Jak to jest w USA a jak w Polsce?
W czternastu stanach Ameryki Północnej jedynie lekarze mogą być akupunkturzystami – na ogół są to:
- specjaliści medycyny i rehabilitacji (np. psychiatrzy);
- lekarze medycyny szkoleni w Chinach lub Korei.
Natomiast w pozostałych stanach osoby stosujące akupunkturę muszą mieć licencję. Gwarantuje ona wykwalifikowanie i przeszkolenie. Muszą też mieć egzamin zdany przez Państwową Komisję Certyfikacyjną.
W Polsce działa Polskie Towarzystwo Akupunktury w Warszawie. Prowadzi ono działalność leczniczą i szkoleniową. W naszym kraju zabiegi akupunktury może wykonywać tylko lekarz, który ma aktualne prawo wykonywania zawodu lekarza w Polsce.
Zobacz też: Czy akupunktura jest skuteczna?
Po co nam akupunktura?
Akupunktura jest obecnie leczeniem alternatywnym w stosunku do podawania środków uspokajających, nasennych i przeciwbólowych.
Stosuje się ją też w leczeniu:
- alergii;
- bólów migrenowych;
- zaburzeń krążenia;
- nałogów alkoholowych i nikotynowych.
Podejście do akupunktury jest wciąż sceptyczne, ale coraz więcej lekarzy uznaje jej skuteczność w zwalczaniu bólu.
Pewne działania akupunktury są wciąż nie wyjaśnione, np. jej skuteczność w anestezjologii, podczas zabiegów stomatologicznych, porodów i niektórych zabiegach chirurgicznych. Naukowcy badają także przydatność akupunktury w zwalczaniu bólu i jako pomoc w reumatoidalnych zapaleniach stawów.
Ciekawostka: zasady akupunktury są wykładane we francuskich szkołach medycznych, a zainteresowanie akupunkturą w Europie i USA wciąż rośnie.
Zobacz też: Kto powinien unikać akupunktury?
Artykuł został opracowany na podstawie „Domowej Encyklopedii Zdrowia” Reader’s Digest.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!