Kubeczek menstruacyjny fot. Adobe Stock

Kubeczek menstruacyjny - opinie, cena i wybór najlepszych kubków

Kubeczek menstruacyjny można nosić nawet do 12 godzin, jest niewyczuwalny i nie przecieka. Kubeczek menstruacyjny dobiera się pod kątem wieku, przebytych porodów czy aktywności seksualnej.
Marta Słupska / 02.08.2020 06:54
Kubeczek menstruacyjny fot. Adobe Stock

Wydawał się ekscentryczną nowością, ale dziś internet jest pełen pozytywnych opinii zachwyconych kobiet, które nie wyobrażają sobie menstruacji bez kubeczka. Wynaleziono go w latach 30. XX wieku. Początkowo pojawił się na rynku amerykańskim, jednak prawdziwą rewolucją okrzyknięto go dopiero po kilkudziesięciu latach.

Kubeczek menstruacyjny - co to takiego?

Dla wielu wciąż jest zagadką jego wygląd i przeznaczenie, gdy mijają kubeczek menstruacyjny np. na półce w Rossmannie. Kubeczek menstruacyjny to nieduży pojemniczek o pojemności zazwyczaj od 15 do około 30 ml, wykonany z lateksu, silikonu lub tworzywa TPE – takiego, który wykorzystuje się do produkcji smoczków dla dzieci.

Kubeczek jest produktem wielokrotnego użytku – to jedna z jego największych zalet: jeden kubeczek może ci służyć nawet przez 10 lat.  Jest to więc rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale też bardzo oszczędne – każda z nas wie przecież, ile pieniędzy wydaje rokrocznie na podpaski czy tampony.

Jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego

Kubeczek możemy kupić w różnych rozmiarach: S, M, L i XL. Niektórzy producenci oferują ponadto pojemniczki „mini” przeznaczone dla pań o bardzo nisko ułożonej szyjce macicy. Raz zaaplikowany kubeczek może nie być wymieniany nawet przez 12 godzin w zależności od jego rozmiaru i obfitości miesiączki. Ponadto z kubeczkiem można ćwiczyć, a poza tym rzadziej niż tampon czy podpaska przecieka. Oczywiście, o ile dobierzesz odpowiedni dla siebie rozmiar.

Wielkość kubeczka menstruacyjnego powinna być adekwatna do wieku kobiety (im starsza, tym większy rozmiar), jej aktywności seksualnej (dla dziewic przeznaczone są najmniejsze modele), aktywności fizycznej i ilości porodów.

Kubeczek menstruacyjny - cena

Skoro już o kwotach mowa, warto powiedzieć ile kosztują kubeczki menstruacyjne. Zazwyczaj cena za taki pojemnik menstruacyjny waha się od 55 do 80 zł, a na promocji można upolować te produkty za cenę ok. 40 zł. Wydaje się to być sporą kwotą wydaną jednorazowo, ale w dłuższej perspektywie to naprawdę oszczędne rozwiązanie. 

Kubek menstruacyjny - jak go używać?

Aplikowanie kubeczka menstruacyjnego należy rozpocząć od jego wyparzenia – przed każdą miesiączką trzeba go zalać na 5 minut wrzątkiem. Następnie trzeba umyć ręce, ścisnąć kubeczek placami i wsunąć go do pochwy. Jest on na tyle elastyczny, że po umieszczeniu w środku ciała wróci do swojego pierwotnego kształtu i zassie się na tyle, że będzie przylegał do ścianek.

Na końcu kubeczka znajduje się pętelka lub wybrzuszenie, za które możesz pociągnąć, gdy chcesz go wyjąć. Samo pociągnięcie jednak nie wystarczy, gdyż kubeczek jest mocno zassany w środku i trzeba go lekko podważyć. Po opróżnieniu pojemniczek należy umyć pod bieżącą wodą, a jeśli nie masz takiej możliwości, przynajmniej przetrzyj go czystą chusteczką.

Dobrze dobrany i założony kubeczek jest w pochwie niewyczuwalny, nie przesuwa się, nie uwiera i nie przecieka.

Kubeczki menstruacyjne - co może cię zaskoczyć

Najbardziej problematyczna w przypadku stosowania kubeczka menstruacyjnego jest jego aplikacja. Może był kłopotliwa szczególnie dla tych kobiet, którym trudność sprawia już samo użycie tamponu. Poza tym poprawne stosowanie pojemnika wiąże się z koniecznością dobrania odpowiedniego jego rozmiaru, co może nastręczać pewnych trudności.

Kolejna sprawa to wygoda opróżniania i oczyszczania kubeczka w toalecie poza domem, gdzie nie zawsze w kabinie jest dostęp do świeżej wody. Nawet jeśli przetrzesz go wówczas chusteczką, musisz mieć na uwadze, że aplikujesz kubeczek menstruacyjny nie do końca czystymi rękami. W sytuacji podbramkowej, gdy nie ma innej możliwości, producenci radzą… polać kubeczek moczem, który jest jałowy.

Przegląd kubeczków menstruacyjnych

Kubki menstruacyjne występują w różnych kolorach, a barwniki, których używa się do ich koloryzacji, są obojętne dla zdrowia. Produkuje się je z tworzyw, które mają różną sprężystość – niektóre zginają się tylko trochę, inne można niemalże zrolować. Dostępne są różne rodzaje, rozmiary i kolory. Zobacz przegląd popularnych kubeczków menstruacyjnych i wybierz coś dla siebie.

MeLuna

Kubeczek menstruacyjny MeLuna wykonany jest z tworzywa termoplastycznego TPE, co - według producenta - daje pewność, że uchroni kobietę przed szokiem toksycznym zdarzającym się czasami podczas używania tamponów. Produkowane są w 3 twardościach, 4 rozmiarach i z 3 końcówkami.

Me Luna kubeczek menstruacyjny

OrganiCup

Ten kubeczek wykonany jest z silikonu, który jest materiałem higienicznym i przeciwbakteryjnym, nie zawiera wybielaczy ani chloru. OrganiCup jest dostępny w dwóch wersjach: rozmiar A dla kobiet poniżej 30 roku życia, które jeszcze nie rodziły i rozmiar B dla kobiet, które rodziły pochwowo albo przekroczyły 30. rok życia.

Organicup kubeczek mestruacyjny

SelenaCup

SelenaCup jest elastyczny, wykonany z silikonu medycznego. W opakowaniu znajdziesz kubeczek menstruacyjny, pojemnik do wyparzania oraz woreczek do przechowywania. SelenaCup jest dostępny w rozmiarze S, M i L.

SelenaCup kubeczek menstruacyjny

LadyCup

Kubeczek menstruacyjny LadyCup jest wykonany z elastycznego silikonu medycznego, który nie wywołuje reakcji alergicznych. Dostępny w rozmiarach: S – dla kobiet, które nie rodziły lub dla kobiet poniżej 25. roku życia, L – dla kobiet, które rodziły lub są powyżej 25. roku życia. W opakowaniu znajduję się kubeczek, bawełniany woreczek i instrukcja.

LadyCup kubeczek mestruacyjny

Lunette

Kubeczek menstruacyjny Lunette pochodzi z Finlandii. Zrobiony jest z silikonu medycznego bez domieszek lateksu. Wymiary: model 1 - zalecany przy skąpych i umiarkowanych krwawieniach, dla młodych kobiet, model 2 -  przy normalnych i obfitych krwawieniach, dla kobiet aktywnych seksualnie.

Lunette kubeczek menstruacyjny

Jimmyjane

W komplecie znajdują się dwa kubeczki. Wykonano je z silikonowego tworzywa, które jest elastyczne i miękkie. Żeby uniknąć uczucie zassania, każdy kubeczka ma umieszczone otworki dające obieg powietrza. Dostępne w wymiarach: regular i small.

Jimmyjane kubeczek menstruacyjny

Artykuł pierwotnie opublikowany 04.05.2017.

Zobacz też:Czy można farbować włosy w czasie okresu? Oto 7 ważnych pytań o miesiączkęCo twoja miesiączka mówi o tobie?  

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!