szczepionka fot. Adobe Stock

Setkom pacjentów - w tym dzieciom - podano wadliwe szczepionki

Preparaty przeznaczone do utylizacji były podawane nawet noworodkom – alarmuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Małgorzata Germak / 05.02.2018 10:56
szczepionka fot. Adobe Stock

Wytyczne dotyczące obchodzenia się ze szczepionkami są bardzo konkretne. Preparat, który zamiast w lodówce, przechowywany był poza nią, powinien zostać zutylizowany. Tymczasem wyniki kontroli inspektorów farmaceutycznych są przerażające – co najmniej kilkuset pacjentom (w tym noworodkom) podano wadliwe szczepionki. Jakie zagrożenie zdrowotne to za sobą niesie?

Na Ukrainie trwa epidemia gruźlicy – czy dotrze też do Polski? Okazuje się, że mamy się czego obawiać…

Szczepionki w większości przypadków powinny być przechowywane w określonej temperaturze, dlatego zwykle trzymane są w lodówkach. W ostatnich miesiącach inspektorzy farmaceutyczni postanowili sprawdzić, czy i jak działa sprzęt chłodniczy w aptekach i przychodniach. Kontrolowali też, czy na wyposażeniu w tych obiektach są działające agregaty na wypadek wyłączenia prądu. Efekty kontroli są dramatyczne. Wykazały, że tysiące szczepionek nadaje się do utylizacji. Mało tego – okazało się, że lekarze szczepili pacjentów, wiedząc, że preparat należałoby zniszczyć – dowiadujemy się z „Dziennika Gazety Prawnej”.
 – Jestem w szoku. Okrutny brak wyobraźni tych, którzy tak robili – przyznał w gazecie Paweł Trzciński, rzecznik głównego inspektora farmaceutycznego. – Problem dotyczy wielu, jeśli nie wszystkich województw – dodaje.

Wadliwe szczepionki podawano noworodkom – czym to grozi

O jakiej skali tego procederu można mówić? Pewne jest, że wadliwe szczepionki podano ponad 300 osobom, ale w wyniku postępowania inspektorów może okazać się, że problem dotyczy nawet tysiąca pacjentów w Polsce.

Jakie może być zagrożenie dla dzieci i noworodków? „Źle przechowywana szczepionka nie działa, choć rodzice myślą, że zaszczepili swoje dziecko. Producenci nie wykluczają też, że wskutek przegrzania preparatu mogą wystąpić objawy niepożądane” – ostrzega „Dziennik Gazeta Prawna”.

Szczepionki, które zamiast trafić do kosza, zostały podane ludziom (w tym noworodkom), to między innymi: Euvax B, Engerix B, Bexsero, Clodivac, Boostrix, Typhim VI, Verorab, szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, meningokokom, pneumokokom, tężcowi, gruźlicy, wściekliźnie, ospie wietrznej.

O sprawie zostanie poinformowana prokuratura, bo zdaniem urzędników doszło do narażenia najmłodszych pacjentów na utratę życia i zdrowia.

Czytaj też:

Wszystkie dawki w jednym zastrzyku? Naukowcy pracują nad rewolucyjną szczepionką. Czy jest bezpieczna dla dziecka?Szykuje się rewolucja w medycynie? Wiele wskazuje na to, że powstanie szczepionka na cukrzycę!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)