arnica fot. Adobe Stock

Arnica montana - jak działa i dlaczego sprawdza się na obrzęki i stłuczenia

To działa! Wiemy, jak szybko pozbyć się obrzęku i śladów po stłuczeniu!
/ 08.07.2019 14:31
arnica fot. Adobe Stock
Jej żółtozłociste albo żółtopomarańczowe kwiaty można spotkać przed wszystkim w górzystych i pagórkowatych rejonach Europy Środkowej. W Polsce najwięcej arniki górskiej rośnie w Karkonoszach, a także (rzadziej) w Bieszczadach i Górach Świętokrzyskich. Jest dziś rośliną chronioną, jej prozdrowotne właściwości sprawiły bowiem, że w pewnym okresie była zielem zbieranym tak często, że omal nie doprowadziło to do jej zupełnego wyginięcia.
 
Zbawienne działanie arniki znano już w XII wieku jednak największą popularność roślina ta zyskała w wieku XVIII. Wtedy to zielarze i aptekarze zaczęli ją polecać jako lek na choroby dróg moczowych, kłopoty z sercem a także jako środek zbijający gorączką. Używana była również jako afrodyzjak.
Współczesna medycyna zweryfikowała te przekonania. Arnikę górską stosuje się dziś głównie do leczenia dolegliwości takich jak stłuczenia, krwiaki, podskórne wylewy, krwotoki, rozszerzone naczynka.
 

Są dwa powody dla których terapie takie dają dobre efekty

1. Arnika zawiera wiele działających przeciwzapalnie i uszczelniająco na naczynia krwionośne substancji (wśród nich helenalinę, która blokuje aktywność białka odpowiedzialnego za wytwarzanie substancji zapalnych). 
 
2. Związki zawarte w arnice (prócz helenaliny są to m.in. 11,13-dihydrohelenalina, flawonoidy, olejek eteryczny zawierający tymol, kwasy fenolowe i cholina) łatwo wchłaniają się przez naskórek, co podnosi efekt leczniczy.
Do niedawna zielarze zalecali stosowanie preparatów z ziela arniki górskiej zarówno zewnętrznie (w postaci maści, żelu czy okładu), jak i wewnętrznie (w formie naparu czy nalewki). Najnowsze badania wykazały jednak, że preparaty z arniki stosowane doustnie, w zbyt dużych dawkach mogą wywołać  bóle głowy, podrażnienie żołądka. Dlatego doustnie można zażywać tylko lek homeopatyczny Arnica montana, który ze względu na wysokie rozcieńczenie substancji aktywnej nie powoduje żadnych efektów ubocznych. W pozostałych przypadkach medycyna tradycyjna zaleca stosowanie preparatów z arniką głównie zewnętrznie w formie żelu, maści czy okładów. Podczas wyboru preparatów z arniką pamiętajmy o wyborze tych z arniki górskiej jak również tych sporządzonych na bazie ekstraktu pozyskanego nie z suszonej, ale ze świeżej Arniki. Badania dowodzą, że przemiany chemiczne, które zachodzą w roślinie podczas suszenia sprawiają, że część substancji aktywnych ginie lub ma słabsze działanie. 
 

W jakich przypadkach arnika będzie pomocna?

Po uderzeniu 
Jeśli nie chcemy, by na skórze pojawił się siniak albo krwiak, warto posmarować miejsce urazu żelem zawierającym wyciąg z arniki. Zawarte w nim związki stymulują wchłanianie płynu wysiękowego, m. in. zmieniając ciśnienie na zewnątrz i wewnątrz drobnych naczyń podskórnych. Preparat z arniką górską najlepiej zadziała, gdy użyjemy go zaraz po urazie, ale pomoże także na istniejące już siniaki, przyspieszając ich wchłanianie. Warto zastosować żel zewnętrznie, a doustnie zażyć Arnica montana w formie leku homeopatycznego. Dwutorowe działanie wzmocni efekt terapii. 
 
Przy skręceniach
Zastosowanie żelu albo maści z wyciągiem z arniki po skręceniu hamuje narastanie opuchlizny i powstawanie wysięku. Można też przyłożyć do obolałego miejsca kompres z naparu z arniki (3 łyżeczki arniki zalewamy szklanka wrzątku i zaparzamy przez 10-15 minut. Okład powinien być przykładany 3 razy dziennie na 15 minut). Dodatkowo warto też jednak skręcony staw usztywnić przy pomocy bandaża elastycznego albo specjalnej opaski i zażyć homeopatyczny preparat Arnica montana.
 
Przed i po treningu
Preparaty z arniki (żele, maści) zmniejszą ból i zmęczenie mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym. Homeopatyczny lek z arniki zażyty po treningu przyśpiesza ustępowanie zakwasów. Warto też stosować arnikę profilaktycznie, wtedy gdy czeka nas duża aktywność. Arnica montana zażywana doustnie przed treningiem sportowym zapobiega przemęczeniu i przeciwdziała urazom mięśni. 
 
Po ukąszeniu
Gdy w reakcji na działanie jadu (np. komara lub osy) dojdzie do powstania bolesnego obrzęku, preparaty z arniki zmniejszą opuchliznę, a dodatkowo zadziałają przeciwbólowo. Siła działania ograniczającego dolegliwości bólowe jest w tym przypadku porównywana nawet z siłą działania chemicznych środków typu NLPZ. Efekt przeciwbólowy i przeciwobrzękowy możemy podnieść zażywając dodatkowo homeopatyczny preparata Arnica montana doustnie.
 
Przy żylakach
Choroba żylakowa wymaga wizyty u lekarza i stosowania się do jego zaleceń. By zmniejszyć ból i obrzęk pomocniczo stosuje się jednak maści i żele z wyciągami z kasztanowca (wzmacnia naczynia krwionośne) i arniki (wyciągi z tej rośliny powodują wzrost aktywności fibrynolitycznej krwi oraz zapobiegają powstawaniu zakrzepów żylnych m.in. przeciwdziałając aglutynacji płytek krwi).
 
Przy obrzęku stawów
Badania wykazały, że związki zawarte w arnice zmniejszają ból i sztywność przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, a preparaty z tej rośliny warto stosować równolegle z właściwym leczeniem. Arnika górska (samodzielnie albo w połączeniu z żywokostem) działa też przeciwbólowo i rozluźniająco przy dolegliwościach wywołanych zwyrodnieniami stawów.

Tysiące marek, 3-dniowe akcje promocyjne i niskie ceny znanych marek! Korzystaj z okazji na stronie Zalando Lounge kody rabatowe

Przy cerze naczynkowej
Warto poszukać kremu pielęgnacyjnego  z wyciągiem z arniki. Jego regularne stosowanie obkurcza naczynia włosowate (substancje aktywne docierają jednak nawet do głęboko położonych warstw skórnych) i zmniejsza zaczerwienienie, na które często skarżą się osoby z cerą naczynkową.

 
Materiał powstał przy współpracy z Polskim Towarzystwem Homeopatii Klinicznej PTHK

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!