Czy wiesz jak przygotować lecznicze preparaty z nagietka? fot. Czy.wieszjak.pl

Czy wiesz jak przygotować lecznicze preparaty z nagietka?

Nagietek lekarski to roślina jednoroczna o rozgałęzionych pędach, pokrytych wydłużonymi łopatkowatymi liśćmi. Na szczytach pędów zakwitają koszyczki kwiatowe w szerokiej gamie barw - od kremowych i żółtych po intensywnie pomarańczowe. Kwiaty nagietka mają właściwości lecznicze - odkażające i łagodzące. Możesz łatwo samemu przygotować z nagietka lecznicze preparaty.
/ 25.12.2010 18:44
Czy wiesz jak przygotować lecznicze preparaty z nagietka? fot. Czy.wieszjak.pl

Napar - łyżkę płatków zalej szklanką wrzątku i odstaw na 10 minut do zaparzenia. Możesz go używać zewnętrznie i wewnętrznie (2 razy dziennie pij po ½ szklanki). Przy dolegliwościach wątroby i woreczka żółciowego pij 3 razy dziennie po ½ szklanki. Może służyć jako tonik do cery zanieczyszczonej.

Odwar - 4 łyżki płatków zalej szklanką zimnej wody i gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez 20 minut. Odcedź. Stosuj do przemywania skóry i ran. Do nasiadówek przygotuj go podobnie, tylko z 12 łyżek na litr wody. Stosuj ciepły.

Nalewka - 50 g kwiatów zalej ½ litra alkoholu, szczelnie zamknij i odstaw w nasłonecznione miejsce na 14 dni. Od czasu do czasu potrząsaj. Potem odcedź, odciskając zioła. Przechowuj w ciemnych buteleczkach. Stosuj po ½ łyżeczki w kieliszku wody 2-3 razy dziennie przed posiłkami w dolegliwościach przewodu pokarmowego, niestrawności, zaburzeniach czynności pęcherzyka żółciowego. Zewnętrznie - do okładów w stanach zapalnych skóry.

Oliwka - napełnij słój płatkami nagietka, ugnieć je i zalej oliwą tak, by pokryła ich powierzchnię. Słoik szczelnie zamknij i odstaw na 3 dni w nasłonecznione miejsce. Następnie odcedź, odciskając płatki. To kosmetyk dla cery suchej i zmęczonej, nadaje skórze gładkość, ożywia jej koloryt.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!