Tajemnicze antocyjany

Chronią nasze oczy z pomocą dwóch innych związków chemicznych: luteiny oraz zeaksantyny. Wykorzystaj lato, aby się w nie zaopatrzyć!
/ 07.07.2006 10:32
Wspólną cechą tych substancji jest umiejętność zwalczania wolnych rodników, które uszkadzają tkanki oczu. Ale wypełniają one też inne, ważne zadania.

Luteina i zeaksantyna. Są naturalnymi „składnikami” naszych oczu. Występują w siatkówce oka, a dokładniej w plamce żółtej. Pomagają utrzymać dobry wzrok. Właściwy poziom tych substancji w plamce, w której skupiają się komórki nerwowe odpowiedzialne za powstawanie obrazu w oku, umożliwia ostre widzenie. Pochłaniają ultrafiolet. Dzięki temu chronią oczy przed uszkodzeniami fotochemicznymi, również przed zwyrodnieniem plamki żółtej. Luteina zapobiega też zaćmie.

Antocyjany.
Uszczelniają delikatne, prawie ażurowe ściany naczyń włosowatych w oku, zmniejszają ich łamliwość. Zapobiega to stanom zapalnym w siatkówce i innych ukrwionych tkankach oka. Zwiększają przepływ krwi w siatkówce, poprawiając widzenie.

Gdzie ich szukać? Luteina i zeaksantyna są w ciemnozielonych warzywach liściastych oraz w żółtych i pomarańczowych owocach. Zapewnisz sobie dostateczną ilość tych związków, jedząc np. 2–3 porcje dziennie tych warzyw i owoców lub przyjmując gotowe preparaty. W antocyjany obfitują owoce borówki czernicy (czarne jagody). Dostępne są też wyciągi z tej rośliny.

Jakie dawki
Dzienne zapotrzebowanie organizmu na te dwie substancje nie zostało jeszcze jednoznacznie ustalone. Jednak zdaniem wielu naukowców dobowe dawki tych związków powinny wynosić:
Luteina: 5 mg
Zeaksantyna: 1 mg

Gotowe preparaty
Nutrof kapsułki żelatynowe
Skład: luteina, glutation, witaminy C, E, A, kompleks witamin B oraz mikroelementy (cynk, mangan, magnez, selen, miedź).
Bogaty zestaw witamin, minerałów, które jednocześnie są antyoksydantami, chroni tkanki oka przed niszczycielskim działaniem wolnych rodników i szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
Wskazania: Preparat jest stosowany w codziennej profilaktyce zwyrodnieniowych chorób oczu, takich jak: zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, zaćma oraz jaskra. Zapobiega schorzeniom siatkówki, pomaga w leczeniu wysokiej krótkowzroczności.

Lutemac kapsułki
Skład:
luteina i zeaksantyna.
Substancje te, współdziałając ze sobą, pomagają zachować zdrowie oczu i utrzymać dobry wzrok. Preparat uzupełnia ich zasoby w siatkówce.
Wskazania: Ochrona oczu przed szkodliwymi promieniami świetlnymi, zapobieganie zaćmie i zwyrodnieniu plamki żółtej.
Ważne! Po to, by luteina (wyciąg z nagietka.) została przyswojona przez organizm, dieta musi zawierać pewną ilość tłuszczu.

Visiomax forte tabletki
Skład:
luteina oraz wyciąg z borówki czernicy.
Chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, poprawia mikrokrążenie w siatkówce. Zapewnia ostrość widzenia.
Wskazania: Zapobieganie zmianom w oczach, związanym z wiekiem. Zmęczenie wzroku spowodowane nadmiernym forsowaniem oczu.
Ważne! Preparat jest też dostępny w postaci tabletek do ssania, co ma istotne znaczenie dla osób zmagających się z różnymi problemami gastrycznymi.

Strix tabletki
Skład:
wyciąg z owoców borówki czernicy i beta-karoten.
Antocyjany obecne w owocach borówki poprawiają mikrokrążenie w oczach, chronią je przed szkodliwym promieniowaniem. Łagodzą objawy zmęczenia wzroku, poprawiają widzenie w ciemnościach.
Wskazania: Preparat jest zalecany osobom pracującym przy komputerze, spędzającym dużo czasu przed telewizorem lub w pełnym słońcu, a także kierowcom (zwłaszcza podczas jazdy o zmierzchu i nocą).
Ważne! Preparat zmniejsza dolegliwości towarzyszące krótkowzroczności, chroni oczy przed następstwami cukrzycy oraz nadciśnienia. Pomaga w łagodzeniu objawów zaćmy oraz jaskry.

Emilia Borkowska

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!