Oliwki to wiecznie zielone drzewa, osiągające do 12 metrów wysokości. Owoce, o najczęściej fioletowo-czarnej barwie, także zwane oliwkami, dostarczają najwyższej jakości tłuszczu - oliwy. Oprócz tego można je spożywać po nasoleniu lub ukiszeniu, jak również w stanie świeżym.
Leczniczo stosuje się oliwę z oliwek wewnętrznie (po łyżeczce 2-3 razy dziennie) przy niektórych schorzeniach żołądka: nieżycie, nadkwaśności i chorobie wrzodowej. Pomocniczo można ją także stosować w ten sam sposób w kamicy żółciowej i stwardnieniu tętnic. Przyjęta w większych ilościach, działa przeczyszczająco i jest zalecana w zaparciach.
Zewnętrznie stosuje się oliwę do wcierania w nadmiernie wysuszoną skórę, przy ukąszeniach owadów i w grzybicy (w tym ostatnim przypadku wyłącznie pomocniczo).
Pewne działanie lecznicze przejawiają także napary ze świeżych liści - obniżają one ciśnienie krwi, regulują oddychanie i działają moczopędnie.
Oliwkę z powodzeniem można uprawiać w mieszkaniu. Jest rośliną wyjątkowo dekoracyjną, długo wieczną i mało wymagającą. Najbardziej odpowiednia dla niej jest wystawa południowa, nie boi się słońca. W uprawie mieszkaniowej nie należy się jednak spodziewać, że nasza oliwka zakwitnie i zaowocuje. Chociaż nie jest to absolutnie wykluczone, to jednak bardzo mało prawdopodobne.
źródło: mwmedia
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!