lek na alergię fot. Adobe Stock

Levocetirizine Genoptim – lek na alergię wycofany ze sprzedaży

Levocetirizine Genoptim stosuje się m.in. do leczenia przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Dwie jego serie wycofano z obrotu.
Marta Słupska / 19.09.2018 12:03
lek na alergię fot. Adobe Stock

Wrzesień to miesiąc, w których odetchnąć mogą osoby uczulone na trawę, bylicę i zarodniki z rodzaju Alternaria, objawy alergii wzmagają się jednak w tym czasie u tych, którzy uczuleni są m.in. na zarodniki grzybów mikroskopowych. To nie wszystko: w tym czasie pylić mogą też np. ambrozja, babka zwyczajna czy pokrzywa (w zależności od regionu Polski). Wielu Polaków w tym okresie sięga więc po leki na alergię. Niestety, jeden z nich, a dokładniej dwie jego serie, wycofano właśnie z obrotu.

Levocetirizine Genoptim – które serie wycofano?

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży dwóch serii leku na alergię Levocetirizine Genoptim. Stosuje się go m.in. do leczenia przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, a także ostrej pokrzywki alergicznej. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Decyzja została podjęta w związku z uzyskaniem w badaniach stabilności wyniku poza specyfikacją w zakresie parametru substancje pokrewne
– informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Chodzi o następujące serie leku:

  • E16371A, data ważności: 09.2019,
  • E16370B, data ważności: 09.2019.

Leki z tych serii są wycofywane z obrotu w całym kraju. Podmiotem odpowiedzialnym za nie jest Synoptis Pharma Sp. z o.o. Substancją czynną leku jest dichlorowodorek lewocetyryzyny.

Zobacz też:
Jak przetrwać okres pylenia? 10 praktycznych rad
Jakie objawy świadczą o alergii? 
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!