Jak przygotowuje się leki homeopatyczne?
Preparaty homeopatyczne przygotowuje się w procesie nazywanym przez homeopatów dynamizowaniem. Polega ona na wielokrotnym rozcieńczaniu rozwotu z substancją aktywną (tą, która ma wykazać działanie terapeutyczne), aż do otrzymania minimalnego jej stężenia. Po każdym rozcieńczeniu rozwór miesza się poprzez intensywne potrząsanie, co według specjalistów tej metody ma zwiększyć efektywność działania substancji aktywnej w końcowym rozworze.Jaka jest zawartość substancji aktywnych w lekach homeopatycznych?
Leki homeopatyczne zawierają zazwyczaj minimalne stężenie substancji aktywnych, a nawet mogą nie zawierać jej w ogóle (na skutek wielokrotnego rozcieńczania). Współcześni homeopacie wierzą bowiem w "pamięć wody", która powoduje trwałe zmiany w rozworze, dzięki czemu posiada terapeutyczne właściwości nawet po wielokrotnym rozcieńczeniu.Czy preparaty homeopatyczne są skuteczne?
Badania kliniczne nie potwierdziły właściwości leczniczych środków homeopatycznych. Choć niektóre testy dały pozytywne wyniki, patrząc na wnioski ze wszystkich przeprowadzonych badań, korzystne efekty homeopatii należy przypisać raczej efektowi placebo, niż rzeczywistemu działaniu leczniczemu tych środków.Środki homeopatyczne w większości przypadków są bezpieczne, a ich stosowanie nie zagraża zdrowiu. Mimo to należy pamiętać, że rezygnacja z tradycyjnego leczenia farmaceutykami na rzecz farmakoterapii może mieć poważne konsekwencje zdrowotne wynikające z zaniedbania leczenia choroby i postępowania jej objawów. Dlatego też homeopatia powinna być jedynie metodą wspomagającą tradycyjne leczenie, a nie wyłączną terapią. Ważne jest też, aby lecznicze środki homeopatyczne przyjmować po konsultacji i pod kontrolą lekarza medycyny. Dzięki temu zyskasz pewność, że stosowane preparaty będą bezpieczne dla twojego zdrowia i nie będą kolidować z działaniem tradycyjnej farmakoterapii.
Przeczytaj o naturalnych, skutecznych metodach leczenia:
Jak wykorzystać sól gorzką dla zdrowia?
7 zdrowotnych właściwości pokrzywy
Kto może stosować żeń-szeń?
6 kwiatowych kuracji dla zdrowia
7 zdrowotnych właściwości pokrzywy
Kto może stosować żeń-szeń?
6 kwiatowych kuracji dla zdrowia
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!