Na czym polega aurikuloterapia?

Aurikuloterapia to gałąź akupunktury, w której zabiegi wykonywane są w małżowinach usznych. Opiera się na założeniu, że na naszym uchu znajdują się punkty odpowiadające poszczególnym częściom ciała. Komu polecany jest ten zabieg? W jakich schorzeniach się go stosuje?
/ 18.06.2013 09:51

Według teorii prekursorów aurikuloterapii, małżowina uszna swoim kształtem przypomina ludzki płód.  Czynne punkty – receptory organów wewnętrznych – można odnaleźć dokładnie w tych miejscach, w których znajdowałyby się te narządy, gdyby na ucho nałożono miniaturowy model płodu.  Aurikuloterapia wykorzystuje ponad 200 takich punktów.

Jak wygląda terapia?

Terapię rozpoczyna się od odnalezienia aktywnych punktów na małżowinie  usznej pacjenta. W tradycyjnym wariancie zabieg wykonuje się przy pomocy bardzo cienkich igieł. Istnieją też urządzenia służące do stymulacji czynnych punktów impulsami elektrycznymi, wiązkami światła lub małymi namagnesowanymi kulkami. Naciskanie odpowiednich miejsc oddziałuje na odpowiadający mu narząd lub kanał energetyczny.

Liczba zabiegów jest uzależniona od rodzaju choroby, stopnia zaawansowania schorzenia oraz reakcji organizmu na zabiegi dotychczas wykonane. W niewielu przypadkach konieczna jest długotrwała terapia. Chory zazwyczaj odczuwa niewielką poprawę już po pierwszym wykonanym zabiegu.

Istnieje również możliwość prowadzenia terapii ciągłej –  w uchu umieszcza się wtedy małe igły lub namagnesowane kulki i pozostawia się je na około tydzień. Pacjent sam decyduje, kiedy pobudzić odpowiedni punkt.  

Zobacz także: Akupunktura - nie tylko leczenie igłami

Kiedy stosować aurikuloterapię?

Jeśli aurikuloterapia prowadzona jest przez wykwalifikowanego specjalistę,  jest bezpieczna zarówno dla dzieci i dorosłych, a także nie wywołuje niepożądanych skutków ubocznych. Aurikuloterapię można stosować w wielu schorzeniach i dolegliwościach:

  • leczeniu uzależnień,
  • zaburzeniu oddychania,
  • silnym bólu poporodowym,
  • bólu towarzyszącym nieuleczalnym chorobom,
  • urazach układu kostnego,
  • bliznowaceniu tkanek po operacjach,
  • przewlekłych bólach głowy,
  • chorobach górnych dróg oddechowych,
  • artretyzmie,
  • chorobach układu moczowego,
  • chorobach na tle nerwowym.

Zalety aurikuloterapii

Aurikuloterapia to dobre rozwiązanie dla osób, które boją się igieł i nakłuwania ciała w wielu miejscach. Dzięki nowoczesnym urządzeniom stymulacja igłami może być zastąpiona prądem lub laserem. Terapia skoncentrowania jest w jednym miejscu, co zmniejsza stres związany z kłuciem ciała na dużej powierzchni.

Aurikuloterapia pozwala na bardzo szybkie postawienie odpowiedniej diagnozy. Daje także szybką ulgę w uciążliwym bólu oraz ekspresowy efekt uspokajający. Jest dobrym uzupełnieniem terapii chorób o podłożu psychicznym: depresji, nerwicy oraz bezsenności.

Warto pamiętać, że aurikuloterapia jest metodą alternatywną i nie może zastąpić konwencjonalnego leczenia – powinna być jedynie dodatkiem stosowanym w porozumieniu z lekarzem prowadzącym.

Polecamy: Medycyna chińska - vademecum

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA