Czy warto suplementować witaminę D?

Czym grozi niedobór i nadmiar witaminy D? Za co witamina D jest odpowiedzialna w ludzkim organizmie?
/ 25.08.2015 11:59

witamina D

fot. Fotolia

Jak pozyskiwać witaminę D?

Witamina D, często określana jako witamina „słońca”, w naszym organizmie dostarczana jest poprzez odpowiednią dietę, np.: ryby: węgorz, dorsz, łosoś, tuńczyk oraz mięso, np. wątroba wołowa czy też żółtko jajka. Drugim źródłem naturalnie wytwarzanej witaminy D jest ekspozycja słoneczna, a dokładnie wpływ promieni ultrafioletowych.

W naszym klimacie i populacji występuje duży jej niedobór. Żeby utrzymać odpowiedni poziom witaminy D, powinniśmy spożywać więcej żywności w nią bogatej lub  stosować sprawdzone i przebadane suplementy diety.

Jakie działanie ma witamina D dla organizmu? 

Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA – European Food Safety Authority) udowodnione działanie witaminy D3 to:

  • wspieranie prawidłowej odporności organizmu,
  • korzystne wpływanie na wchłanianie wapnia i fosforu,
  • przyczynianie się do prawidłowego poziomu wapnia we krwi,
  • przyczynianie się do prawidłowej budowy zębów,
  • wspieranie prawidłowego funkcjonowania mięśni,
  • przyczynianie się do prawidłowej budowy kości.

Zobacz też: Suplementy wspomagające odchudzanie – przegląd

Jakie mogą być objawy niedoboru witaminy D?

Niedobór witaminy D przyczynia się do rozwoju krzywicy u małych dzieci, a u dorosłych do osteoporozy, a także powoduje słabnięcie mięśni, zwiększa ryzyko otyłości i chorób układu krążenia, cukrzycy, chorób zapalnych oraz nowotworów. Niedobór witaminy D może również przyspieszyć procesy starzenia organizmu

Jakie mogą być objawy nadmiaru witaminy D?

Przedawkowanie witaminy D powoduje gromadzenie się wapnia w tkankach, np. w sercu, w tętnicach i w nerkach, co powoduje zaburzenia pracy serca i układu nerwowego, a także zwiększa się zapadalność na kamicę pęcherzyka żółciowego i nerek. Niemniej jednak w naszym społeczeństwie występuje duży jej niedobór. Przedawkowanie witaminy D3 może wystąpić przy spożywaniu jej w bardzo dużych dawkach. 

Zobacz też: Witamina D - normy 

Źródło: materiały prasowe Aliness/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA