blizna fot. Adobe Stock

Mobilizacja blizny po cięciu cesarskim. Czym jest fizjoterapia blizny?

blizna fot. Adobe Stock

Cesarskie cięcie wykonywane jest na ogół z przyczyn medycznych – jako forma nagłego ratowania życia dziecka lub matki, ale może być także operacją zaplanowaną, jeśli w czasie ciąży pojawiły się ku temu wskazania. Niezależnie jednak od tego, z jakiego powodu miałaś cesarkę, po niej pozostanie ci pamiątka w postaci blizny.  

„Mamo, pokaż mi, którędy ja wyszedłem z twojego brzucha? I to był moment, w którym pierwszy raz ucieszyłam się, że miałam cesarkę” – to prawdziwa anegdota, którą zanosząc się śmiechem, opowiedziała nam jedna z naszych redakcyjnych koleżanek. „Aż się boję, co zrobię, gdy ja usłyszę takie pytanie” – odpowiedziała druga. Sytuacja faktycznie zabawna i dzięki bliźnie po cesarskim cięciu Ewelinie udało się wybrnąć z niezręcznej sytuacji, którą spowodował jej ciekawski przedszkolak. O ile jednak Ewelina ma luźne podejście do swojej blizny, w przypadku innych kobiet pozostałości po cesarce mogą drastycznie wpłynąć na komfort życia – być źródłem kompleksów, a nawet utrudniać poród naturalny w przyszłości. Dlatego jesteśmy zdania, że trzeba głośno mówić o tym, czego spodziewać się w trakcie gojenia rany po cesarce i w jaki sposób można zmniejszyć widoczność blizny.

W którym miejscu jest blizna po cesarce?

Rodzaj zastosowanego nacięcia brzucha określi rodzaj blizny, którą będziesz mieć. Najczęściej wykonuje się poziome cięcie na wysokości bikini. Później blizna biegnie wzdłuż linii włosów łonowych. Na ogół ma kilkanaście centymetrów. To nacięcie zapewnia o wiele bardziej atrakcyjną kosmetycznie bliznę po wygojeniu. Skutkuje również mniejszym krwawieniem i mniejszym ryzykiem pęknięcia blizny w przypadku porodu pochwowego po cesarskim cięciu. Cięcia pionowe wykonuje się niezwykle rzadko, w ekstremalnych sytuacjach.

Najczęstszym nacięciem macicy jest poziome nacięcie w dolnym odcinku macicy (poprzeczne nacięcie dolnego płata). Urodzenie  wcześniaka , dziecka w dziwnej pozycji lub nagłego wypadku medycznego może wymagać innego rodzaju nacięcia. Poród pochwowy w kolejnych ciążach może być bardziej ryzykowny w przypadku niektórych nacięć, dlatego planują kolejną ciążę, lekarz będzie chciał szczegółowo przyjrzeć się bliźnie na skórze, ale i znajdującej się na macicy.

Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu

Cięcie cesarskie może być bezpieczną procedurą, ale nadal jest to poważna operacja, dlatego ważne jest, aby odpowiednio pielęgnować nacięcie, aby zapobiec urazom i infekcji. Swędzenie i odrętwienie skóry wokół to normalne objawy gojenia się. Należy niezwłocznie udać się do lekarza, jeśli pojawi się gorączka, wysięk z rany, miejsce nacięcia będzie coraz bardziej bolało lub zaczerwieni się. Pamiętaj, by regularnie przemywać ranę, nosić luźną i przewiewną odzież.

A co z blizną?

Jeśli masz szczęście, blizna po cięciu ładnie się zagoi i będziesz mieć tylko cienką linię jako pamiątkę po sprowadzeniu dziecka na świat. Oczywiście nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, jak zagoi się blizna, dopóki tak się nie stanie. I niestety blizny nie zawsze znikają. Sposób leczenia jest różny u różnych ludzi, a rozmiar blizny może się różnić. Jeśli pozostała widoczna linia warto postawić na dwa elementy – fizjoterapię blizny i specjalny żel. Jak wyjaśnia Joanna Mróz, fizjoterapeutka uroginekologiczna, mobilizacja blizny polega na jej masowaniu w różnych kierunkach, głaskaniu, wibrowaniu nią. 

Wybór żelu ma znaczenie!

Masaż stymuluje skórę i pobudza przepływ krwi, co sprzyja wzrostowi komórkowemu i stopniowo zanikaniu blizny. Masuj bliznę palcami przez 5 do 10 minut dziennie. Przed masażem warto nanieść na bliznę odrobinę żelu Contractubex – to lek stosowany po całkowitym wyleczeniu rany, wtedy kiedy odpadną strupki. Według producenta Contractubex wykazuje działanie przeciwzapalne, wygładzające, antyproliferacyjne i rozluźniające tkankę blizny. Co więcej, może spłycać nawet bliznowce, dlatego od 50 lat cieszy się dużą popularnością na całym świecie.

Pamiętaj, by żel nakładać od środka blizny do jej brzegów. Następnie należy masować bliznę kolistymi ruchami aż do całkowitego wchłonięcia się leku.

Contractubex zawiera 3 substancje czynne, wspomagające proces gojenia skóry i regulujące wytwarzanie tkanki blizny: heparynę, wyciąg z cebuli i alantoinę. Współdziałanie tych składników w szczególności reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej. Dzięki tej kombinacji, lek skutecznie walczy także ze stwardniałymi i przedawnionymi bliznami po cesarskim cięciu – należy wówczas nałożyć żel na bliznę, zrobić opatrunek z gazy, na to położyć kawałek folii, by żel nie przeciekał i w ten sposób unieruchomić go, przyklejając ranty do skóry plastrem opatrunkowym. Jak widać i na stare blizny są sposoby!

Jakie jeszcze mogą być rodzaje blizn i jak sobie z nimi radzić?

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy.

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Materiał powstał z udziałem marki Contractubex.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!