Zatkany nos, trudności z oddychaniem, pulsujące zatoki - nikt z nas tego nie lubi. Okres jesienno-zimowy sprzyja infekcjom i przeziębieniom, a wtedy o katar, czyli nieżyt nosa łatwo. Jak go zwalczyć?
W skrócie:
Co na katar?
W aptekach znajdziesz wiele środków bez recepty na katar. Do wyboru masz krople do nosa, spreje oraz tabletki. Lek najlepiej dobrać do rodzaju kataru, jaki mamy. Inaczej leczy się katar zatokowy, a inaczej sienny. Jeśli nie masz konkretnych zaleceń od lekarza, warto poradzić się farmaceuty. On biorąc pod uwagę skład i działanie leku, doradzi, co wybrać.
Środki na katar można też łączyć. Wiele tabletek poza działaniem na błonę śluzową nosa, wpływa też na cały organizm (przeciwzapalnie albo przeciwbólowo). Używanie równolegle z nimi spreju do nosa lub kropli działających miejscowo, to częsta praktyka wśród pacjentów.
Tabletki na katar - działanie i skład
Lekarze często zalecają przyjmowanie tabletek na katar, bo w sposób kompleksowy leczą dokuczliwe objawy, takie jak wydzielina, obrzęk błony śluzowej czy bolące zatoki. Tabletki na katar różnią się składami i działaniem. Zobacz 5 sprawdzonych tabletek na katar.
Te środki, które jako substancję czynną zawierają pseudoefedrynę, sprawdzą się w przypadku kataru zatokowego, który uniemożliwia oddychanie. Pseudoefedryna obkurcza błonę śluzową nosa - dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych i zmniejszenia objętości krwi. To powoduje mniejszą produkcję wydzieliny i ograniczenie stanu zapalnego błony śluzowej.
Niektóre tabletki na katar mogą zawierać ibuprofen, wtedy mają dodatkowo one działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Wskazane są u pacjentów, którzy poza katarem mają też gorączkę i symptomy przeziębienia.
Leki na katar mogą zawierać też substancje antyhistaminowe. Sprawdzą się przy katarze lejącym się, alergicznym, ograniczając kichanie i swędzenie w nosie.
Pamiętaj, że stosowanie leków na katar należy każdorazowo skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Samodzielne leczenie powinno stanowić doraźną pomoc, a kompleksowe leczenie kataru powinno przebiegać według wskazań lekarza specjalisty.
Co jeszcze możesz zrobić?
Poza metodami farmaceutycznymi, możesz wspomóc walkę z katarem domowymi sposobami. Kilka zasad, o których warto pamiętać:
- często wietrz mieszkanie,
- dbaj o nawilżanie powietrza,
- pij dużo ciepłych płynów,
- regularnie rób inhalacje,
- chodź codziennie na spacery.
Więcej o katarze:Noworodek ma katar? Zapytałyśmy pediatrę, jak można mu szybko pomóc Żółty, zielony czy czerwony, czyli o czym świadczy kolor kataru?Jak wyleczyć katar u dziecka? Mamy na to sprawdzone sposoby!
Apselan, cena: ok. 11 zł
Tabletki stosuje się przy zapaleniu błony śluzowej nosa i zatok w trakcie przeziębienia, grypy oraz alergii. Zmniejszają przekrwienie błon śluzowych. Substancja czynna: pseudoefedryny chlorowodorek.
Sudafed, cena: ok. 14 zł
Lek wskazany jest do leczenia objawowego w przypadku kataru i zatkanego nosa. Zmniejsza ilość wydzieliny i redukuje obrzęk. Substancja czynna: pseudoefedryna.
Acatar Zatoki, cena: ok. 13 zł
Zaleca się stosowanie produktu przy bólu zatok, niedrożności, katarze oraz bólach głowy. Nie tylko zmniejsza obrzęk, ale też działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo. Substancje czynne: ibuprofen i chlorowodorek pseudoefedryny.
Cirrus, cena: ok. 11 zł
Działa przeciwalergicznie i udrażniająco do stosowania przy zatkanym nosie i zapaleniu błony śluzowej nosa. Substancje czynne: pseudoefedryna i cetyryzyna.
Metafen Zatoki, cena: ok. 10 zł
Zalecany jest do leczenia dolegliwości związanych z zapaleniem zatok. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Zmniejsza przekrwienie błon śluzowych. Substancje czynne: ibuprofen i chlorowodorek pseudoefedryny.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!