Na zdrowie
Naturalny ocet powstaje w procesie fermentacji dzięki bakteriom octowym. Wytwarza się go z alkoholu (spirytusu, wina, sake) lub owoców – winogron lub jabłek. Zawiera sporo składników mineralnych (potas, fosfor, wapń i sód), niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, oraz dużo kwasów (octowy, jabłkowy, mlekowy, cytrynowy). Nadają one nie tylko specyficzny smak i aromat przyprawie, ale też sprawiają, że ocet ma szczególne właściwości prozdrowotne.
► Wspomaga pracę serca. Takie działanie ma ocet jabłkowy, który obniża poziom cholesterolu, zapobiegając miażdżycy. Dostarcza także sporo potasu. Pierwiastek ten usprawnia pracę układu nerwowego i mięśni, zmniejsza ciśnienie krwi i reguluje ilość wody w organizmie.
► Wzmacnia zęby. Zapobiega próchnicy, paradontozie, krwawieniu z dziąseł i osadzaniu się kamienia nazębnego. Takie właściwości ma płukanka z roztworu octu jabłkowego (dwie łyżki octu na szklankę przegotowanej wody), która likwiduje też nieprzyjemny zapach z ust, wywołany np. zaburzeniami trawienia.
► Łagodzi obrzęki, koi ból i swędzenie po użądleniach owadów. Bolące miejsce wystarczy kilkakrotnie posmarować octem. Kompres z octu spirytusowego lub winnego przynosi ulgę także przy zwichnięciach i stłuczeniach. Ocet trzeba jednak rozcieńczyć wodą (pół na pół), by nie podrażnić skóry.
► Działa przeciwgrzybiczo, ma właściwości antybakteryjne i odkażające. Przy grzybicy stóp zaleca się kąpiel: do 1,7 litra ciepłej wody dodaj dwa rozgniecione ząbki czosnku i 4 łyżki octu jabłkowego. Mocz chore stopy raz dziennie przez 15 minut.
► Dba o kondycję skóry i włosów. Kwaśna kąpiel z dodatkiem 2–3 filiżanek octu jabłkowego oczyszcza tłustą skórę, działając pobudzająco. Płukanie włosów w roztworze octu nadaje im połysk i zapobiega przetłuszczaniu.
Ocet jabłkowy wspomaga także odchudzanie. Nie należy oczywiście pić go w dużych ilościach. Wystarczą 2–3 łyżeczki rozpuszczone w szklance przegotowanej wody. Napój pij trzy razy dziennie na czczo, bezpośrednio przed obiadem oraz przed snem. Usprawnia to trawienie, przyspiesza przemianę materii i zmniejsza apetyt.
Domowy ocet jabłkowy
Umyj dojrzałe całe jabłka ze skórką i gniazdami nasiennymi, pokrój na kawałki. Włóż do dużego słoja. Zalej przegotowaną wodą z cukrem (łyżka cukru na szklankę wody), Dodaj 1 dag drożdży i kromkę razowego chleba. Słój przewiąż kawałkiem płótna i pozostaw w ciepłym miejscu. Mieszaj 3–4 razy dziennie drewnianą łyżką. Po 10 dniach przecedź zawartość słoja. Do soku dodaj cukier i miód (10 dag cukru i łyżka miodu na każdy litr płynu). Ponownie odstaw w ciepłe miejsce na 3 tygodnie. Przecedź przez gazę, przelej do butelek. Zamknij je szczelnie korkiem, przechowuj w lodówce.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!