzyć się w odpowiednie maści i kremy. Preparaty z cynkiem sprawdzą się, gdy skóra będzie wymagała odkażenia i wysuszenia. Z kolei maści i kremy nawilżające, emolienty czy specjalne olejki przydadzą się w przypadku nadmiernego wysuszenia skóry. 

na kolkę

Choć nie każdy maluszek doświadcza bólu brzuszka, szacuje się, że kolka niemowlęca dotyczy ok. 10-40% niemowląt do 3. miesiąca życia. Warto na wszelki wypadek zrobić w apteczce miejsce na preparat łagodzący objawy kolki.

na bolesne ząbkowanie

Proces pojawiania się zębów mlecznych rozpoczyna się zazwyczaj około 6. miesiąca życia dziecka. Ostatnie mleczaki wyrzynają się jednak dopiero w okolicach trzecich urodzin malucha. Na każdym etapie może być to bolesne i niekomfortowe dla dziecka, stąd dobrze mieć w apteczce preparat, który po aplikacji na dziąsła przyniesie dziecku ulgę.

na gorączkę

Preparat przeciwgorączkowy warto mieć w domu zawsze, na tzw. "wszelki wypadek". Może być to lek na bazie paracetamolu albo ibuprofenu, np. Ibuprom dla Dzieci Forte.

 

To lek w postaci zawiesiny, który może być stosowany w bólach i gorączce różnego pochodzenia – działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Można go podawać maluchom powyżej 3. miesiąca życia. Co ważne, działa nawet do 8 godzin, dzięki czemu, gdy gorączka pojawia się w nocy, nie trzeba budzić malucha, by podać kolejną dawkę leku. Preparat można również stosować na czczo, nie trzeba więc zastanawiać się, kiedy dziecko ostatnio jadło, lub czy powinno coś zjeść przed podaniem leku. Jednak w przypadku maluchów z wrażliwym przewodem pokarmowym zaleca się zażywać produkt leczniczy podczas posiłku lub popijanie go mlekiem.

Ibuprom dla Dzieci Forte należy zużyć w ciągu 6 miesięcy od otwarcia. Na boku kartonika znajduje się specjalne miejsce, w którym warto zanotować datę pierwszego podania. To rozwiązanie zostało wprowadzone w trosce o bezpieczne stosowanie leku.

Zarówno dzieci, jak i rodzice docenią łatwość podania leku. W końcu to zawiesina o smaku truskawkowym! Pamiętaj, że środki przeciwgorączkowe podaje się dostosowując dawkę do wagi dziecka. Ibuprom dla Dzieci Forte w celu ułatwienia dawkowania oferuje przelicznik dawki jednorazowej odpowiedniej dla wagi dziecka podanej w pełnych kg w zakresie od 5 kg do 40 kg. Można go sprawdzić także tutaj

O czym jeszcze pamiętać?

Analizując apteczkę malucha, należy pamiętać jeszcze o trzech zasadach:

  1. Wszystkie leki – niezależnie od tego, czy trzymasz je w szafce, koszyku czy na specjalnej półce – powinny znajdować się w miejscu niedostępnym dla dzieci.
  2. Jeśli twój maluch jest np. alergikiem, cierpi na AZS czy zmaga się z innymi chorobami – pamiętaj o dostosowaniu zestawu leków do jego potrzeb. Miej w domu te preparaty, które pomogą do czasu wizyty u lekarza i złagodzą dolegliwości czy pierwsze objawy choroby.
  3. Książeczkę Zdrowia Dziecka trzymaj zawsze w tym samym miejscu, np. w pobliżu leków. Należy zabierać ją ze sobą każdorazowo udając się do pediatry.

Ibuprom dla Dzieci Forte, ibuprofen, 200 mg/5 ml, zawiesina doustna. Wskazania do stosowania: Gorączka różnego pochodzenia. Bóle różnego pochodzenia o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Dzieciom poniżej 6 miesiąca życia lek można podać tylko po konsultacji z lekarzem i należy zasięgnąć porady lekarza jeśli objawy nasilają się lub jeśli nie ustępują po 24 godzinach. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ);  występowanie kiedykolwiek w przeszłości objawów alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ); choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy czynna lub w wywiadzie, perforacja lub krwawienie, również występujące po zastosowaniu NLPZ;  ciężka niewydolność wątroby, ciężką niewydolność nerek lub ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA); jednoczesne przyjmowanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym inhibitorów COX-2; III trymestr ciąży; skaza krwotoczna. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia, Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40,  50-507 Wrocław

Ostrzeżenie: Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie, oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Artykuł powstał z udziałem marki Ibuprom

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!