Najważniejsza jest diagnostyka
Jeżeli napady kaszlu są dla ciebie czymś nowym, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który zleci rozszerzoną diagnostykę. Specjalistyczne badania takie jak: RTG klatki piersiowej, spirometria, próba rozkurczowa, a nawet testy na alergię pozwolą na ustalenie przyczyny kaszlu. Odkrycie źródła problemu będzie punktem wyjścia do schematu leczenia.
Jeżeli kaszel jest sygnałem rozwijającej się infekcji, występuje w trakcie infekcji lub utrzymuje się po infekcji, wtedy można sięgnąć po leki przeciwkaszlowe.
Kiedy przyda się lek na kaszel?
Można rozważyć przyjmowanie leków przeciwkaszlowych, gdy suchy kaszel nie pozwala nam normalnie funkcjonować w ciągu dnia, przerywa błogi sen i jest bardzo dokuczliwy. Ten rodzaj kaszlu często występuje po przebytej infekcji górnych dróg oddechowych. Pamiętaj - nigdy nie stosujemy leków na suchy kaszel w przypadku mokrego kaszlu i nie łączymy ich z lekami wykrztuśnymi! Jeśli masz wątpliwości lub nie umiesz rozróżnić rodzajów kaszlu - koniecznie skonsultuj się z lekarzem!
Jaki lek na kaszel wybrać?
Na rynku mamy dostępne leki o działaniu ośrodkowym i obwodowym. Pierwsza grupa działa na ośrodek kaszlu zlokalizowany w mózgu. W ich składzie znajdziesz opioidy – pochodne morfiny, które niewłaściwie stosowane mogą uzależnić i wywołać szereg niepożądanych skutków ubocznych. Zwróć uwagę na dwa składniki: kodeinę i dekstrometorfan – to one najczęściej występują w dostępnych lekach o działaniu ośrodkowym.
Grupa leków obwodowych działa zdecydowanie łagodniej na nasz organizm, ponieważ dociera bezpośrednio do układu oddechowego. Jedną z najskuteczniejszych substancji jest lewodropropizyna, która jest bezpieczniejsza od kodeiny i jej podobnych.
Po około 15 minutach poczujesz ulgę, a męczący suchy kaszel nareszcie ustanie. Kiedy kaszel męczy twoje dziecko, możesz mu podać leki obwodowe (gdy dziecko ukończy 2. rok życia).
Bezpiecznie i skutecznie
Wybieraj leki, które są bezpieczne dla twojego organizmu, działają szybko i docierają bezpośrednio do układu oddechowego. Leki obwodowe zawierające lewodropropizynę pozwolą pokonać problem suchego kaszlu, a jednocześnie nie wpłyną negatywnie na resztę organizmu. Zdrowia!
Czy wiesz co to są leki przeciwkaszlowe działające obwodowo.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!