Olejek z oregano - właściwości i zastosowanie

Olejek z oregano fot. Fotolia
Olejek z oregano to produkt, który warto mieć w domowej apteczce. Pomaga np. na przeziębienie i ból mięśni. Trzeba jednak stosować go z rozwagą.
Marta Wilczkowska / 09.01.2020 09:15
Olejek z oregano fot. Fotolia

Oregano, inaczej zwane lebiodką pospolitą, od dawien dawna wykorzystywane było jako naturalny środek leczniczy. To dzięki zawartym w nim olejkom eterycznym - karwakrolu i tymolu, które wykazują silne właściwości antybakteryjne. Dziś również możesz wykorzystać lecznicze właściwości olejku z oregano!

Dzięki zawartości olejków eterycznych, flawonoidów, antyoksydantów oraz witamin (np. A i C), olejek z oregano ma właściwości dezynfekujące, antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwskurczowe, moczopędne oraz wspomagające pracę przewodu pokarmowego. Dzięki swoim właściwościom olejek z oregano znajduje szerokie zastosowanie zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrze.

Olejek z oregano - zastosowanie

Oregano używane było jako lekarstwo na ból mięśni już w starożytnej Grecji. Przyprawa stosowana była również na porost włosów. Z kolei olejek z oregano stosowano, aby wzmocnić odporność. Później olejek zadomowił się na jakiś czas głównie w naszych kuchniach, gdzie z powodzeniem dodawał smaku wielu potrawom. Dziś olejek wraca do łask i coraz częściej stosowany jest ze względu na swoje właściwości prozdrowotne.

Choć stosowanie olejku z oregano zaleca się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, można korzystać z jego korzystnych właściwości w ciągu całego roku. Szczególnie przydatny może być przy nawracających infekcjach (np. zatok, uszu, górnych dróg oddechowych, a także uporczywych, trudnych w leczeniu infekcjach grzybiczych, bakteryjnych czy wirusowych.

Zastosowanie olejku z oregano: 

  • Wspomaga zwalczanie bakterii opornych na antybiotyki. 
  • Ma właściwości zwalczające trudnych w leczeniu grzybic, szczególnie tych wywołanych przez Candida albicans.
  • Działa przeciwzapalnie. 
  • Zmniejsza ryzyko zarażenia infekcjami wirusowymi.
  • Posiada silne właściwości antyoksydacyjne.
  • Wspomaga trawienie. 
  • Hamuje procesy gnilne (mogą prowadzić do problemów trawiennych i owrzodzeń) i przewodzie pokarmowym.
  • Kilka kropel oleju z oregano może zmniejszać rakotwórcze działanie potraw przyrządzanych w wysokiej temperaturze, np. na grillu. 
  • Działa przeciwbólowo.

Olej z oregano stosować można również na twarz. Ma właściwości opóźniające starzenie. Używając olej oregano na ciało należy jednak zachować szczególną ostrożność. Olej najlepiej rozcieńczyć wcześniej z wodą lub tonikiem, aby jego stężenie nie było większe niż 1 proc. 

Jak stosować olejek z oregano?

Olej z oregano można stosować zewnętrznie (np. na twarz) i wewnętrzne. Olejek można stosować w formie inhalacji, zewnętrznie na zajętą infekcją skórę lub wewnętrznie, w postaci płynu lub kapsułek. Należy jednak pamiętać, że olejek oregano ma bardzo gorzki smak, przez co może podrażniać jamę ustną. Najlepiej przed spożyciem rozcieńczyć go z wodą (w proporcji szklanka wody na dwie krople oleju z oregano).

Olejek oregano - przeciwwskazania i skutki uboczne

Trzeba pamiętać, że olejek z oregano nie powinien być stosowany ani przez dzieci, ani przez kobiety w ciąży lub karmiące mamy. Olejku nie powinno się stosować dłużej niż 4 tygodnie. Podczas używania olejku pojawić się mogą skutki uboczne - głównie reakcje alergiczne i podrażnienia układu trawiennego. Objawiają się one zwykle problemami z żołądkiem. Mogą pojawić się m.in. bóle brzucha, nudności, wymioty oraz biegunka.

Kupując olejek z oregano przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego skład. Warto wybierać najlepsze produkty, które zawierają możliwie jak najwięcej oleju.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 8.05.2014 

Więcej o olejach: 
Olejek arganowy - właściwości, zastosowanie i działanie
Olejek rycynowy - zastosowanie i właściwości

Olej jojoba - poznaj jego niesamowite właściwości i zastosowanie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA