Menopauza - spacer i joga poprawiają samopoczucie

Zróżnicowany wysiłek fizyczny, polegający na odbywaniu regularnych spacerów czy ćwiczeniu jogi sprawia, że kobiety łagodniej przechodzą okres menopauzy. To najnowsze wyniki badań opublikowanych w magazynie „Annals of Behavioral Medicine”.
/ 13.05.2007 11:28
Zróżnicowany wysiłek fizyczny, polegający na odbywaniu regularnych spacerów czy ćwiczeniu jogi sprawia, że kobiety łagodniej przechodzą okres menopauzy. To najnowsze wyniki badań opublikowanych w magazynie „Annals of Behavioral Medicine”.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego Pensylwania w Stanach Zjednoczonych udowadnia, że spacery i uprawianie jogi pomaga w zachowaniu dobrej kondycji psychicznej kobiet w okresie menopauzy. W badaniu wzięły udział 164 kobiety, które na co dzień zażywały mało ruchu, a którym dokuczały uderzenia gorąca, nocne poty i inne symptomy towarzyszące menopauzie. Uczestniczki wskazały, że różne formy aktywności fizycznej w ogromnym stopniu poprawiły ich samopoczucie, a tym samym polepszyły jakość ich codziennego życia.

Po czterech miesiącach badania, poziom odczuwanego zadowolenia z życia u kobiet wykonujących ćwiczenia fizyczne był znacznie wyższy, niż u pań, które nie zostały poddane żadnemu treningowi. Dobra kondycja psychiczna wpłynęła na polepszenie ogólnego stanu zdrowia i jakości życia seksualnego. Wcześniejsze badania wykazały natomiast, że wysiłek fizyczny podwyższając temperaturę ciała może oddziaływać i regulować pojawianie się uderzeń gorąca.

Autorka badania, pani prof. Steriani Elavsky specjalistka w dziedzinie kinezjologii na Uniwersytecie Pensylwania podkreśla, że każda kobieta w okresie menopauzy powinna stosować odpowiedni dla siebie trening fizyczny, aby zadbać o swoje dobre samopoczucie i polepszyć kondycję emocjonalną. Według badaczy spacerowanie i uprawianie jogi nie tylko wpływa na odczuwanie i zmianę nasileń objawów klimakterium, ale również wzmacnia i chroni układ krążenia.

Kobiety w okresie menopauzy często nie zdają sobie sprawy jak ważne jest utrzymanie sprawności fizycznej i dbanie o zdrowy styl życia. Zapominają również, że uderzenia gorąca czy nadmierną potliwość można łatwo i bezpiecznie wyeliminować. Oprócz stosowania odpowiedniej diety
i regularnych ćwiczeń warto wspomagać się roślinnymi preparatami zwalczającymi uciążliwe objawy klimakterium. Na naszym rynku dostępne są leki takie jak Remifemin z pluskwicy groniastej czy Soyfem na bazie fitoestrogenów z wyciągu z soi. Soyfem, jako jedyny lek tego typu w Polsce, posiada badania kliniczne potwierdzające jego skuteczność w walce z objawami menopauzy. Zawarte w nim fitoestogeny to naturalne związki roślinne o działaniu zbliżonym do żeńskich hormonów płciowych, które uzupełniają spadający w okresie klimakterium poziom estrogenów odpowiedzialnych za odczuwane przez kobiety dolegliwości.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA