Czy wiesz, że sok grejpfrutowy może zabić? fot. Czywiesz.pl

Czy wiesz, że sok grejpfrutowy może zabić?

Picie go jest bardzo niebezpieczne, gdy zażywamy leki, których stężenie lecznicze jest niewiele niższe od toksycznego.
/ 14.12.2017 09:45
Czy wiesz, że sok grejpfrutowy może zabić? fot. Czywiesz.pl

Negatywny wpływ na nasz organizm ma popijanie leków, a także picie w czasie leczenia, soku grejpfrutowego. Substancje zawarte w tym soku znacząco hamują aktywność enzymów wątroby, jakimi są cytochromy, szczególnie cytochrom p-450.

Enzymy tej grupy odpowiadają za metabolizm i przystosowanie do usunięcia z organizmu leków bądź ich metabolitów. Lecz jeśli zostaną one zablokowane nastąpi kumulacja przyjmowanego leku prowadząca do przedawkowania a nawet do śmierci!

Jest to szczególnie ważne przy stosowaniu leków, których stężenie lecznicze jest niewiele niższe od toksycznego, a także leków silnie działających oraz mogących powodować poważne objawy niepożądane.

Oprócz leków przez cytochromy jest rozkładana np. amfetamina, kokaina, heroina, morfina, kodeina, opium, tetrahydrokannabinol.

Tytoń oraz wyciąg z dziurawca indukują wzmożoną aktywność cytochromów i działają wręcz przeciwnie do soku grejpfrutowego.

Autor: ~Aequitas87

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (20)
/22.06.2010 14:56
na ulotce moich leków przeciwpsychotycznych było wyraźnie napisane o zakazie spożywania grejpfrutów i soków z nich, więc jestem skłonna uwierzyć że to prawda ;D
/30.05.2010 21:14
prawda.....moja siostra nie może pić soków z grejpfrutem
/09.05.2010 20:54
wykorzystam ta wiedze przed nastepnym chilloutowym melanzem;0
POKAŻ KOMENTARZE (17)