Akupunktura – po co wbija się igły?

Akupunktura to metoda lecznicza wywodząca się z medycyny chińskiej, która polega na nakłuwaniu ciała małymi igłami / fot. Shutterstock
Akupunktura to metoda lecznicza wywodząca się z medycyny chińskiej, która polega na nakłuwaniu ciała małymi igłami. Brzmi strasznie, prawda? Jak terapia, która opiera się na takich metodach, może leczyć dolegliwości? Czy każdy może z niej korzystać? I czy naprawdę jest skuteczna?
Marta Słupska / 13.01.2011 15:21
Akupunktura to metoda lecznicza wywodząca się z medycyny chińskiej, która polega na nakłuwaniu ciała małymi igłami / fot. Shutterstock

Po co nam akupunktura?

Założenie akupunktury polega na tym, że w ciele narządy są połączone kanałami (meridanami). Choroba pojawia się, gdy energia życiowa (qi), która przez te kanały przepływa, zostanie częściowo zablokowana lub gdy zaistnieje jakakolwiek dysharmonia pomiędzy meridanami.

Akupunktura – po co wbija się igły?

Akupunkturzysta nakłuwa więc ciało chorego w określonych miejscach i w ten sposób próbuje przywrócić zaburzoną równowagę organizmu. Ciało nakłuwa się cienkimi igiełkami w tzw. akupunktach, które są położone wzdłuż meridanów.

Zobacz też: Czy akupunktura jest skuteczna?

Pobierz energię!

Uważa się, że mistrzowie akupunktury przekazują pacjentowi podczas zabiegu własną energię. Ów przekaz następuje po nakłuciu igłami i w trakcie ich przekręcania.

Zobacz też: Czym jest bioenergoterapia?

Zanim zaczniesz terapię…

Jeśli decydujesz się na zabiegi akupunktury, pamiętaj, że:

  • przed zabiegami należy poddać się badaniom lekarskim! Akupunktury powinny m.in. unikać osoby chore na hemofilię, choroby skórne, zakaźne, psychiczne i dzieci w wieku niemowlęcym;
  • należy zawsze sprawdzać kwalifikacje akupunkturzysty! Szczególnie, jeśli nie posiada on dyplomu lekarza lub nie został polecony przez lekarza rejonowego lub rodzinnego.

Artykuł został opracowany na podstawie „Domowej Encyklopedii Zdrowia” Reader’s Digest.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA