Czym jest gorączka?
NOP czyli...
Niepożądany Odczyn Poszczepienny (NOP) to każde zaburzenie stanu zdrowia związane ze szczepieniem, które wystąpiło w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki. NOP może być wynikiem problemów zdrowotnych pacjenta, indywidualnej reakcji organizmu, nieprawidłowej techniki wykonania szczepienia czy też wady szczepionki, wynikającej ze złego przechowywania3.
Przykłady często występujących NOP to gorączka, obrzęk i ból w miejscu wkłucia, które mogą wystąpić również po szczepieniu przeciw COVID-19. W jaki sposób można sobie z nimi radzić?
Najważniejsze jest prawidłowe wykonanie pomiaru temperatury ciała, by stwierdzić, czy mamy do czynienia z gorączką, a następnie szybkie i odpowiednie działanie.
Jak prawidłowo zmierzyć temperaturę dziecku?
- w odbycie 36,6-37,9
- w ustach 35,5-37,5
- pod pachą 34,7-37,3
- w uchu 35,7-37,54
Kiedy obniżać podwyższoną temperaturę?
Leki na gorączkę, w tym również na gorączkę, która może pojawić się po szczepieniu przeciw COVID-19

- To lek zawierający paracetamol.
- Obniża gorączkę i łagodzi ból.
- Przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 4 lat (od 17 kg).
- Ma truskawkowo-waniliowy smak.
- Lek sprawdza się w przypadku dzieci, które jeszcze nie są w stanie połknąć tabletki, ale nie chcą już przyjmować dużej ilości zawiesiny.
-
APAP Junior to granulki na język, przyjmowane bez popijania wodą. Wygodna forma podania leku również na wyjeździe, w podróży, gdziekolwiek pojawi się gorączka lub ból.

- To lek zawierający ibuprofen.
- Działa przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
- Przeznaczony jest dla dzieci od 3. miesiąca życia, ale poniżej 6. miesiąca życia, tylko po konsultacji z lekarzem.
- Dziecku jednorazowo podaje się niewielką ilość płynu, dzięki wysokiemu stężeniu ibuprofenu.
- Lek podaje się co 6-8 godzin - tę cechę docenią rodzice, których dziecko gorączkuje nocą. Wystarczy podać lek wieczorem, a maluch może spać spokojnie, ponieważ nie będzie wybudzany na podanie kolejnej dawki.
- Lek można stosować na czczo* - to też ułatwienie, szczególnie gdy dziecko nie ma apetytu lub gdy gorączka pojawi się nocą lub nad ranem.
- Ibuprom dla dzieci Forte ma truskawkowy smak, akceptowalny przez dzieci, co może ułatwiać podanie**.
- Wygodnym rozwiązaniem jest specjalnie przygotowane białe pole na opakowaniu leku, na którym warto zanotować datę pierwszego otwarcia butelki. Dlaczego to ważne? Po pierwszym otwarciu okres ważności leku wynosi 6 miesięcy. To dlatego Ibuprom dla dzieci Forte, w trosce o bezpieczne stosowanie, wprowadził taką możliwość i zachęca do zapisania daty pierwszego otwarcia leku.
- Dawkę leku dobiera się na podstawie aktualnej masy ciała dziecka (wiek podawany jest tylko orientacyjnie). Producent opracował kalkulator dawkowania dostępny na hellomama.pl, który ułatwia obliczenie jednorazowej dawki leku na podstawie masy ciała.
* U osób z wrażliwym przewodem pokarmowym zaleca się zażywać produkt leczniczy podczas posiłku lub popijanie mlekiem.
** Leki na gorączkę i ból dla dzieci – postrzeganie matek, N=400, 85% matek dzieci w wieku 0-10 zgadza się że stwierdzenie „Ibuprom dla dzieci Forte smakuje dziecku” pasuje do marki Q3 2020, IQS.
O tym również warto wiedzieć!
- Gdy maluch ma podwyższoną temperaturę, podawaj mu dużo płynów (najlepiej wodę).
- Nie przegrzewaj dziecka - ubieraj je adekwatnie do pogody.
- Po uprzednio zastosowanym leku przeciwgorączkowym możesz zastosować chłodne okłady, by dodatkowo zbić gorączkę.
-
Jeśli gorączka utrzymuje się kilka dni, przekracza 40°C lub gdy obserwujesz inne niepokojące objawy, koniecznie udaj się do pediatry. U niemowląt i bardzo małych dzieci nawet niższa gorączka wymaga wizyty u lekarza.
3. https://www.pzh.gov.pl/serwisy-tematyczne/niepozadane-odczyny-poszczepienne-COVID-19/ [dostęp na 21.03.2022]
4. GORĄCZKA u dzieci – rekomendacje postępowania w praktyce lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – KOMPAS GORĄCZKA, Wydawnictwo Continuo, s. 4.
5. GORĄCZKA u dzieci – rekomendacje postępowania w praktyce lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – KOMPAS GORĄCZKA, Wydawnictwo Continuo, s. 5.
Apap Junior, paracetamol, 250 mg, granulat w saszetce. Wskazania do stosowania: Objawowe leczenie łagodnego do umiarkowanego bólu oraz gorączki. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na paracetamol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; Ciężka niewydolność wątroby (skala Childa i Pugha > 9). Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia, Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40, 50-507 Wrocław
Ibuprom dla dzieci Forte, ibuprofen, 200 mg/5 ml, zawiesina doustna. Wskazania do stosowania: Gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego). Bóle różnego pochodzenia o nasileniu łagodnym do umiarkowanego: bóle głowy, gardła i mięśni np. w przebiegu zakażeń wirusowych, bóle mięśni, stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (nadwerężenia, skręcenia), bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne, bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych, bóle na skutek ząbkowania, bóle głowy, bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego. Dzieciom poniżej 6 miesiąca życia produkt leczniczy można podać tylko po konsultacji z lekarzem i należy zasięgnąć porady lekarza jeśli objawy nasilają się lub jeśli nie ustępują po 24 godzinach. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ); występowanie kiedykolwiek w przeszłości objawów alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ); choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy czynna lub w wywiadzie, perforacja lub krwawienie, również występujące po zastosowaniu NLPZ; ciężka niewydolność wątroby, ciężką niewydolność nerek lub ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA); jednoczesne przyjmowanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym inhibitorów COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych); III trymestr ciąży; skaza krwotoczna. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia, Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40, 50-507 Wrocław
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Materiał powstał we współpracy z marką Apap i Ibuprom.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!