Á propolis
W ulach wytwarzanych jest wiele wartościowych rzeczy:
- propolis, czyli kit pszczeli. Powstaje ze smolistych substancji, które są resztkami pączków liści drzew i krzewów oraz żywic. Zawiera około 21 łatwo przyswajalnych przez organizm biopierwiastków. Gotowe preparaty mają postać nalewek, pastylek, czopków, maści i kremów. Propolis doskonale wzmacnia odporność i wspomaga procesy gojenia.
- mleczko pszczele. Znajdziesz w nim dużo węglowodanów, aminokwasów, witamin, mikroelementów i kwasów organicznych. Poprawia nastrój, koncentrację, usuwa uczucie zmęczenia.
- pierzga, czyli pyłek kwiatowy. Zawiera wydzielinę z gruczołów ślinowych pszczół, wymieszaną z miodem.
Miodowy alfabet
Wszystkie są słodkie, ale każdy ma trochę inne działanie. Na co jest dobry każdy z rodzajów miodu?
- akacjowy na przemianę materii
- gryczany na ciągłe poczucie zmęczenia, nadpobudliwość, skłonność do depresji
- lipowy na gorączkę i bezsenność
- malinowy na przeziębienia i choroby górnych dróg oddechowych
- rzepakowy na choroby serca i układu krążenia
- sekcyjny to miód zamknięty w plastrze, bardzo bogaty w olejki eteryczne; stosuje się go przy parodontozie i schorzeniach gardła (trzeba codziennie przez pięć minut rzuć kawałek plastra)
- spadziowy na przewlekłe katary i zapalenia zatok
- wielokwiatowy na koncentrację i wzmocnienie organizmu
- wrzosowy na choroby nerek i układu moczowego
Nic mu nie dorówna
Producenci wychwalają niezwykłe właściwości tzw. ziołomiodów. Prawda o nich jest jednak trochę inna. Są one jedynie substytutem miodów roślinnych i nie dorównują swoimi właściwościami naturalnym miodom nektarowym i spadziowym.
Kiedy go unikać?
Niewiele jest przeciwwskazań. Ale na pewno z jedzeniem miodu powinnaś uważać, jeśli...
- jesteś uczulona na miód. Dostajesz od niego nudności, masz wysypkę. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do spuchnięcia krtani.
- chorujesz na cukrzycę. Niektórzy apiterapeuci są zdania, że miód łagodzi objawy tej choroby. Lepiej jednak skonsultować to z lekarzem diabetykiem.
- masz skłonności do tycia. Miód jest wysokokaloryczny: 100 g ma aż 327 kcal.
Jedz go dużo, kiedy...
- czujesz się smutna, przygnębiona miód podniesie Twój poziom serotoniny, hormonu szczęścia. Radośniej spojrzysz na świat.
- nadchodzi przeziębienie, masz dreszcze, coraz bardziej boli Cię gardło. Miód działa antybakteryjnie.
- nie potrafisz się skoncentrować, nic nie wchodzi Ci do głowy. Zawarte w miodzie enzymy znacznie wspomagają pracę mózgu.
- zostałaś mamą i karmisz piersią. Dziecko potrzebuje w okresie wzrostu i dojrzewania dużo witamin i mikroelementów, a miód to ich doskonałe źródło.
Gdzie możesz leczyć się miodem?
W Centrum Medycyny Naturalnej Arkadia-Gissa
Kazimierz Dolny, ul. Krakowska 25; tel. (0 81) 881 00 84.
Poza kuracją miodem, mleczkiem pszczelim czy pyłkiem ośrodek proponuje kurację jadem pszczelim (oczywiście po przeprowadzeniu odpowiednich badań).
Hanna Miłkowska
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!