Grypa jelitowa = objawy odwodnienia, przepisy na domowe elektrolity

Aż do końca marca mamy szczyt infekcji rotawirusowych. Ale grypy żołądkowej można się nabawić niezależnie od pory roku. Towarzyszące jej wymioty czy biegunka potrafią szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu. Jak do tego nie dopuścić? Trzeba uzupełnić poziom elektrolitów. Mamy na nie dobre przepisy. Sprawdź!
Diana Ożarowska-Sady / 02.02.2018 04:30
Nawet krótkotrwały deficyt wody, np. w efekcie wymiotów czy biegunki podczas grypy żołądkowej (inaczej grypy jelitowej), może poważnie odbić się na zdrowiu. Najbardziej na odwodnienie narażone są dzieci (ze względu na niską masę ciała) oraz seniorzy  (oni z kolei mają w organizmie o wiele mniej wody niż osoby młode). Na wszelki wypadek warto zatem znać objawy postępującego odwodnienia i sposoby na to, aby przywrócić organizmowi równowagę.

1. Odwodnienie łagodne

To utrata 2–3 proc. potrzebnej ci wody. Objawem tego jest spadek koncentracji, lekkie osłabienie, zmęczenie lub senność, czasem także ból głowy (ale niezbyt mocny). Zdarza się też, że zamiast pragnienia odczuwasz  wzmożone łaknienie (choć przy grypie żołądkowej raczej jednak apetyt nie dopisuje...).
 
W uzupełnieniu poziomu płynów pomogą ci napoje, które zawierają odpowiednie stężenie sodu i potasu (przepisy podajemy na kolejnych stronach galerii).  Dzięki nim lepiej nawodnisz organizm niż zwykłą wodą. 
 

2. Odwodnienie umiarkowane

W drugim stadium utrata wody przekracza 5% i daje bardzo wyraźne objawy. Podczas ważenia odnotowujemy nagłą utratę nawet paru kilogramów. Ciało staje się mniej sprężyste (jeśli chwycisz palcami fałd skóry na grzbiecie dłoni, a potem puścisz, ciało nie odzyska natychmiast pierwotnego kształtu), oczy są zapadnięte, podkrążone, nie wytwarzają łez. Czuć suchość w ustach i coraz silniejsze pragnienie. Człowiek jest niespokojny, pobudzony. Nasila się rozkojarzenie i zmęczenie.
 
Spada ciśnienie krwi, mogą też wystąpić nudności i skurcze mięśni (również palpitacja serca). Trzeba natychmiast zacząć uzupełnianie płynów! Najlepiej sięgnąć po apteczne roztwory elektrolitów (do kupienia bez recepty, w ulotce jest instrukcja przygotowania). Stan taki trzeba też skonsultować z lekarzem.

3. Odwodnienie ciężkie

W trzecim stadium utrata wody przekracza 10%. To już bezpośrednie zagrożenie życia. Oprócz nasilenia się wszystkich wymienionych wcześniej objawów, dochodzi do utraty świadomości, drgawek i niewydolności narządów wewnętrznych. Chory potrzebuje pilnej pomocy i nawadniania przez kroplówki. Wzywaj pogotowie!
 

Polecamy!
Grypa żołądkowa? 4 składniki, które sprawią, że szybciej wrócisz do formy Grypa żołądkowa – jakie leki?Grypa żołądkowa może trwać krócej!

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA