Dlaczego nie powinniśmy zbierać leków dla Ukrainy? Pomagać można na wiele innych sposobów

zbiórki leków dla Ukrainy fot. Adobe Stock, DedMityay
Polacy pomagają Ukrainie na wiele sposobów, jednak nie zawsze są to działania odpowiednie. Do takich akcji pomocowych zalicza się indywidualne zbieranie leków. Jak można lepiej pomóc Ukrainie?
/ 02.03.2022 09:22
zbiórki leków dla Ukrainy fot. Adobe Stock, DedMityay

Ministerstwo Zdrowia wraz z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym apelują do wszystkich Polaków, aby nie prowadzili zbiórek leków dla mieszkańców Ukrainy i uchodźców na rzecz akcji organizowanych lub koordynowanych w ramach działań Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

MZ odradza zbiórki leków - chodzi o bezpieczeństwo

W ostatnich dniach m.in. w mediach społecznościowych informowano o spontanicznych zbiórkach leków dla szpitali i mieszkańców objętej wojną Ukrainy.

Pomimo, że działania te są oznaką ogromnej solidarności naszego społeczeństwa z narodem ukraińskim, to biorąc pod uwagę specyfikę przechowywania oraz transportu tego typu produktów, a także potrzebę skoordynowania dostaw z przedstawicielami władz Ukrainy, Ministerstwo Zdrowia, GIF i URPL apelują o powstrzymanie się od organizowania takich zbiórek leków
- czytamy w komunikacie.

Zbiórki leków nie powinny być organizowane z racji tego, że są to produkty, które muszą spełniać ważne warunki bezpieczeństwa. W przeciwnym przypadku mogą stanowić zagrożenie.

Pamiętajmy, że niewłaściwie przechowywane i transportowane leki nie tylko nikomu nie pomogą, ale mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi!
- apeluje Ministerstwo Zdrowia

Jak można pomóc Ukrainie?

Mieszkańców Ukrainy można wspierać na wiele sposobów, np. poprzez:

  • zbiórki materialne organizowane są przez wiele instytucji (jak lokalne urzędy, PCK, punkty wolontariatu) najpotrzebniejszych rzeczy i zapasów; potrzebne są woda, żywność, środki medyczne i opatrunkowe, koce, pieluchy, śpiwory, łóżka polowe, odzież,
  • udostępnienie mieszkania na kilka - kilkanaście dni, lub dłużej,
  • transport potrzebujących osób w inne miejsca Polski lub na Zachód,
  • wsparcie organizacyjne/logistyczne w punktach wolontariatu.

Więcej o tym, jak pomagać: 9 sposobów by pomóc Ukraińcom, jeśli nie masz na to budżetu oraz Zaufane organizacje pomagające Ukrainie

Czytaj także:
Pomoc Ukrainie. Co włożyć do paczki żywnościowej? Trwała żywność, która faktycznie zregeneruje uchodźców
Pomoc Ukrainie. Poradnik dla osób, które chcą pomóc w transporcie uchodźców z granicy w głąb kraju
Recepty na leki dla osób z Ukrainy - jakie warunki muszą spełnić?
Pomoc Ukrainie. Krótki słowniczek: podstawowe zwroty po ukraińsku, które pomogą w komunikacji

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA