Badania przed ciążą - 9 podstawowych badań profilaktycznych przed zajściem w ciążę

Kobieta w ciąży fot. Fotolia
Badania przed ciążą nie są obowiązkowe, ale warto, żebyś je zrobiła. Oto 9 podstawowych badań, które powinnaś zrobić przed zajściem w ciążę
Marta Wilczkowska / 01.12.2017 12:36
Kobieta w ciąży fot. Fotolia

Badania profilaktyczne przed ciążą nie są obowiązkowe, ale warto je wykonać. Absolutne minimum to podstawowe badania krwi i badania ginekologiczne. Warto też zrobić testy na niektóre choroby zakaźne i, o ile nie robiłaś tego wcześniej, określić grupę krwi i wskaźnik Rh. Sprawdź, jakie badania warto zrobić, jeśli planujesz zajście w ciążę!

Jeśli planujecie ciążę, warto upewnić się, czy z twoim zdrowiem jest wszystko w porządku. Jeśli testy nic nie wykażą, będziesz mogła ze spokojem przygotowywać się do roli mamy. Jeśli nie, lekarz pomoże ci skorygować nieprawidłowości i zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie twoje, jak i maluszka.

Jakie badania warto zrobić przed zajściem w ciążę?

Podstawowe badania krwi

Przede wszystkim zrób podstawowe badania krwi. Morfologia krwi, lipidogram i test obciążenia glukozą to standardowe badania przesiewowe, które warto zrobić, by upewnić się, w jakiej jesteś formie. Z kolei określenie grupy krwi i wskaźnik Rh może być kluczowe dla bezpieczeństwa maleństwa (u kobiet nieposiadających wskaźnika Rh może dość do niebezpiecznego dla płodu konfliktu serologicznego). Jakie badania krwi warto zrobić przed ciążą?

  • Morfologia krwi (dodatkowo warto wykonać lipidogram i sprawdzić poziom mocznika i kreatyniny we krwi). Te podstawowe parametry krwi pozwalają ocenić
  • Określenie grupy krwi i wskaźnika Rh. Ten ostatni jest niezwykle istotny ze względu na ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego.
  • Test OGTT, czyli doustny test obciążenia glukozą. Polega na podaniu pacjentce roztworu glukozy do wypicia, a następnie sprawdzaniu, jak reaguje na to organizm. W tym celu pobiera się krew minimum 2 razy: na czczo i po upływie 2 godzin. Czasem wykonuje się również 3 pomiar po upływie 1 godziny od wypicia glukozy. Podczas całego czasu trwania badania trzeba powstrzymać się od wysiłku (niewskazane są nawet spacery) i jedzenia i picia (można wypić niewielką ilość wody). Test ten wykonuje się też u kobiet w ramach diagnostyki cukrzycy ciężarnych.

Testy na choroby zakaźne

Przed zajściem w ciążę warto też zrobić badania na niektóre choroby zakaźne. Wiedząc o chorobie matki, lekarze mogą zapobiec przeniesieniu choroby na dziecko podczas ciąży lub w trakcie porodu. Jeśli planujesz ciążę, zrób badania na obecność:

  • wirusowego zapalenia typu B (WZW B)
  • HIV
  • toksoplazmozy
  • cytomegalii

Podjęcie leczenia przed i w trakcie ciąży ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa płodu i przyszłego zdrowia dziecka.

Badania ginekologiczne

Cytologia i USG macicy to badania, które każda dorosła kobieta powinna robić regularnie w ramach profilaktyki raka szyjki macicy i innych schorzeń ginekologicznych. Jeśli dawno ich nie robiłaś, warto wybrać się na nie przed planowanym zajściem w ciążę. Takie badania pozwolą ocenić budowę narządów rodnych (np. wykryją tyłozgięcie macicy) i wykryją groźne dla ciebie i ciąży choroby (m.in. mięśniaki macicy, które mogą utrudnić zajście w ciążę).

O skierowanie na badania możesz poprosić lekarza pierwszego kontaktu lub skorzystać z gotowych pakietów, oferowanych przez prywatne placówki zdrowia (wiąże się to z kosztem rzędu kilkuset złotych).

Co jeszcze powinnaś zrobić przygotowując się do ciąży?

Choć mówi się, że przygotowanie organizmu ciąży to "moda z zachodu", dbanie o dobrą kondycję przed poczęciem jest uzasadnione. Warto postawić na zdrową, dobrze zbilansowaną dietę, zrezygnować z używek i prowadzić bardziej aktywny tryb życia. Co ważne, rada ta dotyczy obojga przyszłych rodziców!

v

Ciąża czy nie? Jak odczytać wyniki testu ciążowego?
Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży?
Jak interpretować wyniki testu obciążenia glukozą?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA