Ćwiczenia/fot. Fotolia

Ćwiczenia relaksacyjne na zimowe dni

Jakie ćwiczenia dodadzą nam sił i energii w zimowe, pochmurne dni? Jak rozluźnić się i prawidłowo oddychać podczas relaksacji? Co ukoi przeciążone plecy i odpręży zmęczone codziennymi obowiązkami ciało? Jak skutecznie dotlenić organizm prostymi metodami?
/ 07.01.2013 12:06
Ćwiczenia/fot. Fotolia

Mniejsza aktywność zimową porą

W zimę jesteśmy mniej aktywni i więcej jemy. Taki stan rzeczy sprawia, że czujemy się jeszcze bardziej zmęczeni i ospali. Niechętnie wychodzimy na spacer, zdecydowanie rzadziej uprawiamy różne sporty. Przedstawiamy zatem kilka metod na przełamanie zimowej rutyny. Oto jak się odprężyć i zrelaksować niewielkim kosztem.

Relaks

Postaraj się odprężyć, ale nie tak jak zazwyczaj. Nie chodzi o to, aby zająć pozycję horyzontalną na sofie z pilotem w ręku. Włącz swoją ulubioną muzykę (ale nie za głośno), najlepiej taką, która cię odpręża. Rozłóż koc lub matę na podłodze i połóż się na niej na plecach.

  • Zamknij oczy, ułóż ręce luźno wzdłuż ciała. Rozluźnij się, wsłuchaj w rytm muzyki, skup się na sobie, na swoich oddechu.
  • Wciągaj powietrze nosem i wypuszczaj przez usta. Postaraj się "wtłaczać" powietrze do brzucha. Wykonując wdechy przez nos, pilnuj, by brzuch się podnosił.
  • Wydechy wykonuj przez usta. Pozwól pracować przeponie, z każdym wydechem brzuch powinien opadać.

Przećwicz to kilka razy – nawet teraz, w momencie czytania – tak, aby w czasie relaksacji zbytnio się nad tym nie zastanawiać. Poleż tak przez cztery ulubione piosenki. Nie śpiesz się, ten czas należy do Ciebie.
Taki relaks pozwoli Ci się odprężyć, nabrać sił i cudownie dotlenić organizm.

Rozciąganie

Połóż się na macie i cały czas oddychaj torem brzusznym (wdech nosem, wydech ustami), ugnij nogi w kolanach, złącz podeszwy stóp, nogi swobodnie rozłóż na boki.

  • Trzymaj nogi luźno, ale tak, by poczuć rozciąganie.
  • Z wdechem wyciągnij ręce w górę, złącz dłonie i połóż proste ręce na podłodze za głową. Poleż w tej pozycji przez dwa utwory. Pamiętaj o oddechu.

W tej pozycji rozciągniesz mięśnie brzucha i klatki piersiowej, a także wewnętrzną stronę nóg.

Zobacz również: W tym nie ćwicz, czyli najgorsze stroje na fitnes

Rozluźnianie pleców

Wychodzimy z poprzedniej pozycji, leżymy na plecach.

  • Złącz powoli kolana i unieś zgięte nogi w górę.
  • Ręce rozłóż szeroko na boki.
  • Zgięte nogi przenieś na prawą stronę, patrz w przeciwną stronę, niż ułożone są nogi.
  • Łopatki powinny przylegać do maty, a nogi leżeć swobodnie. Cały czas oddychaj. Po jednym utworze zamień stronę. Powolutku przenieś nogi na lewą stronę i obróć głowę w prawo.

Jest to idealna pozycja, która pomoże rozluźnić zmęczone, obolałe plecy.

Zobacz też: Ćwiczenia na ramiona dla kobiet

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!