ból fot. Adobe Stock

DIP Rilif i DIP HOT

Czasem tradycyjne leki przeciwbólowe mogą nie wystarczyć!
ból fot. Adobe Stock

Advertisement

Myślisz, że problem kontuzji ciebie nie dotyczy, bo zdrowo się odżywiasz i uprawiasz sport? Musimy cię zmartwić. Podczas ćwiczeń zdarza się całkiem dużo wypadków, które wiążą się z przewlekłym bólem. O kontuzję nie trudno też podczas wykonywania codziennych czynności, a nawet w czasie najzwyklejszego spaceru. Oto 3 sytuacje, podczas których dochodzi do obrażeń. Zobacz, co zrobić, by szybko pozbyć się bolesnego problemu!

1. Siedzenie przed komputerem

kobieta przd komputerem

Pracujesz 8 godzin przed komputerem? Dzień zaczynasz od małej czarnej, a potem nie odchodzisz od biurka? A może twoje hobby to gry komputerowe? Po powrocie do domu siadasz przed monitorem i zapominasz o całym świecie? Efekt? Ból kręgosłupa i nadgarstków. 

Pamiętaj, że siedzenie w jednej pozycji to obciążenie dla kręgosłupa. Nie zapominaj też, że twoje nadgarstki zbudowane są z wielu drobnych stawów, kości, ścięgien, nerwów i mięśni. Są delikatne i narażone na przeciążenia, a także uszkodzenia. Długotrwałe siedzenie przy biurku i klikanie w klawiaturę nie poprawia sytuacji twoich nadgarstków i kręgosłupa - a wręcz przeciwnie - mocno ją pogarsza. 

Podczas pracy przed komputerem zwracaj szczególną uwagę na przerwę, podczas której dobrze jest rozciągnąć mięśnie i stawy!

2. Sport

kontuzja

Sport to zdrowie? Jasne, że tak, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy jest mądrze uprawiany. Sport to też spore obciążenie dla organizmu. Dotyczy to zarówno sportowców, jak i osób traktujących sport rekreacyjnie. Naukowo udowodniono, że konkretny sport powoduje konkretne urazy, np.:

 • u piłkarzy są to kontuzje stawów
 • u bokserów uszkodzenia nadgarstka
 • u amatorów, np. osób biegających rekreacyjnie, częste są kontuzje określane jako „parszywa siódemka biegacza” (np. zapalenie ścięgna Achillesa)

Przyczyną nadwerężeń u zawodowców są zbyt intensywne treningi, zaś u amatorów nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Dlatego przed każdą aktywnością fizyczną należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Nie zapominaj o dobrych butach, odpowiednim stroju sportowym, a także o ćwiczeniach rozciągających.

Z drugiej strony osoby, które nie uprawiają sportu, również cierpią na wiele dolegliwości bólowych - głównie związanych z bólem kręgosłupa i stawów.  Wnioski? Uprawiaj sport, rozciągaj się i nie prowadź siedzącego trybu życia, ale we wszystkim spróbuj odnaleźć złoty środek. Przetrenowanie się, tak samo, jak siedzący tryb życia, może negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie i samopoczucie. 

3. Zabawa z dzieckiem

mama i dziecko

Twoje dziecko uwielbia, gdy nosisz je na rękach? A może cieszy się, gdy podnosisz je wysoko, tak że widzi wszystko z zupełnie nowej perspektywy? To normalne, dzieci to kochają!

Pozornie niegroźne zabawy mogą być przyczyną poważnych kontuzji, przede wszystkim kręgosłupa i barków.  Zbyt duże obciążenie lub noszenie dziecka przez długi czas mogą spowodować przewlekły ból, który często utrzymuje się nawet do kilku miesięcy. 

Jak poradzić sobie z bólem?

Nad bólem, zarówno ostrym, jak i przewlekłym, można zapanować. Jak? Oto nasze sprawdzone rady:

 • Pamiętaj o przerwach - w pracy pozwól swoim mięśniom i stawom na odpoczynek, nie przesiaduj przy biurku dłużej niż 1 godzinę bez odpoczynku.
 • Ćwicz mądrze - zanim zaczniesz trening pamiętaj o rozciąganiu. Nie zapominaj też o odpowiednich butach i stroju sportowym.
 • Masaże i okłady - na przewlekły ból zastosuj ciepłe okłady lub delikatny masaż, który da mięśniom ulgę
 • Apteczka - w swojej domowej apteczce miej zawsze DIP Rilif i DIP HOT. To skuteczne produkty, które szybko rozprawią się z bólem.
  DIP Rilif zastosuj na ostry ból, np. łokcia, nadgarstka, czy kolana. Żel sprawdzi się w przypadku zwichnięcia, nadwerężenia stawów, przeciążenia, skręcenia lub stanów zapalnych. DIP Rilif działa chłodząco, przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
  DIP HOT to krem rozgrzewający, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Sprawdzi się w przypadku przewlekłego bólu kręgosłupa, barku czy lędźwi. 

DIP

Dip Rilif (Ibuprofenum, Mentholum). Skład, postać i dawka substancji czynnej: Żel, 1 gram żelu zawiera 50 mg ibuprofenu i 30 mg mentolu. Wskazania: Miejscowe leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bóle reumatyczne, w tym bóle stawów spowodowane zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi, bóle pleców, lumbago (postrzał), bóle mięśniowe, bóle w tkance włóknistej, ścięgnach i więzadłach. Ból i obrzęk wskutek uszkodzeń powysiłkowych, urazów stawów z naderwaniem więzadeł (skręcenia stawów), kontuzji sportowych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. U osób z astmą, u których występowały w przeszłości napady duszności, wysypka, nieżyt nosa lub inne objawy alergiczne po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292.www.egis.pl [10.2018]

Dip HOT rozgrzewający. Skład, postać i dawka substancji czynnej: produkt złożony - krem, 1 gram kremu zawiera: 128 mg salicylanu metylu, 59,1 mg mentolu, 19,7 mg olejku eukaliptusowego, 14,7 mg olejku terpentynowego. Wskazania: Produkt leczniczy Dip HOT rozgrzewający stosuje się objawowo w bólach mięśniowych i stawowych, rwie kulszowej: pomocniczo w gośćcu, bólach reumatycznych, stłuczeniach i skręceniach stawów oraz u sportowców po treningu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na salicylany, mentol lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u dzieci poniżej 12-go roku życia. Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292.www.egis.pl [10.2018]

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. 

Kod promocyjny DIP/LINIA8/Art_Spon/19/04/005

Materiał powstał przy współpracy z DIP Rilif i DIP HOT

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!