Jak zapobiegać grzybicy pochwy - suplement diety wspierający profilaktykę

Jak uniknąć grzybicy pochwy fot. serwis prasowy
Wydaje Ci się, że grzybica pochwy to krępujący, ale jedynie miejscowy problem? Tak nie jest. Każdy objaw ma przecież swoją przyczynę. Jeśli więc chcesz promieniować zdrowiem intymnym, musisz zadbać o cały swój organizm kompleksowo.
/ 10.05.2019 17:35
Jak uniknąć grzybicy pochwy fot. serwis prasowy

Niemal co drugi człowiek jest nosicielem grzyba Candida. Przy sprzyjających mu warunkach może stać się on groźnym pasożytem i wywołać chorobę w swojego gospodarza. U kobiet bardzo często objawy dotykają narządów płciowych – mówimy wtedy o kandydozie lub grzybiczym zapaleniu pochwy. Jakie są przyczyny tej dolegliwości, jak jej zapobiec i jak leczyć nie tylko same objawy, ale i przyczynę tej bolesnej i krępującej choroby?

Czynniki sprzyjające powstawaniu grzybicy

Nie ma jednego czynnika odpowiedzialnego za rozwój grzybicy. Wystąpienie objawów może mieć bowiem zarówno podłoże farmakologiczne (stosowanie antybiotyków, sterydów, leków hormonalnych), jak i być związane z niewłaściwym stylem życia (stres, depresja) czy nieprawidłowo zbilansowaną dietą (np. bogatą w cukry i tłuszcze, ubogą w błonnik, witaminy i składniki mineralne). Zwłaszcza antybiotyki to broń obosieczna – z jednej strony niszczą bakterie chorobotwórcze, a zatem pomagają organizmowi w walce z chorobą, ale z drugiej strony zabijają także "dobre bakterie" – te, które żyją na wszystkich błonach śluzowych i stanowią pierwszą linię obrony przed infekcjami. Warto wiedzieć, że po skończonej antybiotykoterapii odbudowa naturalnej flory bakteryjnej może trwać nawet 8 miesięcy!

Reasumując, do czynników sprzyjających powstawaniu grzybicy na pewno zaliczyć można:

  • osłabiony układ immunologiczny,
  • infekcje bakteryjne i wirusowe,
  • zakażenia pasożytami,
  • przewlekły stres, brak snu i odpoczynku,
  • niedożywienie,
  • cukrzycę,
  • niedoczynność nadnerczy,
  • oparzenia,
  • nowotwory.

Wśród leków "winowajcami" grzybicy są najczęściej: antybiotyki, kortykosteroidy, gestageny (w kuracjach hormonalnych), preparaty przeciwreumatyczne i immunosupresyjne. Także picie zanieczyszczonej wody z kranu, palenie papierosów czy nadużywanie kofeiny może zwiększać ryzyko wystąpienia grzybicy.

Jak można zarazić się grzybicą?

Grzyby chorobotwórcze są łatwo przenoszone bezpośrednio z osoby chorej na zdrową (pocałunki, stosunek). Co więcej, zarazić można się także w sposób pośredni, tj. używając tych samych sztućców czy ręczników, poprzez kontakt z zarodnikami "zamieszkującymi" meble, maty kąpielowe czy dywany. Ryzyko wzrasta zawsze, gdy zarażony jest jeden z domowników. Trudno uniknąć zarażenia zwłaszcza, gdy osobą chorą jest partner seksualny. Najbardziej podatne za wystąpienie objawów są osoby z: zaburzeniami układu odpornościowego, krążenia lub hormonalnego, z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, chorzy nacukrzycę,nowotwór, osoby otyłe i starsze.

Grzybica pochwy – objawy i leczenie

Grzybica narządów rodnych u kobiet najczęściej związana jest zakażeniem grzybicą układu pokarmowego. Bliskość anatomiczna pęcherza moczowego i końcowego ujścia jelita grubego sprawia, że zakażenie i stan zapalny "przemieszczają się" na drogi moczowe i narządy płciowe. Towarzyszące grzybicy pochwy objawy to przede wszystkim: uciążliwy świąd, podrażnienie, zaczerwienienie i pieczenie pochwy i sromu, bolesne stosunki płciowe, dyzuria a także obecność serowatych upławów. Warto jednak zaznaczyć, że żaden z tych objawów nie jest objawem charakterystycznym dla grzybiczego zapalenia pochwy. Do potwierdzenia rozpoznania należy wykonać mikroskopowe badanie rozmazu wydzieliny pochwowej potwierdzające obecność drożdżaków, grzybni lub nibystrzępków. W przebiegu grzybicy pochwy nie obserwuje się zmian wartości pH, odczyn pochwy jest prawidłowy (poniżej 4,5). Dodatni wynik posiewu w kierunku Candida a brak objawów klinicznych nie jest wskazaniem do rozpoczęcia leczenia, ponieważ Candida albicans jest obecny w pochwie u co piątej kobiety w wieku rozrodczym.

Lekami z wyboru w leczeniu kandydozy pochwy są dopochwowo podawane: nystatyna lub leki z grupy azoli. Terapia tymi lekami występującymi w postaci dopochwowych tabletek, globulek, żeli czy kremów trwa z reguły od 3-14 dni. Możliwa jest jednorazowa terapia lekiem podanym w wysokiej dawce.

Wspomagająco w przebiegu infekcji grzybiczych należy również uzupełnić ekosystem pochwy o wybrane bakterie probiotyczne z rodzaju Lactobacillus. Ważne jest aby stosowany probiotyk zawierał te bakterie z rodzaju Lactobacillus, które naturalnie są izolowane z populacji kobiet w Polsce. Jedynym takim produktem na rynku jest prOVag®. Pomaga on przywrócić prawidłową fizjologiczną florę układu moczowo-płciowego oraz utrzymuje właściwe pH pochwy, które hamuje wzrost drobnoustrojów chorobotwórczych. Preparat zawiera liofilizowane żywe pałeczki kwasu mlekowego, które w sposób naturalny przemieszczają się z dolnego odcinka przewodu pokarmowego i zasiedlają pochwę. Dzięki swym właściwościom wpływają na równowagę mikrobiologiczną i utrzymują odpowiednie pH pochwy. prOVag® zaleca się stosować szczególnie w przypadku wystąpienia problemów intymnych, zwłaszcza w przypadku tych nawracających, oraz jako podwójną osłonę układu pokarmowego i moczowo-płciowego podczas antybiotykoterapii i antykoncepcji. To także doskonały produkt dla kobiet, które często uczęszczają na basen, korzystają z jacuzzi i solarium, są w trakcie terapii przeciwtrądzikowej lub często podróżują.

O ile wspomniany prOVag®. to doskonała profilaktyka, o tyle inVag® stosuje się u kobiet w celu przywrócenia lub uzupełnienia flory bakteryjnej pochwy i utrzymania właściwego pH. Preparat zalecany jest wspomagająco w leczeniu różnego rodzaju infekcji pochwy, gdyż jako probiotyk ginekologiczny ma szybkie i długotrwałe działanie. Jest to możliwe dzięki odpowiednio dobranym szczepom bakterii, które odzwierciedlają skład mikroflory Polek XXI w. inVag® zawiera aż 3 szczepy bakterii, które wykazują działanie probiotyczne (większość preparatów zawiera 1-2 szczepy). Szczepy te wzajemnie się uzupełniają i razem wykazują silniejsze działanie niż każdy z osobna.

Lek inVag® może być stosowany wspólnie z linią prOVag® (prOVag® – doustny probiotyk ginekologiczny w kapsułkach, prOVag żel – specjalistyczny żel do ochrony, pielęgnacji i łagodzenia podrażnień okolic intymnych, o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym). Te same innowacyjne szczepy można stosować doustnie i/lub dopochwowo.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!